مشروح سخنان وزیر پیشنهادی راه و ترابری و مخالفان و موافقانش

خبرگزاری فارس: مجلس هشتمی ها بررسی رای اعتماد به وزاری کابینه پیشنهادی رئیس جمهوری را در سومین روز کاری خود در نوبت بعد از ظهر پیگیری کردند و بحث درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی راه، اولین دستور این نشست بود.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در جلسه علنی صبح امروز مجلس برای رای اعتماد به کابینه دهم دیدگاه‌ها و برنامه‌های مرضیه وحید دستجردی وزیر پیشنهادی بهداشت، محمد عباسی وزیر پیشنهادی تعاون، صادق خلیلیان وزیر پیشنهادی کشاورزی، مرتضی بختیاری وزیر پشنهادی دادگستری و سردار احمد وحیدی وزیر پیشنهادی دفاع مورد بررسی قرار گرفت.
در میان گزینه‌های پیشنهادی محمود احمدی نژاد برای تصدی وزارتخانه‌هایی که صلاحیت وزرای پیشنهادی آنها در نشست صبح امروز نمایندگان ملت مورد بررسی قرار گرفت، خلیلیان و بختیاری و سردار وحیدی بدون اظهار نظر مخالف و موافق به تبیین دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود پرداختند
که با حساب رضا تقی پور وزیر پیشنهادی ارتباطات و سیدشمس الدین حسینی وزیر اقتصاد (وزرای بدون مخالف در جلسه دیروز)، تعداد وزرایی
که با وزارت آنها مخالفتی وجود ندارد، تا این لحظه به پنج وزیر رسیده است.
از نکات جالب در بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی دفاع، اعلام انصراف هادی قوامی نماینده اسفراین از ایراد سخن به عنوان مخالف و اعلام ارائه رای مثبت به سردار وحیدی از سوی وی بود که دلیل این اقدام خود را "موضع‌گیری های رژیم صهیونیستی " عنوان کرد که حرکت نماینده مذکور، تحسین سایر همکارانش و طنین انداز شدن فریاد مرگ بر اسرائیل در صحن خانه ملت را در پی داشت.
در ادامه جلسه امروز مجلس برای بررسی رای اعتماد به کابینه پیشنهادی دهم، در خصوص رای اعتماد به گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای تصدی وزارت راه و ترابری بحث شد و ابتدا 4 نماینده موافق و مخالف هر کدام به مدت 15 دقیقه به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص صلاحیت حمید بهبهانی پرداختند که مدتی از وقت خود را نیز به نمایندگان همسو اختصاص دادند و در انتها هم وزیر پیشنهادی از برنامه‌های خویش دفاع کرد.

بهبهانی: همه تلاش خود را برای ارتقاء استاندارد پروازی به‌کار می‌گیریم
وزیر پیشنهادی راه و ترابری گفت: کلیه همکاران در بدنه وزارت راه تمامی تلاش و دقت لازم و کافی خود را به خرج می‌دهند تا در حد مقدورات و امکانات موجود، استاندارد پروازی لازم را به کار گیرند.
حمید بهبهانی گزینه پیشنهادی رئیس‌ جمهور برای تصدی وزارت راه و ترابری در دولت نهم در دفاع از برنامه‌های خود در سومین روز از جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در بررسی کابینه پیشنهادی دولت دهم اظهار داشت: امروز نمی‌توان از توسعه و یا مفاهیمی از این دست سخن گفت و این نسبت به لوازم آن بی‌توجه بود، مقوله حمل و نقل باید با همه زیرمجموعه‌های آن مورد توجه قرار گیرد.
وی 4 شاخصه ارزان، سریع، راحت و ایمن را از ویژگی‌های حمل ونقل مطلوب در تمامی شاخه‌های جاده‌ای، ریلی و هوایی عنوان کرد و گفت: سال 1384 با توجه به تاکیدات نمایندگان دوره هفتم مجلس تلاش‌های مضاعفی برای سامان بخشیدن پروژه‌های حمل و نقل پدید آمد که از حدود 2 سال پیش که برای شتاب بخشیدن به روند امور خداوند سعادت خدمت به مردم را به من بخشید افتخار دارم که توانسته‌ام به سهم خود مجموعه برنامه‌هایی را پیگیری و بخش وسیعی از پروژه‌های متعدد را به سرانجام برسانم.
بهبهانی بیان کرد: از زمان حضور در وزارت راه با تعیین تکلیف پروژه‌های ناتمام، اولویت‌دهی توجه به روستاها و توسعه بهسازی راه‌های روستایی و تعامل با نمایندگان ملت شکل جدی کار در این وزارتخانه را به پیش ببرد و تا کنون با بیش از 84 سفر به مناطق مختلف کشور ضمن شناخت دقیق از مشکلات متعدد این حوزه شاهد آن هستیم که کشور در نقاط متعدد در قالب کارگاه‌های راهسازی و ریلی در حال پیشرفت و برخورداری است.
وی در تشریح دستاوردهای این وزارتخانه در طول یک سال اخیر اظهار کرد: احداث پل میانگذر دریاچه ارومیه و احداث یک باند عبوری آن پس از 27 سال و اتمام باند دیگر آن تا پایان سال جاری انجام خواهد شد، باند شمالی آزادراه تهران- پردیس افتتاح و تا پایان سال این پروژه پایان می‌یابد، اتمام بازگشایی یک باند کنار گذر در یکی از شهرها بعد از 23 سال، تعیین تکلیف وضعیت مبهم آزاد راه تهران- شمال ،‌بهره‌برداری رساندن یک باند از آزاد راه کمربندی اهواز در کمتر از 100 روز محقق شد.
وزیر پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارت راه به فعالیت‌های صورت گرفته در بخش ریلی کشور در طول یک سال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: آغاز کار خطوط آهن شیراز- اصفهان و بم -زاهدان به صورت مرحله‌ای، بازسازی راه‌آهن اهواز - خرمشهر به مدت 90 روز، تکمیل و بهره‌برداری رساندن 850 کیلومتر راه‌آهن جدید و خرید 40 دستگاه لوکوموتیو و برنامه‌ریزی برای خرید 50 فروند هواپیمای مسافربری که 36 فروند آن طی یک سال گذشته به ناوگان کشور افزوده شد صورت گرفته است.
بهبهانی به موفقیت 78.3 درصدی در رسیدن به اهداف کمی برنامه اشاره کرد و گفت: رسیدن به این مطلوب و همین طور توفیقات آینده در گرو همکاری نمایندگان و همت عالی رئیس‌جمهور وسقف پوشی مجموعه ساختار این وزارتخانه است که می‌تواند افق‌های روشنتر در پیش روی این حوزه قرار دهد.
وی به حوادث دردناک اخیر در سقوط هواپیمای مسافربری کشورمان نیز اشاره‌ای کرد و گفت: کلیه همکاران در بدنه وزارت راه تمامی تلاش و دقت لازم و کافی خود را به خرج می‌دهند تا در حد مقدورات و امکانات موجود، استاندارد پروازی لازم را به کار گیرند.
گزینه پیشنهادی وزارت راه گفت: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته حوادث اخیر همگی ما را متاثر کرد که جای دارد به عنوان مسئول مشکلات موجود را ناشی از اعمال تحریم‌ها می دانم چرا که ما به سهم خود تمام تلاش را به کار گرفتیم و در نقطه عزیمت ما نکته‌ای مورد توجه نوسازی ناوگان بوده و مصداق آن خرید 36 فروند هواپیمای مسافربری است که در این حوزه رکوردی به شمار می‌رود که البته برای حل مشکلات پیش رو دست یاری به سوی نمایندگان دراز می‌کنیم و در حال حاضر در حال رایزنی با تعدادی از شرکت‌های مختلف برای وارد کردن هواپیمای سالم به ناوگان هستیم.
بهبهانی در تشریح موانع توسعه حمل و نقل کشور،‌فقدان سیستم قیمت‌گذاری؛ استقبال ناکافی سرمایه‌گذاران در توسعه زیربناهای این حوزه،مصرف بی‌رویه انرژی فسیلی در این بخش را یادآور شد و با تاکید بر لزوم ناوگان ریلی و هوایی، توجه به تامین اعتبارات در این حوزه را لازم و ضروری دانست.
وی توجه به دستور رهبری در خصوص اصلاح الگوی مصرف، ‌اصلاح ساختار نیروی انسانی، ارتقای کیفیت در اجرای پروژه‌ها وافزایش زمان تضمین پیمانکاران، بومی کردن نیازها و حل آنها با برنامه‌ریزی آکادمیک و برنامه‌ریزی جامع حمل و نقل و نوسازی ناوگان در حد توان و اصلاح واجرای سیاست‌های اصل 44، تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به این حوزه و اعطای تسهیلات ارزان قیمت و اعمال نظام قیمت‌گذاری انعطاف پذیر را مجموعه راهکارهای نیل به دسترسی راحت به شبکه حمل و نقل و رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز عنوان کرد و گفت: باید بتوانیم با توصیه به کریدورهای شمال و جنوب و شرق و غرب و تکمیل حلقه‌های ارتباطی و بکارگیری سامانه هوشمند در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها و توجه به راه‌های روستایی و تامین حمل و نقل عمومی، ارزان و سریع چشم‌انداز روشنی را برای این حوزه فراهم کنیم و اطمینان دارم با حرکت در چارچوب سند چشم‌انداز می‌توانیم به این مهم دست یابیم.

* سخنان مخالفان و موافقان:

تامینی (مخالف): جاده‌های استراتژیک کشور به جاده مرگ تبدیل شده‌اند
نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: در حالیکه برخی جاده‌های ایران استراتژیک هستند و باید به آنها توجه شود، خیلی از آنها به جاده مرگ تبدیل شده اند.
حسن تامینی نماینده رشت در مخالفت با وزیر راه و ترابری در جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس اظهار داشت: بنده به کلیات برنامه‌های دولت و به خیلی از وزرای پیشنهادی رأی موافق داده ولی اسم من به عنوان مخالف برای وزیر راه عنوان شد.
وی افزود:‌ ابتدا باید بگویم که ما از سر خیرخواهی نکاتی را عرض می‌کنیم و اغراض شخصی نداریم ذهنیتی ایجاد نشود بهبهانی را دوست داریم زیرا یک استاد دانشگاه است ولی نکاتی در بحث راه و ترابری وجود دارد که باید به آن پرداخته و رفع شود.
نماینده رشت ادامه داد: در مرحله اول آماری از وزارت راه‌وترابری و راه و جاده‌ها اعلام می‌کنم، ماه گذشته 770 نفر در اثر حوادث رانندگی کشته شدند در تصادفات جاده‌ای ترافیکی در کشور سالانه معادل 45 هزار میلیارد تومان خسارت وارد می‌شود همچنین در مردادماه امسال روزی 25 نفر به طور میانگین در آغوش مرگ قرار گرفتند. سال گذشته 23 هزار نفر در اثر تصادفات کشته شدند علاوه براینکه 280 هزار نفر در تصادفات سال گذشته مجروح و مصدوم شدند.
وی افزود: روزانه 760 نفر و هر ساعت 31 نفر در تصادفات مجروح شدند که یک جنگ خاموش در میان جاده‌ها است. همچنین آمار یک هفته قبل هفته اول شهریور 88، 107 فقره تصادف جاده‌ای ثبت شده که 141 کشته و 134 نفر مجروح شدند البته اینکه چه کسی مقصر است بعداً اعلام می‌کنم.
تأمینی ادامه داد: در ایران 18 میلیون دستگاه خودرو وجود دارد ولی در آلمان 80 میلیون دستگاه خودرو تردد می‌کند که سال گذشته در آلمان 4 هزار و 500 نفر در حوادث رانندگی کشته شدند ولی کشته‌شدگان در ایران در تصادفات رانندگی در همان بازده زمانی 23 هزار نفر بوده است و اینکه چه کسی مقصر است و چه کسی باید جوابگو باشد مشخص نیست.
وی گفت: یکی از نمایندگان که پس از من به عنوان موافق صحبت خواهد کرد باید بداند که روز گذشته رادیو اعلام کرد ما نقاط خطرناک جاده‌ای را باید در برنامه‌ چهارم رفع می‌کردیم. ولی خوشبینانه بگوییم حدود 37 درصد تحقق پیدا کرده است.
وی افزود: بحث دیگری بحث هواپیماهای ما است همه واقف هستند حتی ما نمایندگان نیز می‌ترسیم سوار هواپیما شویم در این زمینه چه کسی باید جوابگوی خسارت این بخش باشد.
نماینده مردم رشت تصریح کرد: عزیزانی که در سانحه‌های هواپیمایی می‌میرند از کشور ما هستند زمانی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد جواب قانع‌کننده‌ای برای مردم ندارم فقط می‌گویم جعبه سیاه پیدا شده یا نشده و کسی هم محاکمه نمی‌شود ولی در کشورهای دیگر اگر اتفاقی رخ دهد همه پاسخگو و حتی وزیر مربوطه استعفا می‌دهد بنابراین همه ما مسئول هستیم و باید دقت لازم را داشته باشیم.
وی همچنین عمر ناوگان هواپیمایی‌ را طبق برنامه چهارم توسعه زیر 15 سال دانست و افزود:‌ اکثر هواپیماهای ما بالای 15 سال سن دارند و آقایان قراردادی را که بستند هواپیما بخرند عمر متوسط آن هواپیماها 12 تا 15 سال است که الان در کشور ما خریداری می‌شود و این هیچ توجیهی ندارد بنابراین باید انتظار این سوانح را داشته باشیم.
وی افزود: طبق آمار سازمان هواپیمایی کشور سوانح هوایی از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 203 مورد گزارش شده است که آقای بهبهانی و دوستان باید در این زمینه پاسخگو باشند.
تامینی همچنین گفت: ما در مدیریت ترمینالها، فرودگاهها، پروژه‌های نیمه‌تمام، قطارها، آسفالت‌ها و راه‌آهن مشکلاتی داریم که خواهش من از کمیسیون عمران این است که کمیته‌ای تشکیل دهد تا بررسی‌ کنند در لایه خاکریز راه‌آهن‌ها چقدر استاندارد رعایت می‌شود.
این مخالف برنامه‌های وزارت راه اظهار داشت: راه‌آهن اصفهان - شیراز تازه افتتاح شده ولی می‌گویند ترک برداشته در حالی که هزینه‌های زیادی در بحث ایستگاهها وجود دارد ولی عملاً مشخص نمی‌شود. کارگاهها تجهیز شده ولی پروژه نیمه‌کاره مانده است زیرا بودجه نمی‌دهند مدارک و مستندات موجود است. همچنین در بحث ناوگان‌های دریایی نیز مشکلاتی وجود دارد و ما نفهمیدیم دزدان دریایی چقدر به ما خسارت وارد کردند و در این زمینه کسی پاسخگو نیست.
وی همچنین ادامه داد:‌ ما منکر فعالیت‌های بهبهانی نیستیم و شاهد بازرسی ناگهانی وی بودیم ولی بازخورد آن را ندیدیم نمی‌دانیم این بازدیدها در چند مورد منتج به نتایج مثبت شده است و شبهاتی در این زمینه وجود دارد که باید پاسخگو باشند که در این بازرسی‌های ناگهانی این همه خبرگزاری‌ها آنجا چکار می‌کنند و ایا از قبل مطلع نمی‌شوند این بحثی است که باید جوابگو باشند.
تامینی خاطرنشان کرد: خواهش من از بهبهانی این است که دقت بیشتری در بحث هواپیمایی - دریایی داشته باشد زیرا در کشورهای دیگر از لحاظ هوایی اگر مشکلی نیز وجود داشته باشد از تأخیر بوجود عذرخواهی می‌کنند ولی در کشور ما اینگونه نیست.
نماینده رشت گفت: بزرگراه تهران - شمال الان چندین وقت است که به بهره‌برداری نرسیده است همچنین بزرگراه قزوین - گیلان و راه‌آهن قزوین به رشت را در نظر بگیرید که قرار بود سال 89 به بهره‌برداری برسد ولی در حال حاضر فقط 25 درصد پیشرفت داشته چه کسی پاسخگوی است در حالی که جاده‌هایی که استراتژیک هستند و باید به آنها توجه شود و خیلی از جاده‌‌های ما به جاده مرگ تبدیل شده است.
وی در پایان افزود: ما در بحث وزارت راه درد داریم و مردم مشکل دارند و خواهش من از وزیر راه با توجه به اینکه تجربه عملی و علمی در یک دوره که در وزارت راه کسب کردند توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.

رضایی (موافق): بهبهانی ایران را به جایگاه اول منطقه در حوزه حمل و نقل تبدیل می‌کند
نماینده جهرم در مجلس از همکاران خود خواست با رای قاطع وزارت راه را به بهبهانی بسپارند تا ایران در کوتاه‌ترین مدت، به کشوری در منطقه تبدیل شود که در زمینه‌های بهره‌وری در بخش حمل و نقل و توسعه شبکه‌های ریلی و دریایی و ایمنی راه‌ها، جایگاه اول را دارد.
محمدرضا رضایی نماینده جهرم در مجلس که در جلسه علنی امروز در دفاع از دیدگاه‌ها و برنامه‌های وزیر پیشنهادی راه و ترابری سخن می گفت، اظهار داشت: یکی از محورهایی که در توسعه همه جانبه باید به درستی درک شود و الزامات و اقتضائات آن طراحی و اجرا گردد، مسئله حمل و نقل است.
وی افزود: نظریه‌پردازان اقتصادی و کارشناسان توسعه معتقدند حمل و نقل عنصری است که بیشترین سهم را در بین عناصر دخیل در امر توسعه به خود اختصاص داده و این عنصر در کشور ما علاوه بر نقش آفرینی در توسعه ملی به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه ایران از اهمیت خاصی برخوردار است.
نماینده جهرم در مجلس گفت: شبکه کارآمد حمل و نقل می‌تواند در راستای اهداف توسعه ملی و بین المللی علاوه بر ایجاد حمل و نقل سریع، ارزان، ایمن و در دسترس، در زمینه امکان توزیع صحیح تولیدات داخلی و افزایش تولیدات در ابعاد بین‌المللی با توجه به موقعیت استراتژیک کشورمان در منطقه و سابقه دیرینه ترانزیت کالا به عنوان یکی از منابع مهم ارزی باشد.
رضایی با اشاره به چالش‌های پیش روی وزارت راه و ترابری افزود: پائین بودن سطح ایمنی در حمل و نقل به ویژه در بخش زمینی و هوایی از مهم‌ترین چالش‌های وزارت راه است؛ به طوری که سالانه 26 هزار نفر جان خود را در حوادث حمل و نقلی از دست می‌دهند و بیش از 200 هزار نفر نیز مجروح می شوند.
وی عدم کفایت اعتبارات در بودجه‌های سالانه و عدم استقبال سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی در توسعه زیربناهای حمل و نقل را از دیگر چالش های پیش روی وزارت راه عنوان کرد و ادامه داد: نوسازی ناوگان فرسوده در عرصه حمل و نقل موجب کاهش مصرف سوخت و افزایش امنیت ناوگان می شود.
رضایی ناکافی بودن بهره‌وری در بخش‌های حمل و نقل، نامطلوب بودن نظام فنی و اجرایی و مطالعات اجرا و نگهداری و سهم نامطلوب راه‌آهن بر جابجایی کالا و مسافر را از دیگر چالش های پیش روی وزارت راه و ترابری دانست.
نماینده جهرم در مجلس هشتم در بخش دیگری از سخنان خود به واکاوی ویژگی‌های وزیر پیشنهادی راه و ترابری پرداخت و اظهار داشت: آقای بهبهانی از با سابقه‌ترین متخصصان بخش حمل و نقل کشور و دارای دکترای تخصصی مهندسی راه و ترابری از دانشگاه‌های معتبر دنیا با درجه استاد تمامی است.
رضایی افزود: آقای بهبهانی 11 جلد کتاب تخصصی و بیش از 80 عنوان مقاله علمی به رشته تحریر درآورده و 6 اختراع و ابداع را به نام خود ثبت کرده و سوابق اجرایی ایشان در حوزه راه و ترابری و حمل و نقل و ترافیک نیز درخشان است.
وی ادامه داد: وزیر پیشنهادی راه دارای سوابق انقلابی و مبارزاتی است و نیروهای مبارز در دوران انقلاب شهادت می‌دهند وی از نقش موثری در مدیریت و سازماندهی نیروهای انقلاب در شهر شیراز برخوردار بوده است.
نماینده جهرم در مجلس با ذکر کارنامه یک ساله بهبهانی در وزارت راه دولت نهم گفت: عملکرد یک ساله وزیر راه و ترابری دولت نهم در بخش احداث بزرگراه‌ها و آزاد راه‌ها گویای آنست که در دوره آقای بهبهانی 767 کیلومتر راه احداث شده در حالیکه بعد از انقلاب تا دولت نهم متوسط عملکرد سالانه 248 کیلومتر و در 3 ساله اول دولت نهم متوسط سالانه 464 کیلومتر بوده است.
رضایی افزود: عملکرد وی در حوزه احداث راه‌های روستایی نشان می‌دهد در طول 1 سال وزارت وی 3 هزار و 700 کیلومتر راه روستایی احداث شده در حالیکه در 3 ساله اول دولت نهم به طور متوسط سالانه 2هزار و 96 کیلومتر راه روستایی احداث گردیده و در بحث آسفالت راه‌های روستایی نیز در حالیکه بعد از انقلاب تا دولت نهم به طور متوسط هزار و 558 کیلومتر راه روستایی آسفالت شده، این میزان به 8 هزار و 900 کیلومتر افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در حالیکه بعد از انقلاب تا دولت نهم سالانه تنها 19 نقطه حادثه‌ خیز کشور اصلاح گردیده، در زمان وزارت آقای بهبهانی هزار و 40 نقطه حادثه ‌خیز آسفالت شده و در توسعه ناوگان هوایی در حالیکه عملکرد بعد از انقلاب تا دولت نهم به طور متوسط سالانه 3 فروند و در سه سال اول دولت نهم سالانه 17 فروند بوده، در زمان آقای بهبهانی به 35 فروند رسیده است.
"تعداد صندلی ‌های اضافه شده از 413 صندلی در دوران بعد از انقلاب تا دولت نهم به 8 هزار و 855 صندلی رسیده و در احداث خطوط ریلی هم متوسط سالانه 128 کیلومتر بعداز انقلاب تا دولت نهم به 850 کیلومتر افزایش پیدا کرده و در همین مدت واگن باری اضافه شده از 146 دستگاه به هزار و 373 واگن و تعداد واگن مسافربری از 16دستگاه به 150 دستگاه و لوکوموتیو اضافه شده از 6 دستگاه به 40 دستگاه افزایش پیدا کرده است ".
این نماینده در خاتمه از بهبهانی به عنوان مدیری پاسخگو، قانونگرا و برنامه محور، عنصری خدمتگزار به ملت و تکیه‌گاهی برای نیروهای متخصص که دارای خانواده پاک و زندگی سالم است، یاد کرد و از همکاران خود خواست با رای قاطع وزارت راه را به او بسپارند تا ایران در کوتاه‌ترین مدت، به کشوری در منطقه تبدیل شود که در زمینه‌های بهره‌وری در بخش حمل و نقل و توسعه شبکه‌های ریلی و دریایی و ایمنی راه‌ها، جایگاه اول را دارد.

لاهوتی (موافق): بهبهانی یکی از باسابقه‌ترین متخصصان بخش حمل و نقل کشور است
نماینده لنگرود در مجلس وزیر پیشنهادی راه را یکی از باسابقه‌ترین متخصصان بخش حمل و نقل کشور دانست و خاطر نشان کرد: بهبهانی به دلیل سابقه طولانی خود به عنوان پدر راه ایران مشهور شده است.
مهرداد یائوج‌لاهوتی نماینده لنگرود در سومین روز بررسی رای اعتماد وزرای دولت دهم در جایگاه موافق با وزیر پیشنهادی راه قرار گرفت و با اشاره به وظایف وزارت راه و ترابری، اظهار داشت: وسعت عملیاتی و تخصصی بودن مباحث این وزارتخانه سکان‌داری را می‌طلبد که هم با علم روز دنیا و هم با سوابق اجرایی مختلف حمل و نقل آشنا باشد که دارا بودن همگی این خصوصیات در کمتر انسانی در کشور یافت می‌شود اما به جرأت می‌توان گفت که بهبهانی نزدیک‌ترین فرد به این مشخصات و خصوصیات است.
نماینده مردم لنگرود ، بهبهانی را یکی از باسابقه‌ترین متخصصان بخش حمل و نقل کشور دانست و خاطر نشان کرد: بهبهانی به دلیل سابقه طولانی لقب پدر راه ایران را به خود اختصاص داده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: بهبهانی پس از فارغ‌التحصیلی در رشته دکتری مهندسی راه و ترابری از دانشگاه فلوریدای آمریکا در سال 1356 همزمان با دوران شکوهمند انقلاب اسلامی با شوق فراوان هم‌صدای با ملت مسلمان ایران به میهنمان بازگشت و از همان زمان مشغول به تدریس در دانشگاه‌های کشور شد.
لاهوتی با بیان اینکه بهبهانی تاکنون 11 عنوان کتاب تخصصی که در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود را تدوین کرده است، تصریح کرد: بهبهانی بیش از 80 عنوان مقاله پژوهشی در داخل نیز منتشر کرده است.
نماینده مردم لنگرود اضافه کرد: بهبهانی تربیت بسیاری از دانشجویانی که با جان و دل در طول هشت‌سال دفاع مقدس از میهن اسلامی دفاع کرده‌اند را برعهده داشت و خود شخصا به صورت داوطلبانه در جبهه‌های حق علیه باطل در نقش یک مهندس بسیجی با فعالیت در جهاد سازندگی خدمات بسیاری را با خلوص نیت به میهن اسلامیمان ارائه کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عملکرد یکساله بهبهانی در وزارت راه حاکی از رشد فعالیت‌های این وزارتخانه بوده است، عنوان کرد: این رشد به دلیل برخورد علمی و دوندگی بسیار، بازدیدهای پروژه‌ها و هماهنگی وی با مجلس شورای اسلامی بوده است.
لاهوتی در خصوص عملکرد بهبهانی در حوزه ناوگان هوایی کشور نیز گفت: در طول یکسالی که بهبهانی سکان هدایت این وزارتخانه را بر عهده داشته، 36 فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور افزوده شد و این در مقایسه با عملکرد متوسط سه فروند هواپیما از ابتدای انقلاب تا دولت نهم نشانگر تلاش‌‌های بهبهانی در این وزارتخانه است.
نماینده مردم لنگرود در ادامه در خصوص سوانح هوایی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که برخی از مسائل ماهیت جهانی دارد و جزء مشترک ملت‌ها به شمار می‌آید که یکی از این مسائل ایمنی انسانها است که در این زمینه برخی قدرتهای زورگو حتی این حق طبیعی بشری را نادیده گرفته و با اختلال در امنیت صنعت هوایی کشور با جان مردم بازی می‌کنند که امیدواریم بتوانیم این مشکل را حل کنیم.
این نماینده مجلس شورای در پایان تاکید کرد: بهبهانی هم علم تصدی وزارت راه و هم تجربه هدایت وزارت راه را داراست به همین دلیل وی می‌تواند در این وزارتخانه به خوبی فعالیت کند.

زاکانی (مخالف): آمار عملکرد 11 ماهه بهبهانی دروغ است
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: آمار عملکرد 11 ماهه وزیر پیشنهادی راه و ترابری در برنامه ارائه شده به مجلس دروغ است.
علیرضا زاکانی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی راه و ترابری با بیان اینکه اینجانب در جهت حفظ ارزش‌ها، فرصت‌ها و صیانت از دولت دهم و بر اساس تعهدی که با ملت ایران دارم مخالفت خود را با بهبهانی اعلام می‌کنم، تصریح کرد: در برنامه‌های بهبهانی بر اصل 44 تاکید شده است اما باید پرسید که در حضور کمتر از یک سالی که وی تصدی وزارت راه را بر عهده داشت چند شرکت را واگذار کرده است؟
وی ادامه داد: موضوع راه‌آهن محوری که مقدم بر سلسله برنامه‌های بهبهانی است باید بیان کند که در این مدت چند تن ریل وارد کرده است؟
نماینده مردم تهران با بیان اینکه اساسا عمده این ریل‌ها از قبل خریداری شده و در زمان وی مقدار اندکی وارد شده است، افزود: بهبهانی بحث جوانگرایی را مطرح می‌کند اما برخی از معاونین وی 33 سال سابقه کار داشته و یا از عناصر بازنشسته بکارگیری کرده است که به هر حال با ادعای وی منافات دارد.
زاکانی با اشاره به صفحاتی از برنامه بهبهانی اظهار داشت: از صفحه 9 به بعد برنامه بهبهانی سه صفحه زحمت کشیده‌ و نظری بر عملکرد یک سال گذشته خود آورده که البته با تحقیق بنده متاسفانه بخش‌های عمده آن دروغ است البته افرادی که با حضور در پشت تریبون از برنامه‌های بهبهانی دفاع می‌کنند از روی همین برنامه‌ها می‌خوانند و دفاع می‌کنند که البته بنده اسناد را پیگیری کردم و متوجه شدم که این برنامه‌ها نادرست است.
وی افزود: در خصوص هواپیماها باید گفت حرفهای بهبهانی از اساس باطل است و دوستان و همکاران توجه داشته باشند که این ودیعه الهی را به فردی که به نمایندگان مردم دروغ می‌گوید، نسپارند.
نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: در برنامه‌های بهبهانی در خصوص ساخت بزرگراه شمال با چینی‌ها به مبلغ 250 میلیون دلار قرارداد اشاره شده که 225 میلیون دلار آن بر مبنای دلار و 30 میلیون آن ریالی بوده است که وی می‌گوید چینی‌ها به بهانه افزایش قیمت میل‌گرد، سیمان و موارد دیگر قیمت قرارداد را دو برابر یعنی 450 میلیون دلار پیشنهاد کرده‌اند که با توجه به قیمت‌های اجناس کاهش یافته با 400 میلیون دلار این قرارداد را تکرار کرده است اما اعلام نشده که قرارداد اولیه 225 دلار بوده که امروز این قرارداد 400 میلیون دلاری است.
زاکانی با اشاره به اینکه بهبهانی مدعی است که قرارداد 450 میلیون دلاری را به 400 میلیون دلار کاهش داده، گفت: بعد از این قرارداد نیز تحرکی یا کمترین تحرکی در این مسیر صورت نگرفته است.
وی خاطرنشان کرد: بهبهانی اعلام کرده است که 767 کیلومتر بزرگراه ساخته است خواهش می‌کنم که وی در این جایگاه ذکر کند که در کجا ساخته شده است چراکه برای ساخت یک کیلومتر بزرگراه حداقل یک میلیارد تومان بودجه نیاز دارد و این هزینه را وی از کجا آورده است؟.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت:از بهبهانی خواهش می‌کنم از آمارهایی که به نمایندگان می‌دهد حداقل‌ها را نیز رعایت کند.
وی افزود: بهبهانی اعلام کرده 850 کیلومتر راه ریلی را در محور کرمان- زاهدان،‌اصفهان- شیراز احداث کرده است در حالی که در همین محور اصفهان - شیراز 228 کیلومتر از اصفهان تا اقلید قبلا افتتاح شده است و نمی‌دانم این چه مرضی است که مسئولین این کشور کارهای افتتاح شده را در خصوص درآمدهای خود جا می‌زند.
زاکانی در ادامه افزود: در بررسی‌های انجام شده معلوم شد که از 40 دستگاه لوکوموتیو که بهبهانی اعلام کرده که خریده است یک‌دستگاه نیز خریداری نشده است و یا اینکه 5 دستگاه ترن ست وارد کرده اما در حقیقت این دستگاه‌ها در سال 80 خریداری شده است که البته 20 دستگاه می‌باشد که فقط 5 دستگاه در زمان وی وارد شده است. ما چرا باید واقعیت‌ها را زیر پا بگذاریم و اگر ایشان واقعا خریداری کرده‌اند اعلام کنند تا بنده اسناد خود را خدمت نمایندگان ارائه کنم.
وی گفت: بهبهانی اعلام کرده که 13 فقره تفاهم‌نامه برای ساخت 8 هزار کیلومتر راه‌آهن بسته البته هر 1 کیلومتر 120 تن ریل می‌خواهد که فقط سال گذشته 15 تا 20 هزار تن ریل وارد شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه موافق محترم اعلام کرده که 37 دستگاه هواپیما در زمان بهبهانی خریداری شده است، افزود: اگر فردی اندک اطلاعی در خصوص خریداری هواپیما داشته باشد، متوجه می‌شود که این امر حداقل یک سال تا یک سال و نیم طول می‌کشد و بنده آمار تمام هواپیماهایی که طی این 11 ماه است را آورده‌ام که فقط 39 فروند هواپیما بوده که از این 39 فروند 14 فروند ملکی بوده که البته خریداری آن قبلا اتفاق افتاده، 25 فروند استیجاری بوده که 4 فروند آن در زمان وی قرارداد استیجاری بسته شده که این اسناد مربوط به زیر مجموعه وی اعلام شده است.
زاکانی در خصوص راه‌اندازی بانک رینگ سوخت‌رسانی به کشتی‌ها در دریاها نیز گفت: طبق اسناد این اتفاقات در سال 84 شروع شده است.
نماینده مردم تهران در مجلس به شرایط بهبهانی اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهور اعلام کرده که وزرای من یا از دولت حقوق می‌گیرند یا از دانشگاه که این در میثاق نامه بهبهانی نیز آمده است البته با توجه به اسنادی که بنده در اختیار دارم متوجه می‌شویم که بهبهانی از دانشگاه علم و صنعت نیز حقوق دریافت می کند که البته وی در این دانشگاه تدریس نمی کند بلکه دانشجویان دکتری وی در آنجا تدریس می‌کنند و در آنجا آقای دکتر تعهد دارند که در چابهار تدریس کنند و برای این کار تغییر ساعت پرواز هواپیما چابهار را سبب شده اند چرا که همیشه هواپیمای چابهار ساعت 11 پرواز داشته ولی از زمانی که بهبهانی در چابهار تدریس می‌کنند پرواز آن به ساعت 8 صبح تغییر یافته است.
زاکانی اظهار داشت: بهبهانی از وزرات راه و ترابری نیز مبلغی دریافت می‌کند که این اسناد نیز موجود می‌باشد.
وی خطاب به بهبهانی که دریافت حقوق از چند جا غلط است، افزود: بهبهانی از دانشگاه علم و صنعت، وزارت راه، چابهار و 4 ماه قبل از مسئولیت خود از پژوهشکده حمل ونقل نیز پول دریافت می‌کرد.
وی همچنین مراودات برخی نمایندگان مجلس با وزیر راه را غلط دانست و گفت: بهبهانی در یک کمیسیون در جلسه‌ای مصوب کرده که یک میلیارد به هر یک از اعضای کمیسیون برای حوزه انتخابیه‌هایشان اختصاص دهد؛ یا این که نماینده‌ای سوال می کند بعد از 5 روز سوال را پس بگیرد و مبلغ 500 میلیون تومان برای حوزه انتخابیه خود از وزیر راه دریافت کند.

* واکنش به سخنان زاکانی

گروهی از نمایندگان مجلس نسبت به افشاگری‌های علیرضا زاکانی نماینده تهران که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی راه و ترابری سخن می‌گفت،‌ واکنش نشان دادند.
زاکانی نماینده مخالف واگذاری تصدی وزارت راه به بهبهانی هنگام ارائه نطق خود با ارائه مستنداتی از روابط برخی از نمایندگان با این وزیر و نیز برخی از تخلفات وی سخن گفت اما پس از ایراد سخنرانی مورد اعتراض نمایندگان موافق وزیر راه که از سوی او متهم شده بودند، قرار گرفت.
علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در واکنش به اظهارات زاکانی در هنگام ایراد نظق مخالفت با وزیر پیشنهادی راه، گفت: طرح مباحث شبهه ناک و نیش دار از سوی موافقان و مخالفان درست نیست و باعث عصبانیت شخص می‌شود و نمایندگان مخالف و موافق می توانند مطالب خود را با آراستگی مطرح نمایند.
وی با تاکید بر اینکه نباید مسائلی در خصوص آقای بهبهانی گفته می‌ شد که درست نبود، تاکید کرد: در کمیسیون عمران نمایندگان مطالبی را در خصوص حوزه انتخابیه خود به بهبهانی گفته بودند که وی نیز توضیحات را در این خصوص ارائه کرد و مطلبی که درباره وی مطرح شد، یک نقص نیست زیرا نمایندگان می‌ توانند پروژه های استانی خود را از طریق وزیر پیگیری کنند.
رئیس مجلس هشتم این نکته را نیز متذکر شد که نظارت بر اجرای پروژه‌های قانونی وظایف نمایندگان است که وزیر باید این پروژه‌ها را انجام دهد و به پایان برساند اشکال زمانی است که خواسته وزیر در چارچوب قانون نباشد لذا بیان برخی از صحبت‌ها موجب سوء تفاهم خواهد شد.

نکونام (موافق): سوابق علمی و اجرایی بهبهانی با حوزه وزارتی وی مرتبط است
نماینده گلپایگان در مجلس تاکید کرد: سابقه 40 ساله علمی و تجربه30 ساله اجرایی بهبهانی همه مرتبط با حوزه کاری و وزارتی وی است.
حجت‌الاسلام محمدابراهیم نکونام نماینده گلپایگان در مجلس هشتم در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و ترابری گفت: ملاک و معیار، اضافه بر شرایط عمومی که قبلا هم مجلس در دادن رای اعتماد به بهبهانی لحاظ کرد کار، فعالیت و داشتن ایده است.
وی تصریح کرد: پس از گذشت 30 سال از انقلاب ملاک شعارگرایی و حزب‌الهی بی عرضه غیرقابل قبول است، بلکه باید کار محوری و عملگرایی مبنا باشد؛ لذا امروز افتخار می‌کنیم که حزب‌اللهی ها مبدع علوم و دانش بومی هستند.
نماینده گلپایگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهبهانی وزیری 70 ساله است، گفت: وی کسی است که شب و روز تلاش می‌کند کدام از یک از شما‌ها تلاش وی را ندیده‌اید،‌ گفتید که چرا از صدا و سیما استفاده می‌کند شما کجا بودید در آن شهرستان‌هایی که برف بود و وی بدون رسانه برای بررسی‌ پروژه‌ها به آنجا رفته بود.
نکونام اضافه کرد: اتفاقا سابقه 40 ساله علمی بهبهانی و سابقه 30 ساله اجرایی وی بعضا با یکدیگر توام بوده و همه مرتبط با حوزه کاری و وزارتی وی است، مداقه نشانگر صحت نسخه تجویز شده از ناحیه متخصصی با سابقه برای درمان بیماری است. حضور مستمر در استان‌ها و شهرستان‌ها و همچنین بازدید از پروژه‌ها که کم نیست، خود بهبهانی بگوید که چند سفر در طول یک سال داشته است؟.
این موافق وزیر پیشنهادی راه و ترابری در پایان اعلام کرد: خودم دیدم که بهبهانی در شهرستانی در ماشین غذا می‌خورد. ما امروز وزیر کاری و متخصص می‌خواهیم؛ از یک طرف فریاد می‌زنند که این وزیر جوان است و سابقه و تخصص ندارد و از طرف دیگر یک نفر را که عمر وی صرف کار و تلاش شده را این طور باید بکوبیم.

میرخلیلی (موافق): بهبهانی باتجربه‌ترین فرد کابینه است
نماینده میناب در مجلس شورای اسلامی گفت: وزیری باید در راس وزارت راه و ترابری قرار گیرد که از لحاظ علمی و تجربی دارای سطح بالایی باشد و به نظر من بهبهانی باتجربه‌ترین فرد کابینه است.
سیدعلی میرخلیلی نماینده مردم میناب در مجلس به عنوان موافق وزیر پیشنهادی راه و ترابری سخن می گفت، اظهار داشت: ما باید در اظهار نظرها و مخالفت‌هایی که داریم مسائل شرعی را رعایت کنیم.
وی با بیان اینکه خوشحالم از بهبهانی دفاع می‌کنم خاطرنشان کرد:‌ آنچه برای ما مهم است شناخت وظایف است که پایه انجام وظیفه می‌باشد، وظایف و تکالیف را ابتدا باید شناخت سپس به آنها عمل کرد و در ضمن عمل هم باید دوسویه و متقابل باشد.
میرخلیلی با بیان اینکه بهبهانی باید شکرگزار مجلس باشد که به او اعتماد می‌کند، اظهار داشت: اگر یک استاد دانشگاه بخواهد به موقع به کلاس برسد، اگر با فاصله گاهی تا 500 کیلومتر از مرکز استان یک آمبولانس حامل بیمار بخواهد به موقع به بیمارستان برسد و اگر یک خانواده در تعطیلات تابستانی به زیارت و مسافرت برود و به سلامت برگردد کشور باید دارای یک شبکه درست حمل و نقل باشد.
وی افزود: پس برای سامان بخشیدن به این امر حیاتی به یک وزیر باتجربه و کارکشته نیاز است تا بتواند این بار سنگین را بردارد و خدمات مطلوب ارائه دهد و تلفات و خسارات و نگرانی‌ها را به حداقل برساند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: این وزارتخانه با حفظ جان و مال مردم ارتباط مستقیم دارد و نداشتن دانش کار، تخصص مرتبط، قدرت و توان اجرا و فقدان تعهد و دلسوزی و نداشتن سوابق کاری می‌تواند ضربه عظیمی به این دستگاه پر عرض و طول وارد کند.
وی ادامه داد: قطعا دعای مردم این است که وزیری انتخاب شود تا از عهده کار برآید و مجلس به کسی رای می‌دهد که بار این وزارتخانه را به مقصد برساند.
میرخلیلی خطاب به نمایندگان گفت:‌ به بهبهانی رای بدهید تا تعهد دهد در کنار بهبود و توسعه حمل و نقل کشور نگاهی به روستائیان محروم کشور داشته باشد، بهبهانی دردشناس است و در حادثه‌ها و سختی‌ها او می‌داند که راه کجاست.
میرخلیلی در ادامه نطق خود تصریح کرد: تردیدی نیست که وزیر ستون وزارتخانه است و باید بشود به او تکیه کرد، وزیر باید در چشم‌ها بزرگ و دارای عظمتی باشد تا بتواند تکلیف خود را به بهترین شکل انجام دهد و برای بنده روشن است وزیر پیشنهادی راه به لطف خدا در راه است و کسی که در راه است خداوند دستش را می‌گیرد و به مقصد می‌رساند.
وی با بیان اینکه سیستم حمل و نقل زیرساخت اصلی توسعه محسوب می‌شود خاطرنشان کرد:‌ رشد و توسعه اقتصادی منوط به یک سیستم جامع و مناسب حمل و نقل است و این قابل انکار نیست، دلیل جهش اقتصادی کشورهای توسعه یافته ایجاد روش‌های صحیح حمل و نقل است، چنین اهمیتی می‌طلبد که به شبکه حمل و نقل به عنوان یک فعالیت زیربنایی توجه شود.
نماینده مردم میناب در دفاع از بهبهانی اظهار داشت: سابقه ترانزیت کالا در کشور که از منابع مهم ارزی است علاوه بر مزیت‌های اقتصادی بر توسعه شبکه حمل و نقل در بخش‌های امنیتی، بهداشتی، توسعه گردشگری، فرهنگی و غیره نیز تاثیر مهمی دارد.
وی ادامه داد: با توجه به سند چشم‌انداز 20ساله و اصل 44 ظرفیت بالایی در واگذاری بخش‌های مختلف حمل و نقل به بخش خصوصی وجود دارد که باعث کوچک شدن حجم دولت و افزایش سرمایه‌گزاری بخش خصوصی و تسریع در بهبود حمل و نقل کشور خواهد شد.
میرخلیلی در ادامه تصریح کرد: وزیری باید در راس این وزارتخانه قرار گیرد که از لحاظ علمی و تجربی دارای سطح بالایی باشد، بهبهانی باتجربه‌ترین فرد کابینه است و انشاءالله می‌تواند با چالش‌های روبرو که آن را در 6 بند ذکر می‌ک

/ 0 نظر / 7 بازدید