ایران برای میانجیگری میان دو کره اعلام آمادگی کرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، آمادگی تهران را برای میانجیگری جهت حل بحران شبه جزیره کره و کاهش اختلافات میان کره شمالی و جنوبی اعلام کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، منوچهر متکی به "لی یانگ جون"
گفت:"ما از توافق و تفاهم دو کره در جهت صلح و ثبات منطقه شبه جزیره استقبال می کنیم و آمادگی داریم مساعی خیرخواهانه خویش را در این راستا تعقیب نماییم."
وزیر امور خارجه با اشاره به مناسبات دو کشور اظهار داشت: مناسبات دو کشور و چشم انداز آتی می طلبد رفت و آمدهای دیپلماتیک دو کشور و سفر آتی وزیر امور خارجه کره جنوبی به تهران زمینه تعمیق مناسبات فیمابین هرچه بیشتر را فراهم کند.
وی افزود: آنچه می تواند چشم انداز مناسبات دو کشور را در آینده تعیین کند، اراده جدی مقامات سیاسی دو کشور برای حرکت جامع و همه جانبه به سوی همکاریهای فراگیر دو کشور است.
وزیر امور خارجه کشورمان با ارزیابی مناسبات تهران - سئول اظهارداشت: خوشبختانه، در سابقه مناسبات دو کشور نقطه منفی وجود ندارد و همواره روند مناسبات بر اساس علایق مشترک مناسبات روند خوبی داشته است .
متکی افزود: در ارزیابی همکاریهای دو کشور در می یابیم که همکاریها در تمامی زمینه ها بطور متوازن، پیشرفت مناسب نداشته است. ما امیدواریم این وضعیت بتواند به سمت حرکت متوازن و متعادل پیش رفته و مسیر مناسبات را در تمامی سطوح گسترش دهد .
وزیر امور خارجه ایران با تبیین زمینه های متنوع مناسبات دو کشور اظهار داشت: حجم کمی و کیفی مناسبات روند فزاینده ای در اجرای پروژه های مشترک بویژه انرژی و تبادل کالاهای تولیدی داشته است لیکن هنوز زمینه های مشترک فراوان وجود دارد که امیدواریم با اراده جدی سیاسی مقامات کره این زمینه به سطح مطلوب ارتقا یابد و مراودات دو کشور در وضعیت شایسته خویش قرار گیرد .
متکی با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در پروژه های مشترک با کره جنوبی در ارتباط با امور عمرانی و پزشکی در افغانستان اظهار داشت: متخصصین ایرانی در پرتوی مهارت خود و آشنایی فراوان و همزبانی می توانند به آسانی بسیاری از پروژه های مشترک را در افغانستان اجرا کنند.
"لی یانگ جون" معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز با اشاره به تاریخ و پیشینه زیاد مناسبات دو کشور اظهار داشت: ما خواهان ارتقای مناسبات دو کشور در زمینه های اقتصادی و اجرای پروژه های مشترک هستیم و امیدواریم هرچه بیشتر زمینه های همکاریهای دو جانبه تعمیق یافته و هر دو کشور هر چه بیشتر در جهت منافع مشترک گام بردارند.
معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی ابراز امیدواری کرد با توجه به ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان بتوان از طریق همکاریهای مشترک کره جنوبی و ایران، در اجرای پروژه های ایجاد مراکز پزشکی و آموزش پزشکی و عمرانی با استفاده از منابع مالی کره ای و بین المللی به صلح و ثبات افغانستان کمک کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید