آیت‌الله لاریجانی: اجرای قانون ناقص بهتر از عمل خودسرانه است

خبرگزاری فارس: رئیس جدید قوه قضاییه گفت: قانون‌مداری باید شعار اصلی همه و مدار عمل برای همه باشد، عمل به قانونی که دارای نقص است بهتر از فقدان قانون و عمل خودسرانه خواهد بود.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله صادق لاریجانی رئیس جدید قوه قضائیه صبح امروز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رؤسای قدیم و جدید قوه قضاییه طی سخنانی ضمن تشکر از حضور مسئولین عالی رتبه نظام در این جلسه گفت: از مقام معظم رهبری کمال تشکر را دارم. اعتماد ایشان به اینجانب در چنین مسوولیت خطیری، عین عنایت و لطف است و امیدوارم که خداوند سایه پربرکت ایشان را مستدام بدارد.
وی افزود: آیت‌الله شاهرودی در طول ریاست ده ساله خود در دستگاه قضایی تلاش‌های فراوانی در بهبود وضعیت قضاء کشور کرده و گام‌های مؤثری در این جهت برداشتند. آیت‌الله شاهرودی با تیز‌بینی قابل ستایش خود به تأسیس اموری در دستگاه قضا پرداختند که انجام آنها چندان هم آسان نبوده است؛ خصوصا احیای دادسراها که در فرآیند دادرسی و احقاق حقوق نقش بسزایی دارد.
رئیس جدید قوه قضائیه تصریح کرد: اهمیت جایگاه قوه قضاییه و نقش آن در اصلاح جامعه و سلامت دستگاه‌های اجرایی کشور نیاز به بیان و تأکید ندارد، اگر بگویم قوه قضاییه چهره و وجهه نظام است گزافه نگفته‌ایم.
لاریجانی یادآور شد: حکم عادلانه و اجرای عدالت توقع اصلی از این نهاد است اما شهامت حکم عادلانه و اجرای عدالت در همه حال فقط در آن عالم سخن آسان است .
رئیس جدید قوه قضائیه ادامه داد: حقیقت عدالت امری پیچیده است و تبیین فلسفی آن بزرگانی را عجز آورده است ولی با همه این احوال نمی‌توان انکار کرد که مصادیقی از مفهوم عدالت واضح است و همه می‌دانند که این مصادیق لااقل تساوی در مقابل قانون یعنی عدالت می‌باشد و قانون‌گریزی خلاف عدالت است. قانونمداری باید شعار اصلی همه باشد و مدار عمل برای همه قرار گیرد و در واقع باید گفت که عمل به قانونی که دارای نقض است بهتر از فقدان قانون و عمل خودسرانه می‌باشد.
وی با اشاره به زحمات شهید بهشتی در بهبود و تکامل دستگاه قضایی اظهار داشت: تردیدی نیست که این دستگاه عظیم علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته توسط شهید بهشتی و در طول این مدت هنوز نیازمند فعالیت‌های فکری و عملی بسیاری است.
رئیس جدید قوه قضائیه اضافه کرد: گمان می‌کنم خلاء های فراوانی در دستگاه قضایی وجود دارد که بایستی با حفظ اولویت به آنها پرداخت که از جمله این خلاء‌ها نیروی انسانی آزموده و سالمی است اگر چه قضات آگاه و صالح در دستگاه قضایی کشور بسیار هستند ولی نباید فراموش کرد که حجم عظیم پرونده‌ها قضات را فرسوده می‌کند. لذا باید چاره‌ای برای تربیت قاضی و استفاده بهینه قضات مشغول به کار اندیشید.
لاریجانی خاطر نشان کرد: بعد نظارتی در دستگاه قضایی کشور امر بسیار مهمی است که همه به آن اذعان دارند و هم به نظارت درونی دستگاه قضایی مربوط می‌شود و هم به نظارت بیرونی نسبت به قوه مجریه و سایر قوا و همه باید برای بهبود این وضع مسئولیم تا تلاش کنیم.
وی افزود: هیچ کس نباید جرأت کند و به خود حق بدهد که بر خلاف قانون حکم کند و حقوق شهروندان را ضایع کرده و آرامش و امنیت آنان را سلب کند. چنین کسانی باید بدانند که دیر یا زود به محکمه عدل فراخوانده می‌شوند و حق مظلومان از آنان ستانده می‌شود.
رئیس جدید قوه قضاییه ادامه داد: بنده در اینجا اعلام می‌کنم که در این راستا نسبت به احدی گذشت نخواهم کرد و به کمک خداوند خاطیان را به دستگاه عدالت خواهم سپرد.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 3 بازدید