حجاریان : ولایت فقیه ادامه ولایت پیامبر(ص)است

اولین بخش میزگرد «آسیب شناسی نظری حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری» سه شنبه شب با حضور سعید حجاریان و سعید شریعتی اعضای مستعفی حزب مشارکت و محمد عطریانفر عضو مستعفی شورای مرکزی حزب کارگزاران از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.
شرکت کنندگان در این میزگرد تاکید کرده اند که در فرصت بازداشت به دیدگاه های جدیدی درباره مبانی نظری حرکت های سیاسی خویش رسیده اند.
عطریانفر: اصل خود را
پیدا کرده ایم
«محمد عطریانفر» عضو مستعفی شورای مرکزی حزب کارگزاران در این میزگرد در پاسخ به سؤالی در خصوص دلیل تغییر جهت گیری نگرشی و بنیان های فکری خود گفت: این سؤال یک سؤال کلیدی و مهم است چرا که برخی می گویند این افراد چون در زندان هستند این حرف ها را می زنند ولی اصلا اینطور نیست.
وی با بیان این که ما هیچ مرزی بین خود و کسانی که به عنوان کارشناسان امنیتی با ما صحبت می کنند احساس نمی کنیم، با طرح این پرسش که واقعا چه اتفاقی افتاده که ما به این نکته رسیده ایم، گفت: دو حالت است که انسان عریان و بدون پیرایه خود را می بیند یکی در بستر مرگ و یکی در گوشه سلول و زندان.
عطریانفر ادامه داد: زمانی که شما در زندان قرار می گیرید خود را عریان در مقابل حقیقت احساس می کنید و این حس واقعی برای همه دوستان ما در زندان رخ داده است. اگر شما می بینید فردی مثل حجاریان که سوابق بسیار درخشان و گویایی در مسیر تقویت این نظام داشته و با بصیرتی که داشته به یک نکته ای می رسد که همه آنچه بر پایه غرب استوار شده بوده و مورد استفاده قرار می گرفته را به راحتی از ذهنش بیرون می گذارد به خاطر آن است که به اصل خود رجوع کرده، اصلی که در دوران حیات امام شکل گرفته است.
عضو مستعفی حزب کارگزاران با اشاره به این که ما بعد از حیات امام دچار نقصان هایی شدیم که به این نقطه وقوف پیدا کردیم و این وقوف به حقیقتی است که در درون روح ما اتفاق افتاده است، اظهار داشت: بسیاری تصورشان بر این است که شاید شرایط خاص زندان ما را به این نکته رسانده است که در این مورد باید بگویم که اولا بگویم زندان جای خوبی نیست اما زندانی که ما در آن بودیم هیچ فشار و مشکلی برای ما نبوده است.
وی افزود: حقیقتا جمع بندی هایی که ما پیدا کردیم جمع بند هایی بوده که خودمان به آن رسیدیم و از خدا بسیار شاکر هستیم که این فرصت را برای ما فراهم کرده است.
عطریانفر با بیان این که در حوادث اخیر انتخابات و مشکلاتی که برای مردم بوجود آمد، در کنار به خطر افتادن امنیت کشور دو اتفاق زیبا هم خلق شد اظهار داشت: یکی این که نظام جمهوری اسلامی آنقدر مقتدر و توانمند است که علی رغم تمام آشفتگی هایی که در یک زمان کوتاه در انتخابات رخ داد استوار ایستاد و همه را تحت کنترل خود با کمترین هزینه و فشار قرار داد.
عطریانفر در بخش دیگری از سخنان خود در این میزگرد اظهار داشت: رهبری یک جمله بسیار کلیدی دارند و می گویند من مطرح نیستم ولی شما از موضوع ولایت فقیه حفاظت و صیانت کنید و این سخن را امام هم بارها فرموده بودند. ما اعتراف می کنیم که بعد از رحلت امام، رهبری پیوند بسیار زیبایی را برقرار کردند، ایشان گفتند اگر سخن از مردم سالاری است منظور مردم سالاری دینی است و پیوند بین مردم و مرجعیت دینی شان را به خوبی برقرار کردند ولی در حوزه نخبگان به آن پرداخته نشد.
حجاریان: ولایت فقیه
ادامه ولایت پیامبر است
در ادامه این میزگرد «سعید حجاریان» عضو مستعفی حزب مشارکت گفت: رهبری در ایران دارای سه نوع مشروعیت است، یک نوع مشروعیت سنتی است، چرا که بالاخره رهبر مرجع تقلید خیلی ها است و مرجعیت نوعی مشروعیت سنتی است، ثانیا رهبری رهبر انقلاب است و رهبری انقلاب نوعی رهبری کاریزماتیک است، ثالثا رهبری، قانونی و منتخب خبرگان است و هم این که رهبری در ایران ادامه ولایت پیامبر(ص) است.
وی در ادامه سخنان خود که در قالب متن آماده شده ای از سوی عطریانفر قرائت شد آورده است: همین قدر می توانم اشاره کنم که برخی از فعالان سیاسی با پیش زمینه های مارکسیستی، سوسیالیستی و حتی آنارشیستی و البته بیشتر با جنبه های لیبرالی به بسط اینگونه نقطه نظرات خود در سطح دانشگاه ها پرداخته اند.
در ادامه این میزگرد سعید شریعتی، عضو مستعفی حزب مشارکت نیز بخش های دیگری از دست نوشته حجاریان را قرائت کرد.
وی گفت: باید به این نکته اعتراف کنم که ما در یک سیر معکوس از نیازمندی به تکنولوژی غرب به دام علوم انسانی غرب افتاده و گرفتار فلسفه غرب شده ایم. این نقطه، نقطه انقطاع ماست از سنت فکری و فلسفی خودمان که می تواند زایش های بزرگی داشته باشد.

/ 0 نظر / 3 بازدید