هفت سوال احمدی‌نژاد که بان‌کی‌مون نتوانست پاسخ دهد

خبرگزاری فارس: دبیرکل سازمان ملل متحد در برابر 7 سوال مطرح شده از سوی رییس جمهور درباره کوتاهی‌های او و سازمان ملل در موارد متعدد نقض حقوق بشر و برخوردهای گزینشی قادر به پاسخ دادن نبوده است.


به گزارش خبرنگار "سرویس فضای مجازی " خبرگزاری فارس، دفتر بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل پس از ملاقات وی با محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در نیویورک، طی بیانیه‌ای مدعی شد که دبیرکل سازمان ملل در این ملاقات درباره وضع حقوق بشر و برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده است و همین خبر باعث شد که فضای تبلیغاتی شدیدی علیه ایران به راه افتاد.
اما واقعیت‌های این دیدار که سایت ایران‌خبر آن را منتشر کرده، این بوده است که در این ملاقات احمدی نژاد از موضعی برتر سخن گفته و اصولاً دبیرکل سازمان ملل متحد در برابر 7 سوال مطرح شده از سوی رییس جمهور در خصوص کوتاهی های او و سازمان ملل در موارد متعدد نقض حقوق بشر و برخوردهای گزینشی قادر به پاسخ دادن نبوده است.
بر اساس صورت جلسه مذاکرات احمدی نژاد در این ملاقات مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوع هسته ای را مطرح و با اشاره به اینکه در ساخت سایت جدید غنی سازی ایران کاملا بر اساس موافقتنامه پادمان و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل شده و حتی جمهوری اسلامی ایران بیش از تعهدات خود در این زمینه شفاف سازی کرده و 12 ماه قبل از موعد قانونی مقرر در مقررات مربوطه آژانس به این نهاد در خصوص ساخت سایت مزبور خبر داده است، از اظهارات دبیرکل در این باره انتقاد و اینگونه اظهارات جانبدارانه را موجب نگرانی توصیف و تاکید کرد انتظار داریم دبیرکل سازمان ملل با حفظ استقلال خود و بجای تکرار همان مطالبی که سه کشور غربی مطرح می کنند به نظرات آژانس بعنوان نهاد مسئول در این خصوص توجه کند.
رئیس جمهور کشورمان همچنین تاکید کرده است جای تعجب است که بجای تشویق ایران که در این زمینه فراتر از تعهدات خود و بسیار شفاف عمل کرده است برخی انتقادات غیر منصفانه مطرح می شود.
در خصوص موضوعات منطقه ای نیز احمدی نژاد با اشاره به اینکه ایران همواره به ثبات و امنیت در عراق و افغانستان کمک کرده است تاکید کرده اند ایران همچنان آماده است به این کمکها ادامه دهد اما مخالف سیاستهایی است که منجر به ادامه کشتار مردم این کشورها می شود. وی در این خصوص با انتقاد از سیاستهای آمریکا و متحدان آن در افغانستان تصریح کرد سازمان ملل باید به صراحت به آنها بگوید که سیاستهایشان در افغانستان و عراق اشتباه است و آنها را وادار به اصلاح این سیاستها کند زیرا راه حل مسائل افغانستان انسانی است نه نظامی.
احمدی نژاد در این دیدار با طرح چند سئوال اساسی از دبیرکل سازمان ملل از وی پرسید چه تعداد دیگر از مردم باید کشته شوند تا قدرتهای مزبور متوجه اشتباه بودن سیاستهای خود بشوند و اگر سازمان ملل به این اقدامات آنها رسیدگی نکند پس چه نهاد یا مرجعی مسئول رسیدگی است و چه نهاد یا مرجعی باید به آنها بگوید که سیاستهایشان را اصلاح کنند.
رئیس جمهور کشورمان در خصوص مساله فلسطین نیز با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در مناطق اشغالی از جمله در غزه به دبیرکل خاطرنشان کرده اند قرار بود کسانی که مرتکب جنایت در غزه شده و بیش از 1300 تن از مردم غزه را به خاک و خون کشیدند محاکمه شوند و آیا شما این موضوع را بطور جدی دنبال می کنید یا خیر.
رئیس جمهور کشورمان همچنین از دبیرکل سازمان ملل در خصوص اقدامات وی برای کمک به مردم فلسطین سئوال و تاکید کرده است در حالیکه بمب به آسانی برای رژیم صهیونیستی برای کشتار مردم فلسطین از جمله در غزه ارسال می شود اما مردم بی‌دفاع فلسطین در غزه از نیازهای اولیه خود از جمله دارو و غذا و حتی آب آشامیدنی سالم محرومند و بر اثر این جنایات بسیاری از مردم غزه از جمله زنان و کودکان جان خود را از دست داده و بسیاری دیگر در حال از بین رفتن هستند پس چه کسی به این جنایات رسیدگی می کند و به کجا باید شکایت ببریم.
آقای احمدی نژاد در این ملاقات همچنین با اشاره به اینکه ایران همه کشتارهای مردم بی گناه در طول تاریخ از جمله کشتار دهها میلیون تن از مردم در جنگ جهانی دوم را محکوم می کند گفته اند ما بر این اعتقادیم که نباید به برخی از جمله به رژیم صهیونیستی اجازه داده شود تا تحت لوای هولوکاست سعی در ارتکاب نسل کشی، جنایت علیه بشریت و هولوکاست در فلسطین داشته باشد.
رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به اشاره دبیرکل به برخی زندانیان در ایران خصوصا زندانیان دارای تابعیت آمریکائی نیز گفت در جمهوری اسلامی ایران تفکیک قوا وجود دارد و قوه قضائیه به تک تک موارد با رعایت قانون رسیدگی خواهد کرد اما جمهوری اسلامی ایران از دبیرکل سازمان ملل انتظار دارد که همین میزان توجه را به اتباع ایرانی زندانی در آمریکا یعنی کسانی که بی گناه و بدون رعایت حقوق قانونی خود در آمریکا زندانی شده اند نیز معطوف دارد و این سئوال را از دبیرکل سازمان ملل پرسید که آیا دبیرکل تاکنون در این خصوص اقدامی انجام داده است یا خیر.

/ 0 نظر / 3 بازدید