کدام راه، سبز یا قرمز؟

اظهارات میرحسین موسوی در آخرین بیانیه خود درباره «راه سبز امید» از جهاتی قابل نقد و تأمل است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. سرند کردن دین و استفاده ابزاری از آن

آقای موسوی از این‌که عده‌ای به سرند کردن دین و استفاده ابزاری از آن پرداخته‌اند اظهار تأسف کرده است. در اینباره توجه آقای موسوی را به چند فراز از بیانیه خودش جلب می‌کنیم تا معلوم شود چه کسانی از دین استفاده ابزاری کرده‌اند 1- «ما در راهی که خداوند پیش رویمان قرار داده است از نماد سبز استفاده کرده‌ایم تا پرچم دلبستگی نسبت به اسلا‌می باشد که اهل بیت پیغمبر(ع) آموزگاران آن بوده‌اند». 2- توصیه به حامیانش برای تشکیل جلسات قرآن و هیأت و ...» آقای موسوی! اولا‌ً چه کسی از دین استفاده ابزاری کرده است؟ شما یا مردمی که در طول عمرشان همواره در هیأت و جلسات قرآن شرکت کرده‌اند؟!

ثانیاً: با چه اصولی چنین ادعایی را مطرح می‌کنید که این «راه سبز» را خداوند پیش رویتان گذاشته است؟ تا جایی که ما اطلا‌ع داریم، جناب‌عالی آن را از روی سایت مؤسسه امریکایی مطالعات خاورمیانه کپی‌برداری کرده‌اید!! البته گاهی شیطان مطالبی را به برخی انسان‌ها القا می‌کند که در توهم‌شان فکر می‌کنند از الهامات الهی است. ثالثاً راهی که خداوند پیش روی انسان بگذارد، به خدا ختم می‌شود نه امریکا و شیطان بزرگ و دیگر اقمارش. آیا این کار در نوع خود، تأسیس مسجد ضرار نیست؟!

متأسفانه آقای موسوی طرح هسته‌های اجتماعی را که از روی سایت امریکایی کپی کرده و همه اصولش تحت عنوان «راه سبز امید» به هوادارانش دیکته کرده است، حرکت خودجوش اجتماعی دانسته است. وی با استفاده ابزاری از قرآن، این حرکت خودجوش! را در قالب قرآن ریخته و نوشته است: «ما ایرانیان در هر کجای جهان که هستیم باید این هسته‌های اجتماعی را در میان خود تقویت کنیم. باید خانه‌هایمان را رودرروی یکدیگر بسازیم؛ به تعبیر قرآن، خانه‌های خود را قبله قرار دهیم، یعنی اگر تا پیش از این هر دو ماه یک بار همدیگر را ملا‌قات می‌کردیم، اینک هفته‌ای دوبار گرد هم جمع شویم. قدرت شبکه‌های اجتماعی ما در این امر است» اولا‌ً آن‌چه در قرآن درباره قبله قراردادن خانه‌ها آمده است، مربوط به قوم موسی است و در سوره یونس آیه 87، «قبله» به معنای مصلی آمده است یعنی به موسی و برادرش وحی کردیم که در شهر خانه‌هایی را برای قومتان به‌عنوان مصلی اتخاذ کنید و نماز را به‌پا دارید و مؤمنین را بشارت دهید. کجای آیه به هسته‌های اجتماعی اشاره دارد و کجای آن به ملا‌قات هفته‌ای دوبار؟! به‌راستی آقای موسوی آیا حق دارد برای رسیدن به اهداف سیاسی‌اش قرآن را نیز تأویل کند؟!

3- به نظر می‌رسد که آقای موسوی و دوستانش با این بیانیه رسماً به بن‌بست رسیدن اغتشاشات و التهاب‌آفرینی‌ها را پذیرفته و درصددند به نوعی این التهابات را در زیر پوست شهر زنده نگه دارند. زیرا در این بیانیه بر این نکته تصریح شده است که «راه سبز امید» یک تشکیلا‌ت حزبی نیست که اهداف خاص حزبی را پی‌گیری نماید. بی‌تردید توهم تأسیس شبکه گسترده این‌چنینی آن هم با پشتیبانی رسانه‌های غربی، هدف مهم‌تری را دنبال می‌کند و آن این‌که اگر در کوتاه مدت به کودتای نرم دست نیافتند، با تأسیس شبکه «راه سبز امید» در درازمدت به این هدف دست یابند. بنابراین نظام باید مراقب توطئه‌های آینده باشد.

4- تأکید بر قانون و فرار از آن

وی در این بیانیه از یک طرف بر قانون اساسی به‌عنوان میثاق ملی پافشاری می‌کند و از سوی دیگر در پایان آن با نادیده‌گرفتن اصول مربوط به نظارت شورای نگهبان، پیشنهاد «تشکیل گروه حقیقت‌یاب و حکمیت مورد قبول همه ذی‌نفعان در مورد انتخابات دهم ریاست جمهوری و رسیدگی به تخلفات و تقلب‌های انجام‌گرفته و اعمال مجازات خاطیان» را می‌دهد! و در بخش دیگری هم خواهان آزادی همه اغتشاش‌گران و مختومه‌کردن پرونده‌های آنان می‌شود!

5- تعارضات و مناقضات این بیانیه نشان می‌دهد که ضربات شکست در انتخابات و به بن‌بست رسیدن کودتای مخملین و اعترافات همراهان و اعضای ستاد کودتای نرم، بسیار کاری و شکننده بوده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید