رییس جمهوری: 110 هزار میلیارد تومان در سال انرژی در کشور مصرف می شود

رییس جمهوری با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف در بخش های انرژی، ‌آب و برق، گفت: 110 هزار میلیارد تومان در سال در کشور انرژی مصرف می شود در حالی که بودجه عمرانی کشور که طی سال های اخیر عملیاتی شده 18 هزار میلیارد تومان در سال بوده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر "محمود احمدی نژاد" روز پنج شنبه در مراسم افتتاح مرحله اول طرح فاضلاب تهران، با اشاره به ضرورت تصویب طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه ها، گفت: اگر در مصرف انرژی 20 درصد صرفه جویی شود، بودجه عمرانی کشور دو برابر می شود و این به این معناست که می توانیم تا دو برابر میزان فعلی کشور را بسازیم.
رییس جمهوری توزیع مصرف انرژی را نیز ناعادلانه دانست و گفت: خانواده ای داریم که به تنهایی بیش از 6 هزار کیلووات برق در ماه در تهران مصرف می کند و البته محترم و عزیز هستند اما در کشور خانواده ای هم داریم که 50 کیلووات برق مصرف می کند و نمی تواند هزینه آن را بپردازد.
دکتر احمدی نژاد با بیان آنکه دهک اول 30 برابر دهک دهم جامعه انرژی مصرف می کند آن را ضالمانه خواند و گفت:‌ وزارت نفت از 110 هزار میلیارد تومان انرژی 3500 میلیارد تومان را می گیرد و بقیه آن یارانه است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه دولت برای اصلاح این وضع ناعادلانه لایحه ای را تهیه کرده، تصریح کرد: کسانی که نیاز دارند باید یارانه دریافت کنند و کسانی که درآمدهای خوب و میلیونی دارند باید خود خرج شان را پرداخت نمایند که البته امیدواریم درآمد همه افزایش یابد.
وی افزود: اگر سالانه پنج هزار میلیارد تومان کمک اضافی به بخش کشاورزی تزریق شود، پنج سال دیگر همه زمین های کشاورزی زیرپوشش آبیاری مدرن قرار می گیرند.
دکتر احمدی نژاد گفت: در آن صورت مصرف آب یک چهارم می شود که با دو برابر شدن منابع آب می توان زمین های جدید را زیر کشت برد تا هزاران جوان مشغول به کار شوند و درآمد بخش کشاورزی افزایش یابد و کشور آباد شود.
رییس جمهوری به تلاش نمایندگان مجلس برای نزدیک شدن دیدگاه دولت و کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در این خصوص اشاره کرد و گفت:‌ دیدگاهها خیلی به هم نزدیک شده اما معتقدیم یک گام دیگر باید برداشته شود تا اصول دولت و مجلس بر هم منطبق شود.
دکتر احمدی نژاد با یادآوری نامگذاری امسال بنام اصلاح الگوی مصرف و تاکید بر اینکه بی عدالتی باید از بین برود و کشور آباد شود، گفت: در کدام بخش مانند انرژی بیشترین مصرف را داریم و اسراف می کنیم، در بخش انرژی ما باید 30 هزار میلیارد تومان مصرف می کردیم.

/ 0 نظر / 3 بازدید