شورای جهانی صلح خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطین شد

شورای جهانی صلح در پایان نشست خود در دمشق، با صدور بیانیه ای تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف را خواستار شد.

در بیانیه این شورا ، بر لزوم عقب نشینی رژیم صهیونیستی از جولان اشغالی سوریه ، سرزمین های اشغالی فلسطین ، مزارع شبعا و ارتفاعات کفرشوبای لبنان تاکید شده است.
تاکید بر حق مقاومت در برابر اشغالگران ، تعیین سرنوشت ، رد مداخله خارجی در امور کشورها ، پایان اشغال عراق و افغانستان از مهمترین بندهای بیانیه است.
این شورا همچنین خواستار آزادی پنج زندانی سیاسی کوبایی در آمریکا ، نابودی سلاح هسته ای در جهان ، منع گسترش سلاح هسته ای و پایان سیاست یک بام و دو هوای قدرت های بزرگ در این زمینه شد.
در این بیانیه بر حق سوریه برای استرداد جولان و حق مردم فلسطین در استفاده از همه ابزارها ازجمله مقاومت برای احقاق حق تاکید شده است.
شرکت کنندگان در نشست شورای جهانی صلح ، اقدامات اشغالگران در جولان اشغالی سوریه را نقض آشکار قوانین ، موازین و قطعنامه های بین المللی دانستند.
درخواست از گروه های فلسطینی برای پایان دادن به چنددستگی ، تاکید بر وحدت ملی فلسطینی ، تلاش برای محاکمه جنایتکاران جنگی اسراییلی و تحقق بندهای گزارش گلدستون دیگر موارد مندرج در بیانیه است.
نشست کمیته اجرای شورای جهانی صلح روز جمعه در مجمع "صحاری" دمشق با شرکت نمایندگان 40 کشور آغاز شد.
شورای جهانی صلح یک سازمان غیردولتی است که در سال 1950 تاسیس شد و شامل نمایندگان سازمان های صلح طلب در جهان است که ماموریت آن دفاع از صلح و مقابله با بروز جنگ است.
در نشست 2008 شورا که در کاراکاس برگزار شد ، 140 سازمان از 80 کشور شرکت داشتند.


خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

/ 0 نظر / 3 بازدید