علتی برای حضور مسئله هسته‌ای ایران در بسته پیشنهادی وجود ندارد

خبرگزاری فارس: معاون سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی کشورمان بسته پیشنهادی ایران را منطقی و جامع خواند و گفت که علتی برای حضور مسئله هسته‌ای ایران در بسته وجود ندارد.


به گزارش خبرگزاری فارس، «علی باقری» معاون سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دوم سیما، با اشاره به بسته سال گذشته و پیرو آن مذاکرات ژنو، گفت: در آن مقطع به علت برخی مشکلات طرف مقابل که بین خود یا در درون خودشان داشتند از قبیل مسئله گرجستان، انتخابات آمریکا و بحران اقتصادی، آنها آمادگی جدی برای ورود به عرصه مذاکره نداشتند.
وی افزود: با توجه به تغییرات در عرصه بین‌الملل و اقتضائات جدید، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا چارچوب بسته خود را به روز کند و براساس آن امکان شکل گیری مذاکرات فراهم شود.
باقری درباره زمان ارائه بسته جدید که خبر آن را واحد مرکزی خبر مخابره کرد، گفت: نکته مهم این است که ما هم اکنون در وضعیت بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی در سطح اقتدار بسیار مطلوبی قرار داریم و کشورمان با اقبال 118 کشور عدم تعهد توانست ریاست آتی این جنبش را برعهده بگیرد که تحولی بی نظیر محسوب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در عرصه منطقه‌ای هم در یکی از آخرین تحولات ما شاهد چند اجلاس در تهران برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان و پاکستان بودیم و در بخش ملی هم می‌توان به دستاوردهای علمی نظیر ورود به باشگاه کشورهای دارای فناوری فضایی و همچنین پیشرفت در فناوری‌های زیستی و نانو اشاره کرد. از جهت سیاسی هم انتخابات با شکوه 22 خرداد، چارچوب نوینی برای پیشبرد اهداف نظام در عرصه ملی ایجاد کرد.
معاون شورای عالی امنیت ملی، بسته سال گذشته و امسال جمهوری اسلامی ایران را دارای یک رویکرد و آن هم ارائه ظرفیت‌های کشور در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی برای تثبیت صلح و ثبات ذکر کرد و گفت: در این عرصه‌ها نگرانی‌های مشترکی وجود دارد از جمله در مسئله مواد مخدر، تروریسم، مشکلات زیست محیطی و امنیت که ما با این بسته تاکید کردیم که حاضریم ظرفیت‌های خود را ارائه و براساس آن نگرانی‌های مشترک را به تعهدات مشترک و بسترهایی برای همکاری همه جانبه تبدیل کنیم.
وی افزود: ارائه بسته همچنین نشان می‌دهد که ایران در مذاکرات جدی و دارای ابتکار عمل است، محورهای مطرح شده هم منطق قابل تعامل دارد از جمله این که برای دستیابی به صلح و ثبات باید به توانمندی‌های درونی منطقه تکیه کرد و یکی از راه‌های آن ترویج مردمسالاری است.
باقری در مورد موضوع هسته‌ای ایران و طرح نشدن آن در بسته پیشنهادی نیز گفت: دو سال قبل ایران و آژانس به توافق نامه‌ای رسیدند که براساس آن 6 سوال باقیمانده که برخی از آنها بهانه ارسال مسئله هسته‌ای ایران به شورای امنیت شده بود را مطرح کرده و خواستار حل و فصل آنها شدند. جمهوری اسلامی ایران هم با همکاری جدی خود به جای 18 ماه در 6 ماه مسئله را خاتمه داد و آژانس هم طی 6 نامه رسمی اعلام کرد که ابهامات رفع شده است.
وی گفت: تنها موضوع باقیمانده براساس آن توافقنامه، مطالعات ادعایی بود که در مورد آن هم توافق شده بود که ایران ارزیابی خود را به آژانس ارائه کند.
وی افزود: این ارزیابی هم طی 117 صفحه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده شد که مدیرکل آژانس هم پس از دوره‌ای از سکوت، در آخرین گزارش خود تصدیق کرد که این بخش هم انجام شده است.
باقری در ادامه تصریح کرد: بنابراین در چارچوب توافقنامه تمام نگرانی‌های آژانس رفع شده و علتی برای حضور مسئله هسته‌ای ایران در بسته وجود ندارد، البته ممکن است سؤالاتی وجود داشته باشد که امری طبیعی است و این گونه سؤالات در مورد بیش از 40 کشور دیگر از جمله برخی کشورهای گروه 1+5 هم وجود دارد. از این رو کشورمان موضوع هسته‌ای را که هیچ جنبه فنی و حقوقی از آن باقی نمانده و باید در چارچوب NPT بررسی شود از چارچوب مذاکرات خارج کرد.

* سلطانیه: با ارائه بسته، فضایی مثبت‌تر از همیشه در اجلاس به چشم می‌خورد

در ادامه این گفتگو علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد وضعیت کنونی آژانس گفت: هم اکنون اجلاس سالانه آژانس که بالاترین مرجع تصمیم گیری آن است در حال برگزاری است و موضوع ایران در دستور کار آن قرار ندارد.
وی افزود: موضوع قابل توجه بررسی توانمندی هسته‌ای اسرائیل در قالب دستور کار و خبر خوب هم تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در کمیته عمومی اجلاس مبنی بر ممنوعیت حمله و تهدید تاسیسات هسته‌ای در حال ساخت یا در حال کار کشورهاست که با تصویب آن در کمیته عمومی در چند روز آینده بحث‌های مفصلی درباره آن انجام خواهد شد.
وی با اشاره به بسته پیشنهادی ایران افزود: با ارائه این بسته، فضایی مثبت‌تر از همیشه در اجلاس به چشم می‌خورد به خصوص متن متوازن آن موجب شده تا بدون استثنا نمایندگان کشورهای مختلف با من در مورد آن صحبت کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید