مخالفت اروپا با تحریم ایران از روسیه و چین بیشتر است

یک شبکه تلویزیونی آمریکایی از مخالفت اروپا با تحریم ایران در صورت تحریم های احتمالی آمریکا علیه تهران پرده برداشت.
شبکه خبری «سی بی اس» گزارش داد: آمریکا برای رویارویی با ایران، ابتدا باید با اروپا و به طور خاص لابی تجاری قدرتمند این قاره مقابله کند.
«سی بی اس» افزود: به محض اینکه ایران پیشنهاد «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا را برای انجام گفت وگو رد کند، دولت آمریکا به سمت تحریم جمهوری اسلامی پیش خواهد رفت. اما در عین حال که آمریکا می تواند تحریم ها علیه ایران را شدیدتر کند، این اروپا است که روابط تجاری قابل توجه تری با ایران دارد. در حقیقت اروپا به ایران وابستگی بیشتری دارد تا چین و روسیه.
تحلیلگران پیشتر اعلام کرده بودند که در مسیر تحریم ایران، روسیه و چین به عنوان شرکای تجاری ایران، کارشکنی خواهند کرد و هرگز اجازه تحریم را نخواهند داد.
بنابراین گزارش، ارزش تجارت اتحادیه اروپا با ایران تنها در سال گذشته میلادی، 1/14 میلیارد دلار محاسبه شده است. در حقیقت اروپا بیش از چهاردرصد از انرژی مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند. با این وجود علیرغم ناآرامی های بوجود آمده در ایران پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور بعید به نظر می رسد که اروپا از روابط تجاری خود با ایران بخواهد به عنوان یک چماق علیه ایرانی ها استفاده کند.
این شبکه خبری آمریکایی ادامه داد: کشور آلمان که بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا است در سال گذشته میلادی به ارزش دست کم چهار میلیارد یورو با ایران تجارت داشت. «مایکل توکاس» رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران-آلمان در تهران نیز اعلام کرده که ایران و آلمان در بخش تولیدات صنعتی همکاری های گسترده ای دارند.
این گزارش افزود: اما همچنان موجی از تمایلات ضدآمریکایی است که سیاست آلمان در قبال ایران را شکل می دهد. «روپرشت پولن» عضو ارشد دموکرات کمیته امور خارجه بوندس تاگ (پارلمان آلمان) نیز از روابط تجاری آلمان با ایران حمایت کرده است.
این گزارش در خاتمه اشاره کرد: اعمال تحریم ابزاری بحث برانگیز در سیاست خارجی به حساب می آید. افراد بسیاری تاکنون کارآمدی این تحریم های احتمالی علیه ایران را زیر سوال برده اند. اما آنچه مسلم است دولت ایران روابط گسترده ای با اقتصاد جهانی دارد و چنانچه اروپا به همین منوال قصد ادامه روابط تجاری با ایران را داشته باشد. این تحریم ها نیز کارایی نخواهد داشت.

/ 0 نظر / 3 بازدید