وزیر امور خارجه ژاپن: ما هر چه را که آمریکا گفت نخواهیم پذیرفت

 

"کاتسویا اوکادا" با اعلام اینکه مردم ژاپن خواست خود را در انتخابات پیشین ابراز کردند گفت: ما این طور فکر نمی‌کنیم که هر چه را که آمریکا گفت، فقط به این دلیل که آمریکا این حرف را زده است،آن هم در سریع‌ترین زمان بپذیریم .

به گزارش شبکه ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه توکیو امروز پنج‌شنبه از واشنگتن خواستار احترام به خواست مردم ژاپن در مناقشه بر سر پایگاه نظامی امریکا در جزیره اوکیناوا شد.

"کاتسویا اوکادا" وزیر امور خارجه ژاپن با اعلام اینکه این موضوع تا پیش از دیدار "باراک اوباما" رییس‌جمهور آمریکا از توکیو در 12 تا 13 ماه نوامبر حل نخواهد شد افزود: خواست اهالی اوکیناوا و مردم ژاپن در انتخابات اعلام شد.

وزیر امور خارجه ژاپن که در تلویزیون این کشور سخن می‌گفت از آمریکا خواست تا به فرایند دموکراتیک در این مناقشه احترام بگذارد.

اوکادا تاکید کرد ما این طور فکر نمی‌کنیم که هر چه را که آمریکا بگوید، فقط به این دلیل که آمریکا این حرف را زده است، آن هم در سریع‌ترین زمان بپذیریم.

اوکادا همچنین با اشاره به دیدار خود با "رابرت گیتس" وزیر امور خارجه آمریکا و اینکه گیتس گفته است آمریکا و ژاپن 13 سال است که در خصوص این موضوع مذاکره کرده‌اند اعلام کرد:  من به وی یادآور شدم که حزب مخالف برای سال‌ها با این طرح مخالفت کرده است و در انتخابات قبلی در ژاپن، مخالفان طرح فعلی انتقال پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا همه کرسی‌ها را در حوزه انتخابیه این جزیره به دست آورده‌اند و این نشان‌دهنده خواست دموکراتیک مردم است.

وی در ادامه همچنین تاکید کرد این مساله باید تا پایان سال حل شود.

وزیر امور خارجه ژاپن این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که گیتس، توکیو را برای اجرای فوری توافقات پیشین به منظور ساخت پایگاه هوایی جدیدی در جزیره اوکیناوا واقع در جنوب ژاپن تحت فشار قرار داد.

مساله ایجاد پایگاه نظامی جدید آمریکا در جزیره اوکیناوا اتحاد امنیتی توکیو - واشنگتن را از زمان روی کار آمدن دولت چپ- میانه در ژاپن از پنج هفته پیش تحت الشعاع قرار داده است.

دولت جدید ژاپن وعده داده است پس از نیم قرن حاکمیت محافظه کاران، روابط این کشور را با آمریکا از حالت مطیعانه خارج کند.

این دولت همچنین اعلام کرده است که در توافق با واشنگتن به منظور ساخت پایگاه جدیدی تا سال 2014 تجدیدنظر خواهد کرد زیرا این طرح مورد مخالفت بسیاری از اهالی اوکیناوا است که مخالف حضور نظامی آمریکا در این جزیره هستند و به آن اعتراض دارند.

خبرگزاری فرانسه در اامه گزارشخود افزوده است که آمریکا ژاپن را در جنگ جهانی دوم شکست داد و سپس این کشور را اشغال کرد و در حال حاضر 47 هزار نیروی نظامی در ژاپن مستقر کرده است که بیشتر آنها در جزیره اوکیناوا هستند.

حضور نیروهای آمریکایی در اوکیناوا اغلب تنش‌هایی با اهالی منطقه به وجود آورده است به ویژه زمانی که نظامیان آمریکایی جرایمی مرتکب می‌شوند.

براساس موافقتنامه دوجانبه میان توکیو و واشنگتن که در سال 2006 و با دولت قبلی توکیو منعقد شد،  پایگاه نظامی آمریکا تا سال 2014 از داخل شهر به منطقه‌ای ساحلی در اکیناوا انتقال می‌یابد و 8 هزار تفنگدار آمریکایی نیز به جزیره گوام منتقل می‌شوند.

این در حالیست که دولت "یوکیو هاتویاما" نخست‌وزیر جدید ژاپن و شرکای چپ‌گرا و صلح‌طلب وی خواستار تجدیدنظر در این توافق شده و اعلام کرده‌اند این پایگاه باید از اوکیناوا و یا حتی از ژاپن خارج شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید