اعتراف آمریکا به بی‌اثر بودن تحریمها علیه ایران

خبرگزاری فارس : شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی تازه با سمبولیک خواندن تحریمهای آمریکا علیه ایران این تحریم ها را در واقع بر ضد هم پیمانان آمریکا دانست و نوشت: این تحریمها موجب کاهش سطح همکاری کشورهایی مثل فرانسه، هند و ترکیه با آمریکا خواهد شد.


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، شورای روابط خارجی آمریکا در این گزارش به بررسی تاریخی تحریمهای آمریکا علیه ایران پرداخت و افزود: در مارس 2009 باراک اوباما مثل جورج بوش و بیل کلینتون روسای جمهور قبلی آمریکا ، قانون ممنوعیت سرمایه گذاری شرکتهای آمریکایی در بخش انرژی ایران را تصویب کرد . کشورهای غربی و ایران قرار است بار دیگر مذاکرات خود را از ابتدای اکتبر در شهر ژنو آغاز کنند . قدرتهای غربی هنوز بر اعمال دور چهارم تحریم های شورای امنیت سازمان ملل بر ضد ایران پافشاری می کنند .
این گزارش اذعان کرد: فیلیپ کرولی مشاور وزیر خارجه آمریکا طی ماه سپتامبر تاکید کرد ، هنوز اجماع کاملی برای اعمال تحریم های تجاری جدید بر ضد ایران بین اعضای 5+1 به دست نیامده است . برخی تحلیل گران مسائل ایران خواستار تسریع روند اعمال تحریم های تجاری آمریکا بر ضد تهران هستند .
شورای روابط خارجی آمریکا در ادامه افزود: فهرست بلند بالای تحریم های تجاری و سیاسی آمریکا بر ضد ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته است . در 14 نوامبر 1979 جیمی کارتر دستور بلوکه کردن کلیه دارایی های ایران در آمریکا را صادر کرد . تحریم های آمریکا بر ضد ایران از آن تاریخ تا کنون همواره گسترش یافته و آخرین مورد آن دستور اوباما برای تمدید تحریم های تجاری بر ضد تهران است . به گزارش فارس، آمریکا با متهم کردن ایران در عملیات بمب گذاری بیروت ، تحریم های تجاری بر ضد این کشور را در ژانویه 1984 میلادی افزایش داد و نام ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده است. آمربکا در بخشهای زیادی ، تحریم های تجاری و اقتصادی بر ضد ایران وضع کرده است :
بر اساس قطعنامه بی پایه و اساس شورای امنیت سازمان ملل، هر شخص یا شرکتی که به توسعه تسلیحات نظامی ایران در بخشهای هسته ای ، شیمیایی کمک کند، با تحریم های وسیعی روبرو خواهد شد . بوش در ژوئن 2005 میلادی این قانون را برای کشورهای ایران ، سوریه ، کره شمالی تصویب و امضا کرده است . در آوریل 1995 میلادی نیز بیل کلینتون قانون ممنوعیت کامل تجارت و سرمایه گذاری شرکتهای امریکایی در ایران را تصویب کرد . این قانون در آن زمان با مخالفتهایی از سوی آلمان ، فرانسه و انگلیس روبرو شد و این کشورها اجازه یافتند تا به تجارت کالاهای لوکس و اعطای کمکهای بشر دوستانه به ایران ادامه دهند.
شورای روابط خارجی آمریکا ادامه داد: قانون تشدید تحریم های تجاری بر ضد ایران و لیبی در سال 1996 میلادی با هدف محدود کردن سرمایه گذاری های خارجی در بخش انرژی ایران تصویب و اجرا شده است . به نظر می رسد تصویب این قانون بیشتر جنبه سبمولیک و نمادین داشته و در عمل اجرا نشده است . کنث کاتزمن از موسسه تحقیقاتی کنگره آمریکا در این باره گفت ، تا کنون هیچ پروژه ای در چارچوب این قانون با تحریم روبرو نشده است .
همچنین وزارت دارایی آمریکا تحریم های مالی وسیعی را بر ضد ایران اعمال کرده است . این تحریم ها شامل ممنوعیت واردات هدایای بیش از 100 دلاری تا تحریم قراردادهای مالی شرکتها و بانکهای بین المللی با ایران می شود و پس از حملات تروریستی در نیویورک و واشنگتن ، بوش دستور بلوکه شدن کلیه اموال و دارایی های برخی شرکتها و کشورها را به اتهام واهی حمایت از تروریسم صادر کرد . این فهرست شامل تعدادی از افراد ، سازمانها و شرکتهای مالی ایران نیز شده است .
بر اساس گزارش شورای روابط خارجی آمریکا، در آخرین اقدام نیز کنگره و دولت اوباما به دنبال جریمه و مجازات کلیه کشورهایی است که بنزین مورد نیاز ایران را تامین می کنند یا تجهیزات مورد نیاز برای افزایش ظرفیت پالایشگاهی را در اختیار این کشور قرار می دهند . کیمبرلی آن الیوت از مرکز توسعه جهانی در این باره گفت ، این تحریم ها در واقع بر ضد هم پیمانان آمریکا است که واشنگتن به کمک انها برای حل معضلات و چالشهای جهانی نیاز دارد . ایران بخش زیادی از بنزین مورد نیاز خود را از فرانسه و هند وارد می کند . اعمال تحریم بر شرکتهای نفتی این کشورها آنها را برای همکاری با آمریکا تشویق نخواهد کرد. به علاوه کشورهایی مثل ترکیه که به گاز ایران نیاز دارند ، از اعمال تحریم بنزین ایران حمایت نخواهند کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید