لاریجانی: موشک‌های ایران برای بازدارندگی است

خبرگزاری فارس: رئیس‌ مجلس ایران در مصاحبه با یک شبکه خبری اروپایی اعلام کرد که ایران موشک‌های خود را به عنوان یک عامل بازدارنده تولید می‌کند و آن را گسترش می‌دهد.


به گزارش فارس، "علی لاریجانی " در مصاحبه با شبکه خبری "یورو نیوز " و در پاسخ به این سوال که چرا ایران آزمایش‌های موشکی انجام می‌دهد، گفت: ایران موشک می‌سازد و آن را به عنوان یک عامل بازدارنده گسترش می‌دهد تا بتواند از خود در مقابل تهدیدها دفاع کند.
لاریجانی با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران، افزود: ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت می‌کند. چه کار دیگری باید انجام دهیم؟ چیزی که برخی از کشورهایی همچون آمریکا به ما می‌گویند این است که ما نمی‌توانیم حتی به فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز نیز دسترسی داشته باشیم. بنا بر این آنها موضوع سلاح هسته‌ای ایران را بزرگنمایی می‌کنند تا ما را از فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز منحرف سازند.
لاریجانی در پاسخ به سئوالی درباره تلاش اوباما برای تغییر سیاست آمریکا در برابر ایران اعلام کرد: بله اوباما اعلام کرد که می‌خواهد دست همکاری خود را به سمت ایران دراز کند اما به دلیل اقدامات تروریستی صورت گرفته در ایران، هم اکنون آن دست خون آلود است.
رئیس‌ مجلس ایران در پاسخ به این سوال که مقامات غربی اعلام کرده‌اند که ایران به ساخت بمب هسته‌ای نزدیک می‌شود، گفت: منظور شما این است که ما در راستای گسترش سلاح‌های هسته‌ای حرکت می‌کنیم؟ این یک دروغ است. حتی گزارش‌هایی که توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکایی منتشر شده است، حاکی از آن است که ما در آن راستا حرکت نمی‌کنیم. اما ما این مطلب را مخفی نمی‌کنیم که ما از دانش هسته‌ای برخوردار هستیم. ایران کشوری است که طبق عقاید و ارزش‌های مذهبی اداره می‌شود.
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فتوا داده است که دسترسی به سلاح‌های کشتار جمعی حرام است. نه تنها سلاح‌های هسته‌ای بلکه سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی. بگذارید من یک سوال از شما بپرسم. آیا آمریکایی‌ها سلاح‌های هسته‌ای دارند یا خیر؟
خبرنگار یورو نیوز در پاسخ به این سوال اعلام کرد: بله آنها این سلاح‌ها را دارند.
لاریجانی سپس سوال کرد: اسرائیل چه طور؟
خبرنگار یورونیوز اعلام کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند اعلام کند که آیا اسرائیل سلاح‌های هسته‌ای دارد یا خیر. این مسئله، ابهام مسلک هسته‌ای اسرائیل است. آیا شما فکر می‌کنید که اسرائیل در نظر دارد تأسیسات هسته‌ای شما را توسط حمله از بین برد؟
لاریجانی در پاسخ تصریح کرد: بیایید این تهدید را زیاد جدی نگیریم. سوال من این است آیا فرانسه سلاح‌های هسته‌ای دارد؟ انگلیس چطور؟ آیا ما نباید از آن بهراسیم. چرا این کشورها متوقف نمی‌شوند؟ چرا جامعه بین‌الملل از آن نمی‌ترسد؟ وقتی به ایران می‌رسد، آنها اعلام می‌کنند که ممکن است ایران در آینده سلاح‌های هسته‌ای گسترش دهد.
وی ادامه داد: شما می‌دانید؟... آیا شما یک آینه جادویی دارید که به شما می‌گوید که ایران قصد دارد چیزی شبیه به آن (گسترش سلاح‌های هسته‌ای) را انجام دهد. شما چه طور می‌توانید شخصی را بر اساس این قصد احتمالی که ممکن است در ذهنش داشته باشد، مجازات کنید؟
خبرنگار یورونیوز در پاسخ به این سوال گفت: اما شما در حال انجام آزمایشات موشکی هستید. ما از موشک‌های روسی صحبت می‌کنیم. آیا می‌توانید تأیید کنید که آیا شما دارای موشک‌های "اس-300 " در خاک خود هستید؟
رئیس مجلس ایران در پاسخ به این سوال اعلام کرد: البته که شکی نیست که ما خود را مجهز کرده‌ایم تا قدرت نظامی‌ داشته باشیم اما این یک موضوع مخفی نیست. ما آن را اعلام کرده‌ایم. ما موشک می‌سازیم و آن را به عنوان یک نیروی بازدارنده گسترش می‌دهیم. اگر آنها ما را تهدید کردند، سپس ما مجبوریم که بیشتر تولید کنیم. اسرائیل تهدید می‌کند. ما باید آماده باشیم. ما باید از خود دفاع کنیم اما ما هیچکس را تهدید نمی‌کنیم.
خبرنگار یورونیوز در سوالی به رئیس مجلس ایران گفت: شما به تروریسم اشاره کردید. در ایران انفجارهایی در چند روز گذشته به وقوع پیوست. ایران برخی از کشورهای خارجی را متهم کرد. ممکن است شما مشخص کنید که آنها چه کشورهایی بودند؟
لاریجانی در پاسخ تأکید کرد: یکی از رهبران کنونی گروه تروریستی که پشت پرده این انفجارهای اخیر ایران بود، به طور آشکارا اعلام کرد که با مردم آمریکا تماس‌ها و دیدارهایی را داشته‌اند. متأسفانه در عراق و افغانستان، آمریکا معاملاتی را با آنها انجام می‌دهد.
رئیس‌ مجلس ایران در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز مبنی بر آنکه آیا ایران به طور واضح آمریکا را متهم می‌کند اعلام کرد: بله، من شنیده‌ام که آنها این مسئله را انکار کرده‌اند. من فکر نمی‌کنم که آنها کار درستی انجام داده باشند.
وی در ادامه سوال این خبرنگار مبنی بر آنکه واشنگتن ایران را متهم به حمایت از شورشیان و گروههای تروریستی عراق کرده است، تأکید کرد: آیا شما شواهدی در این باره دارید؟ آمریکا به طور کامل می‌داند که تروریست‌های عراق از کجا می‌آیند. آنها اغلب از کشورهایی می‌آیند که با آمریکا دوست هستند. اما، ما می‌دانیم و اطلاعاتی داریم مبنی بر آنکه آقای "خلیل زاد " سفیر سابق آمریکا در عراق مذاکرات و نشست‌هایی را با تروریست‌ها داشته است.
لاریجانی درباره قانونی بودن اقدامات حماس و "حزب‌الله " گفت: البته، این دو گروه (حماس و حزب‌الله) با دیگر گروه‌ها متفاوت هستند. این در واقع فعالیت و اقدام رسانه‌های غربی است. آنها در صدد هستند تا حزب الله و حماس را با تروریسم درهم آمیزند. این یک دروغ بزرگ است.
وی درباره نگرانی غرب از حمایت ایران از حزب‌الله و حماس اعلام کرد: ما به حمایت از آنها افتخار می‌کنیم. ما هیچ‌گاه حمایت خود از این دو گروه را انکار نمی‌کنیم. ما از حزب‌الله و حماس دفاع می‌کنیم. ما شبیه آن دسته از کشورهایی نیستیم که یک کار انجام می‌دهند اما منظورشان چیز دیگری است. اسرائیل به شهرک‌سازی خود ادامه می‌دهد. مردم فلسطین را بمباران و به آنها حمله می‌کند. غزه هنوز هم تحت محاصره است. یک و نیم میلیون نفر از مردم به خدمات بهداشتی و غذا دسترسی ندارند. هم‌اکنون ما به زمستان نزدیک می‌شویم. مردم خانه‌هایی برای زندگی در آن ندارند. آیا این امر، دفاع حقوق بشری است که آمریکایی‌هایی آن را جار می‌زنند و کنفرانس‌های زیادی در این باره تشکیل داده‌اند.
لاریجانی در بخشی از مصاحبه خود و درباره نقض حقوق بشر گفت: موضوعات مرتبط با حقوق بشر ارزشمند هستند و باید جهان را نگران کنند و ما از آن استقبال می‌کنیم. کشورها با جدیت باید با این موضوع برخورد کنند. رخدادهایی که در "ابوغریب " و "گوآنتانامو " رخ داده است، چیزهایی نیست که کسی بتواند از آنها چشم‌پوشی کند. هر کشوری که در آن نقض حقوق بشر صورت گرفته است باید مورد بازجویی قرار گیرد اما لطفاً، این درخواست من از شما اصحاب رسانه است که "حقوق بشر نباید برای ایجاد فشارهای سیاسی و وارد آوردن فشار به دیگر کشورها استفاده و استثمار شود ".

/ 0 نظر / 3 بازدید