دادستانی به سراغ تمام کسانی که مرتکب جرم شوند خواهد رفت

گروه سیاسیـ دادستان عمومی و انقلاب با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب درباره‌ عدم حجیت شرعی سخنان متهمان درباره‌ اشخاص دیگر در دادگاه، گفت: مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان بر سه نکته اساسی تأکید کردند که نکته اول، اهمیت اقرار افراد در محکمه است.
عباس جعفری دولت‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا بیان داشت: در گذشته اقرار افراد به اعتراف تعبیر و طوری وانمود ‌می‌شد که این اعترافات فاقد مشروعیت است در حالی که طبق قانون آئین دادرسی کیفری و مدنی، اقرار مهم‌ترین دلیل برای قاضی است. وی با تأکید بر این‌که اقراری که نزد قاضی مطرح می‌شود، باید صریح باشد و در این صورت برای قاضی لازم‌الاتباع است، گفت: مباحثی که در برخی مطبوعات مطرح شد مبنی بر این‌که این اقرارها، اعترافاتی است که به اجبار اخذ شده و فاقد مشروعیت است، صحیح نیست چراکه این اعترافات دارای مبنای قانونی در آئین دادرسی کیفری و آئین دادرسی مدنی ایران است.
جعفری دولت‌آبادی دومین نکته‌ سخنان رهبر معظم انقلاب را برخورد قاطع با عوامل مربوط به جریانات اخیر دانست و گفت: قوه‌ قضائیه در این مسیر حرکت کرده و با همه عوامل مربوط به حوادث بعد از انتخابات که مرتکب جرم شده‌اند، برخورد می‌کند. وی افزود: معیار قوه قضائیه ارتکاب جرم است و با تمام کسانی که مرتکب جرم شده‌اند، برخورد می‌شود؛ هیچ کس در دستگاه قضایی در حاشیه‌ امن قرار نخواهد داشت و دادستانی به سراغ تمام کسانی که مرتکب جرم شوند، خواهد رفت.
دادستان تهران نکته‌ سوم سخنان اخیر مقام معظم رهبری را «حیثیت افراد» توصیف کرد و افزود: ما نظام تقنینی و قضایی پرافتخاری در موضوع حفظ حیثیت افراد داریم و قوانین متعددی برای حفظ حیثیت افراد وجود دارد که در کنار کار قضایی باید به آن توجه کنیم. دادستان تهران همچنین درباره علنی بودن یا غیرعلنی برگزار شدن دادگاه‌ها، گفت: تشخیص علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه به قانون برمی‌گردد.در اصل 165 قانون اساسی، به عنوان یک قانون مادر، علنی شدن دادگاه پذیرفته شده است. نظام قضایی ما علنی بودن دادگاه را پذیرفته اما در قانون آئین دادرسی کیفری یکسری اتهامات را استثنا کرده است و بقیه را به تشخیص قاضی قرار داده است.
دادستان تهران در ادامه، اطلاع‌رسانی شفاف، روشن و واقعی را بلامانع دانست و گفت: انتشار اخبار دادگاه‌ها در مسیر سیاست‌های قضایی بلامانع است، پخش تلویزیونی اظهارات افرادی که اتهامات‌شان ثابت نشده است، به موجب تبصره‌ ذیل ماده‌ 188 قانون آئین دادرسی کیفری منع قانونی دارد

/ 0 نظر / 3 بازدید