مصاحبه دکتر احمدی نژاد با سی ان ان

رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با لری کینگ مجری شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا، به سوالات مختلف در عرصه های سیاسی و بین المللی از جمله  فناوری هسته ای و فلسطین پاسخ داد.
دکتر محمود احمدی نژاد در این گفتگو که بامداد شنبه ( عصر جمعه به وقت نیویورک ) انجام شد؛ در واکنش به اظهارات سه مقام غربی درباره برنامه هسته ای ایران تصریح کرد: همه فعالیتهای هسته ای ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است و ما باید به آژانس خبر بدهیم نه به سران سه کشور.
رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: من نمی دانم آقای باراک اوباما به چه چیزی اشکال گرفته است ؟ اعضای آژانس تابع یک سری قوانین و مقررات هستند و باید شش ماه قبل از تزریق به تاسیسات هسته ای خود , آژانس را مطلع کنند که ما 18 ماه قبل به اطلاع رسانده ایم.
دکتر احمدی نژاد تاکید کرد: کسی که بیش از تعهداتش عمل می کند باید تشویق شود و آقای اوباما اشتباه کرده و این مغایر با صحبت هایش در روز اول مجمع عمومی سازمان ملل بود که گفته بود نباید کشورها را بدون قضاوت متهم کرد.
رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید کرد : اظهارات نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و گوردون براون نخست وزیر انگلیس فاقد ارزش است و برای ما اهمیتی ندارد. اگر آنان می توانند مشکل خود را حل کنند ، آنها چه مسئولیتی دارند . ما عضو آژانس هستیم نه تابع آنها.
دکتر احمدی نژاد گفت: آنها هنوز در خیالات استعمارگری هستند برای ما مهم نیست که چه چیزی می گویند اما صحبتهای اوباما مهم است و انتظار نداشتیم کمتر از 48 ساعت تعهداتشان را نقض کنند ایشان تعهد کرده بود تغییرات ایجاد کنند.
رییس جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: اوباما می خواهد حیثیت آمریکا را احیا کند اما این سخنان اخیر او کاملا غیرمنطقی بود.
مجری سی ان ان پرسید اگر اینها علیه شما متحد شوند چه عکس العملی نشان می دهید؟ که دکتر احمدی نژاد جواب داد: کسی یادش نمی رود که چطور تونی بلر ،بوش را به اقدام علیه ایران ترغیب می کرد ولی چه اتفاقی افتاد؛ اتفاقی نیافتد. در بحث تحریم هم باید گفت که هر کس ایران را تحریم کند خودش تحریم خواهد شد و از سوی دیگر چطور می شود هم شعار تجارت آزاد داد و هم تحریم .
رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: ایران کشوری بزرگ و قدرتمند است و کسی نمی تواند آن را تحریم کند سخنان سارکوزی فاقد ارزش است و متاسفیم رییس جمهوری فرانسه است.
دکتر احمدی نژاد در جواب این سوال که آیا از حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات خود نگران نیستید؟ تاکید کرد: رژیم صهیونیستی کوچکتر از آن است که بتواند به حریم ایران تجاوز کند؛ ممکن است اسرائیل بخواهد حمله کند اما پاسخ ما پشیمان کننده خواهد بود و ما مطمئن هستیم که این اشتباه را مرتکب نخواهد شد.
رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش های مجری سی ان ان درباره حوادث پس از انتخابات ایران اظهارداشت: بیشتر کسانی که دچار حادثه شدند از طرفداران دولت بودند و نه مخالفان آن و البته برخی انگلیسی ها و آمریکایی ها هم دخالت کردند که کاملا اشتباه بود.
دکتر احمدی نژاد در جواب سوالی راجع به فرایند قانونی محاکمه متهمان آشوب های اخیر گفت : همه متهمان وکیل دارند و به اشتباهات خود اعتراف کرده اند؛ در ایران دستگاه قضایی مستقل است و هر کس از قانون تخلف کند دستگاه قضایی با او برخورد می کند؛ مگر در کشور شما رییس جمهوری می تواند به دستگاه قضایی دستور بدهد.
مجری سی ان ان گفت "نخست وزیر اسرائیل از شما بخاطر انکار هولوکاست انتقاد کرد و گفته من خودم یهودی هستم و هیتلر یهودیان را کشته است" که دکتر احمدی نژاد پاسخ داد: من معلم هستم و چند سوال مطرح کردم. هولوکاست در کجا اتفاق افتاده ؟ توسط چه کسانی روی داده است؟
رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که "آیا انکار می کنید 6 میلیون یهودی توسط آلمانی ها کشته شده اند ؟" گفت: من معلم هستم من روزنامه نگاری نمی کنم من سوال می کنم دیگران پاسخ دهند گناه مردم فلسطین چیست که باید هزینه کارهای دیگران را آنها بپردازند چه ارتباطی با فلسطین دارد.
دکتر احمدی نژاد اظهارداشت: در جنگ دوم جهانی 60 میلیون انسان کشته شدند و همه آنها انسان بودند؛ چرا سیاستمداران فقط به برخی ها توجه کردند؟ چه ارتباطی میان این واقعه و شرایط موجود است؟ و من می بینم که از یک موضوع تاریخی برای نسل کشی مردم فلسطین استفاده کرده اند.
رییس جمهوری اسلامی ایران در جواب سوالی درباره وضعیت آمریکایی هایی که به طور غیر قانونی وارد ایران شده اند، گفت: طبق قانون به وضعیت آنها رسیدگی می شود و من خوشحال نیستم که آنها در زندان هستند.

/ 0 نظر / 3 بازدید