هیچ کشوری حاضر به پذیرش اعضای گروهک منافقین نیست

خبرگزاری فارس: سفیر عراق در ایران با بیان اینکه هیچ کشوری حاضر به پذیرش اعضای گروهک منافقین نیست، گفت: به محض حصول توافق بین صلیب سرخ و ایران، اعضایی از این گروهک که خواستار بازگشت هستند می‌توانند به ایران برگردند.


«محمد مجید الشیخ» سفیر عراق در تهران در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس به تشریح روابط دوجانبه، گروهک تروریستی منافقین، توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق، امنیت زائران ایرانی، ویزاهای انفرادی و ... پرداخت که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

* زائران ایرانی در ماه رمضان می‌توانند 21 روز در عراق حضور داشته باشند

سفیر عراق در خصوص لغو صدور ویزای انفرادی برای شرکت‌های گردشگری ایرانی، گفت: بعد از یادداشت وزارت امور خارجه ایران سفارت عراق در تهران هیچگونه ویزایی به شرکت‌های توریستی ارائه نمی‌دهد و تنها در حال حاضر ویزاهای انفرادی برای راننده‌های کامیون‌های حمل کالا به عراق، ایرانیان متولد عراق و همچنین بازرگانان و دفاتر مراجع تقلید که دارای مجوز از وزارت خارجه عراق هستند، صادر می‌شود.
وی بهترین راه عزیمت زائران ایرانی به عتبات عالیات را از طریق سازمان حج و زیارت عنوان کرد و در عین حال گفت: آماده‌ایم ویزاهای بیشتری را برای این سازمان صادر کنیم و از این طریق جان و امنیت شهروندان ایرانی بهتر حفظ و خدمات بهتری به آنها ارائه می‌شود.
الشیخ افزود: در حال حاضر روزانه 4 هزار ویزا برای سازمان حج و زیارت صادر می‌شود که این میزان در مناسبت‌های مختلف به 5 هزار نیز می‌رسد.
الشیخ با تاکید بر اینکه در ماه رمضان مشکلی برای صدور این تعداد ویزا نداریم، گفت: این امکان را داریم که مدت حضور زائران که در حال حاضر 10 روزه است به 21 روز افزایش یابد تا زائران ایرانی بتوانند روزه بگیرند.
سفیر بغداد در تهران با بیان اینکه ما از تمام امکانات به منظور تامین آرامش و امنیت زائران عتبات عالیات استفاده می‌کنیم، خاطرنشان کرد: به همین دلیل از زائران می‌خواهیم که از طریق سازمان حج و زیارت اقدام به عزیمت کنند. پیش از این برخی از کاروان‌ها از طریق شرکت‌های گردشگری وارد عراق می‌شدند که بنا به درخواست وزارت خارجه ایران ما از اعطای ویزا به این شرکت‌ها خودداری می‌کنیم.
وی درباره دریافت ویزای انفرادی توسط زائران ایرانی از کشورهای همسایه عراق نیز اظهار داشت: تعداد آنها خیلی کم است و به اعتقاد ما بهتر است که زائران ایرانی از طریق سازمان حج و زیارت وارد عراق شوند.
الشیخ ادامه داد: ما زیارت عتبات عالیات را حق مسلم هر مسلمان می‌دانیم و وظیفه ملت و دولت عراق است که حضور و زیارت مسلمانان را تسهیل کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر امنیت زائران در بهترین شرایط برقرار است، یادآور شد: برخی از کاروان‌ها از طرق مخصوص به خود اقدام به عزیمت به عراق می‌کنند و به همین دلیل با مشکل مواجه می‌شوند.
سفیر عراق درباره عاملان حملات تروریستی اخیر در خانقین که بر اثر آن جمعی از زائران ایرانی به شهادت رسیدند، افزود: عاملان این حملات صرفاً اقدام به حمله به زائران ایرانی نمی‌کنند بلکه آنها علیه هر تجمع و گردهمایی در عراق دست به عملیات می‌زنند و هدف اصلی آنها ناامن جلوه دادن وضعیت امنیتی عراق است.

* عراق منتظر کمیته فنی ایران برای بررسی مشکل پروازهاست

الشیخ درباره کم شدن پروازها بین دو کشور و علت آن نیز اظهار داشت: مشکلی در این زمینه وجود دارد که نیازمند مذاکره مستقیم بین وزرای راه و ترابری 2 کشور است. از نظر ما راه هوایی بهترین راه برای انتقال زائران به عراق می‌باشد که هم شرکت‌ هواپیمایی عراق و هم شرکت‌های ایرانی قادر به انجام این کار هستند.
سفیر عراق با ذکر این نکته که بنا به درخواست سازمان حج و زیارت و وزارت راه و ترابری جمهوری اسلامی ایران، طرف عراقی قیمت بلیت‌ها را کاهش داده، افزود: وزارت راه و ترابری عراق در انتظار حضور هیئت ایرانی برای بررسی موضوع و ادامه مذاکرات است و در تماسی که با وزیر راه و ترابری عراق داشتم ایشان منتظر کمیته فنی ایران برای بررسی این مشکل می‌باشد.
وی ادامه داد: اینجانب در این زمینه تلاش‌های زیادی انجام و حتی با نوری المالکی نخست وزیر عراق گفتگو کردم و فکر می‌کنم به محض حضور کمیته فنی ایران در عراق این مشکل به طور کامل حل خواهد شد.

* کمیته‌های مرزی به طور مستمر تشکیل جلسه می‌دهند

سفیر بغداد در تهران درباره کمیته‌های مرزی مشترک بین ایران و عراق با ذکر این نکته که این کمیته‌ها به طور مستمر و در دوره‌های زمانی مشخص تشکیل جلسه می‌دهند، اظهار داشت: در زمینه‌ نشانه‌گذاری و ترسیم خطوط مرزی توافق‌هایی صورت گرفته و کمیته‌های مزبور جلسات خود را در مناطق مرزی برگزار می‌کنند و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

* اسامی زندانیان را ارائه دهید، پیگیری می‌کنیم

وی درباره ایرانیان زندانی در زندان‌های عراق که به صورت غیر قانونی به عراق سفر کرده‌اند نیز گفت: اکثر آنها آزاد شده‌اند و حتی ایرانیانی که در زندانی در کوت و در نزدیکی مرز ایران در بازداشت بودند نیز آزاد شده‌اند. فکر نمی‌کنم زندانی ایرانی به این شکل در عراق حضور داشته باشد.
الشیخ افزود: اگر زندانیانی در زندان‌های عراق هستند اسامی آنها را به سفارت ارائه دهید و ما از طریق وزارت خارجه عراق اقدام و تلاش خود را برای آزادی آنها انجام می‌دهیم.

* در انتظار سفر مسئولین عالیرتبه ایرانی هستیم

سفیر عراق سطح روابط بین ایران و عراق را خوب توصیف و در عین حال ابراز امیدواری کرد که این روابط گسترش یابد و افزود: ویژگی‌های مشترک بسیاری بین دو کشور وجود دارد و ما در سطح مناسبی قرار داریم، اما به دنبال افزایش سطح مناسبات هستیم.
وی حجم صادرات ایران به عراق را در سال 2008 بالغ بر 3 میلیارد دلار عنوان و خاطرنشان کرد: این حجم تا پایان سال 2009 به 4 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. در حال حاضر برنامه‌هایی برای استفاده از دانش فنی و تکنسین‌های جمهوری اسلامی در زمین حفاری، نگهداری و بهینه سازی چاه‌های نفت وجود دارد.
الشیخ به برنامه‌های موجود برای ایجاد بازار‌های آزاد تجاری مشترک در مناطق مرزی از جمله در جنوب، مرکز و شمال اشاره کرد و افزود: ما دارای طولانی‌‌ترین خطوط مرزی هستیم، سفر هیئت‌های مختلف بین دو کشور همچنان ادامه دارد و ما در انتظار سفر مسئولین عالیرتبه جمهوری اسلامی به عراق بعد از تشکیل کابینه جدید در ایران می‌باشیم.
وی گفت که قرار است کمیته مشترک عالی بین دو کشور در سطح معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر عراق در چند هفته آینده در بغداد برگزار شود.

* سفر نوری المالکی به تهران پیش از انتخابات پارلمانی عراق

سفیر عراق در تهران در بخش دیگری از این گفتگو از احتمال سفر نوری المالکی نخست‌وزیر این کشور به تهران پیش از انتخابات پارلمانی عراق که قرار است در ماه ژانویه سال آینده میلادی برگزار شود، خبر داد.

* رایزنی‌های عراق با سازمان ملل برای انتقال گروهک منافقین به محلی دیگر

وی درباره گروهک تروریستی منافقین، با بیان اینکه حضور این گروهک به پیش از تشکیل دولت جدید عراق و به زمان رژیم صدام بازمی‌گردد، گفت: در زمانی که حاکمیت نظامی عراق در دست نیروهای آمریکایی بود اعضای این گروهک تحت حمایت نیروهای آمریکایی قرار داشتند و پس از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی به پادگان‌ها و خروج آنها از شهرهای عراق، پادگان اشرف باید تحت حاکمیت نیروهای عراقی قرار می‌گرفت. در حال حاضر این پادگان و تحرکات اعضای این گروهک تحت کنترل نیروهای عراقی است.
وی با اشاره به اعلام رسمی دولت عراق به اعضای این گروهک مبنی بر اینکه یا می‌توانند به کشور ثالثی بروند و یا تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به صورت داوطلبانه به ایران باز گردند، تصریح کرد: دولت عراق به این افراد پناهندگی سیاسی نمی‌دهد.
الشیخ گفت: ما در این زمینه رایزنی‌هایی را با سازمان ملل انجام داده‌ایم تا محلی را برای انتقال اعضای این گروه پیدا کند و اعلام کرده‌ایم که خاک عراق به هیچ وجه مبدایی برای انجام عملیات تروریستی علیه دیگر کشورها بخصوص همسایگان و از جمله ایران نخواهد بود.
سفیر بغداد در تهران درباره تعدادی از اعضای این گروهک که جنایاتی را علیه ملت عراق انجام داده‌اند، اظهار داشت: این افراد دستگیر، به دادگاه‌های عراقی معرفی می‌شوند و دادستان و دادگاه ویژه براساس پرونده‌های موجود به این مسئله رسیدگی و این افراد مورد محاکمه قرار خواهند گرفت.
وی در رابطه با اعضای این گروهک که جنایاتی را علیه ملت ایران مرتکب شده‌اند نیز گفت: می‌توان از طریق اینترپل (پلیس بین‌الملل) اقدام کرد و ما (عراق) آماده‌ایم در چارچوب موازین و قوانین بین‌المللی در این زمینه اقدام کنیم.
الشیخ با یادآوری این نکته که هیچ کشوری حاضر به پذیرش اعضای این گروهک نیست، خاطرنشان کرد: به همین منظور تا زمانی کشور ثالثی حاضر به پذیرش آنها نباشد ما آنها را به منطقه‌ای دور از مرز ایران منتقل می‌کنیم تا سرنوشت آنها مشخص شود.
وی در پاسخ به این سؤال که اگر هیچ کشوری آنها را نپذیرفت آیا اجازه می‌دهید برای همیشه در خاک عراق بمانند؟ تصریح کرد: سازمان ملل باید راه‌حلی برای این موضوع پیدا کند و به هیچ عنوان آنها نمی‌توانند در خاک عراق بمانند. در حال حاضر نیروهای نظامی عراق اجازه تحرک را به اعضای این گروهک نمی‌دهد و تحت کنترل کامل قرار دارند.
سفیر عراق در تهران بار دیگر بر تصمیم دولتش مبنی بر بستن پادگان اشرف تاکید کرد و افزود:‌ اصلاً امکان ادامه حضور آنها در عراق وجود ندارد.
وی افزود: ما به کشورهای اروپایی که از این افراد حمایت کرده و داعیه دفاع از آنها را مطرح می‌کنند اعلام می‌کنیم که شما به آنها پناهندگی سیاسی بدهید.
الشیخ درباره اخبار مطرح شده مبنی بر کشته شدن تعدادی از اعضای این گروهک در زمان ورود نیروهای عراقی به این پادگان، گفت: زمانی نیروهای نظامی عراق می‌خواستند وارد پادگان شوند اعضای این گروهک با باتوم، چماق، گاز اشک‌آور و چاقو به این نیروها حمله کردند و بعد از کشته شدن چند نفر، نیروهای نظامی عراق وارد پادگان مزبور شدند.
سفیر عراق اخبار مطرح شده مبنی بر ممانعت دولت عراق از ورود مواد غذایی به داخل این پادگان را کذب محض خواند.
وی درباره اخبار مطرح شده مبنی بر درخواست 22 نفر از اعضای این گروهک به وزارت کشور عراق که در آن خواستار بازگشت به ایران شده‌اند، اظهار داشت: درخواست‌هایی از سوی اعضای این گروهک مطرح شده که البته آمار دقیق را در اختیار ندارم.
الشیخ در عین حال گفت: تلاش‌هایی را انجام می‌دهیم تا خانواده اعضای این گروهک بتوانند برای دیدار با آنها به عراق سفر کنند و مشکلی در این رابطه نداریم. به محض موافقت با این درخواست برای آن ویزا صادر خواهیم کرد.
سفر عراق همچنین اظهار داشت: درخواست اعضای این گروهک برای بازگشت به ایران را به صلیب سرخ منتقل کرده‌ایم و در این زمینه ارتباط تنگاتنگی با صلیب سرخ وجود دارد. به محض اینکه توافقی بین صلیب سرخ و طرف ایرانی حاصل شود اعضایی که خواستار بازگشت هستند می‌توانند به ایران برگردند.
وی با بیان اینکه برخی از اعضای این گروه در پادگان اشرف دارای گذرنامه‌های غیر ایرانی هستند، تعداد آنها را بالغ بر 900 نفر عنوان کرد.

* عناصر سابق حزب بعث و گروه القاعده، عامل اصلی ناامنی در عراق

وی توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق را واضح و شفاف خواند و افزود: هیچ مورد محرمانه‌ای در این توافقنامه‌ چه در زمینه عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق و چه همکاری بین دو کشور وجود ندارد و تمامی مفاد آن در پارلمان عراق مطرح شده است.
سفیر عراق اخبار مطرح شده در خصوص توافقنامه جدید بین آمریکا و عراق که براساس آن آمریکا می‌تواند از خاک عراق برای حمله به ایران استفاده کند را «شایعه‌ای» بیش ندانست و افزود: در توافقنامه امنیتی به صراحت قید شده که هیچ امکانی برای نیروهای آمریکایی به منظور استفاده از حریم هوایی، زمینی و دریایی عراق برای حمله به کشور دیگری وجود ندارد.
الشیخ درباره نقض توافقنامه امنیتی بین آمریکا و عراق که گفته می‌شود حدود 30 بار نقض شده نیز اظهار داشت: این توافقنامه در حال حاضر سیر اجرایی خود را طی می‌کند و دولت عراق اکنون قادر به حفظ امنیت کشور است و بعد از اجرای توافقنامه عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی، نیروهای مسلح عراقی کنترل امنیت را بر عهده دارند و تا به امروز برای حفظ امنیت از نیروهای آمریکایی کمک نخواسته‌ایم.
وی درباره ناامنی‌های عراق و دخالت سازمان‌های اطلاعاتی برخی از کشورهای منطقه، عناصر سابق حزب بعث و گروه القاعده را عامل اصلی ناامنی در عراق خواند و افزود: این عناصر برای انجام اقدامات خود از مرزهای برخی از کشورهای همسایه و بخصوص مرز‌های کشورهایی که بقایای جنایتکار رژیم سابق و گروه‌های تکفیری در آنجا حضور دارند، استفاده می‌کنند.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 3 بازدید