کلینتون : برای حمایت از آشوب ها کارهای زیادی کردیم

اعتراف صریح وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با سی.ان.ان
کلینتون : برای حمایت از آشوب ها کارهای زیادی کردیم


سرویس سیاسی-
در یک اتفاق جالب توجه، روز گذشته تعداد زیادی از مقام های غربی به حمایت خود از آشوبگران در تهران اعتراف کرده و در عین حال تاکید کردند نظام ایران قدرتمند است و چاره ای جز تعامل با آن نیست.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا مهم ترین فردی بود که در این مورد کاملاً صراحت به خرج داد. وی با اشاره به ناآرامی های اخیر تهران صریحاً اعتراف کرد که «دولت آمریکا در پس پرده تلاش زیادی برای حمایت از معارضان و اغتشاشگران در ایران به کار بسته است».
کلینتون در گفت وگو با شبکه خبری «سی.ان.ان» با موضوع مسایل و رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی که اصرار داشت «اظهاراتش مداخله جویانه نیست» اذعان کرد که «ما نمی خواستیم بین اعتراضات و تظاهرات مشروع ملت ایران و دولت قرار بگیریم». این مقام ارشد دستگاه دیپلماسی آمریکا برخلاف ادعایش مبنی بر اینکه قصد ندارد اظهاراتی مداخله جویانه درباره ایران داشته باشد در ادامه تصریح کرد: «کارهای زیادی انجام می دهیم تا معترضین را واقعاً قدرتمند سازیم و به حمایت از اپوزیسیون ادامه خواهیم داد».
وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال مجدداً اظهارات خود در مورد ایجاد چتر هسته ای در منطقه در صورت هسته ای شدن ایران را مطرح کرد. کلینتون گفت: «برنامه هسته ای ایران موجب مسابقه تسلیحاتی در منطقه می شود و قطعاً فشار بیشتری را به آمریکا برای گسترش چتر دفاعی در راستای احاطه و محدود کردن آنها وارد خواهد کرد».
دو هفته پیش مقام های صهیونیستی اظهارات مشابهی از جانب کلینتون را به معنای پذیرش ایران هسته ای تفسیر کردند.
کلینتون در نهایت خاطر نشان کرد که «واشنگتن گزینه چندانی جز تعامل با دولت ایران ندارد و تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا ایران را ترغیب کند تا به میز مذاکره ماه سپتامبر بازگردد».
جالب اینجاست که جیمز جونز مشاور امنیت ملی آمریکا نیز به انعکاس ارزیابی کلینتون دراین باره پرداخت و تاکید کرد که «واشنگتن در حال حاضر گزینه ای جز تعامل با دولت ایران ندارد». همچنین «سوزان رایس» سفیر آمریکا در سازمان ملل در گفت وگو با «سی ان ان» تاکید می کند «گزینه مذاکره با ایران همچنان مطرح است و آمریکا به علت حفظ منافع ملی خود درصدد گفت وگو و مذاکره با ایران است».
کوشنر: ما هم دخالت کردیم
از سویی دیگر؛ برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه با اشاره به وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در اظهاراتی تصریح کرد که در سفارت کشورش در تهران به روی تمامی تظاهرکنندگان ایرانی در حوادث و ناآرامی های اخیر باز بوده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، کوشنر در گفت وگو با روزنامه «لوپاریزین» اذعان کرد: سفارت فرانسه در تهران دستور العملی را دریافت کرده که به موجب آن ایرانیانی که در تظاهرات های اخیر این کشور شرکت کرده و تحت تعقیب قرار دارند، در صورت درخواست می توانند به سفارت فرانسه پناه ببرند.
کوشنر که در واکنش به اعترافات اخیر «نازک افشار» در دادگاه رسیدگی به متهمان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری کشورمان سخن می گفت، افزود: نازک افشار در اعترافات خود گفته است که سفارت فرانسه در صورت درخواست شرکت کنندگان در تظاهرات های اخیر ایران آنها را پناه می دادند. این موضوع صحیح و دستور العمل تمامی سفارت خانه های اروپایی بوده است چرا که این راه و روش دموکراسی ما است.
وزیر امور خارجه فرانسه در اظهاراتی مداخله جویانه بر حمایت کشورش از آنچه که او اپوزیسیون ایران می نامید تاکید کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید