جزئیات پاسخ ایران به پیش‌نویس وین

در راستای رفع نگرانی‌های جدی ایران از هرگونه عهدشکنی طرف‌های مذاکرات ،مبادله سوخت هسته ای به صورت همزمان( پایاپای) و تحویل تدریجی انجام خواهدشد.

ایران امروز پاسخ خود را به پیش‌نویس تهیه شده در مذاکرات وین به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام می‌کند؛ پاسخی که ضمن پذیرش چارچوب کلی پیش‌نویس مورد توافق در وین، شامل نکات اصلاحی کشورمان نیز خواهد بود.
منابع آگاه در گفت‌وگو با «جوان» اعلام کردند در راستای رفع نگرانی‌های جدی ایران از هرگونه عهدشکنی طرف‌های مذاکرات وین(روسیه، آمریکا و فرانسه) در زمینه مبادله سوخت هسته‌ای دست کم به پیشنهاد اصلاحی از سوی ایران به آژانس اعلام خواهد شد که شامل موارد زیر خواهد بود:


تحویل تدریجی
هرگونه تحویل سوخت کم‌غنی شده (٣/۵درصد) از سوی ایران به طرف‌های مقابل به شکل تدریجی خواهد بود. براساس پیش‌نویس توافق وین ایران باید حدود 75 درصد از کل میزان ذخیره سوختی ٣/۵ درصد خود را به یکباره تحویل طرف مورد توافق نهایی دهد تا طرف مقابل پس از انجام غنی‌سازی بیشتر این میزان سوخت در حد ١٩/٧۵ درصد، سوخت لازم برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران به ایران بازگرداند.


مبادله همزمان(پایاپای)
ثانیاً ایران هرگونه مبادله سوخت 5 درصد با سوخت ١٩/٧۵9 درصد را به صورت همزمان انجام خواهد داد، پس از پیش‌نویس چنان‌که ذکر شد طرف مقابل پس از انجام غنی‌سازی بر روی همان سوخت ارسالی از سوی ایران آن را پس از طی مدتی بازمی‌گرداند. در حالی که در اصلاحیه ایران هرگونه تحویل سوخت کمتر غنی شده بر مبنای دریافت همزمان سوخت ١٩/٧۵ در حد ما به ازای تعیین شده در جداول فنی آژانس صورت خواهد گرفت.
منابع غربی در ماه‌های اخیر و براساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که موجی تبلیغاتی را ساماندهی کردند که بر مبنای آن ادعا می‌شد ایران دارای میزان لازم سوخت برای ساخت یک بمب اتمی است و به اصطلاح و به لحاظ مواد در وضعیت آستانه‌ای قرار دارد. از این نظر بنا بر نظر کارشناسان غرب انتظار داشت با پذیرش بی‌قید و شرط پیش‌نویس وین از سوی ایران عمده ذخیره سوختی کشورمان به خارج انتقال یابد. این در حالی است که تضمین‌های لازم برای بازگشت این سوخت به شکل سوخت مورد نیاز رآکتور تهران برای تهران دلگرم‌کننده نیست و احتمال هرگونه بدقولی از سوی طرف‌های مورد معامله مسبوق به سابقه است.

/ 0 نظر / 3 بازدید