ازی جدید روس ها مدودوف : تحریم اثر ندارد ولی ممکن است اعمال شود

رئیس جمهور روسیه در سخنانی درباره برنامه هسته ای ایران در حالی که اعمال تحریم ها علیه تهران را بی اثر خواند از امکان تحریم ها سخن به میان آورد.
دیمتری مدودوف که در جمع گروهی از دانشمندان روسی سخنرانی می کرد گفت: اگرچه غرب نگرانی هایی در مورد برنامه هسته ای ایران دارد اما زمانی که در مورد تحریم علیه این کشور سخن می گوید باید با احتیاط گام بردارد.
به گزارش رویترز وی افزود: هرچند گاهی اوقات تحریم ضروری به نظر می رسد اما تحریم ها نمی توانند آنچنان موثر باشند.
مدودوف در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: تلاش دولت روسیه بر ممانعت از اعمال تحریم علیه ایران است اما امکان دارد تحریم های جدیدی در مورد برنامه هسته ای این کشور در راه باشد.
وی همچنین به گزارش خبرگزاری نووستی درباره بسته پیشنهادی ایران گفت: من امیدوارم که پیشنهاداتی که همکاران ایرانی ما روز 9 سپتامبر ارائه دادند، به طور مشروح و با دقت مورد بررسی قرار گیرد.
وی خاطرنشان ساخت: من می دانم که تا به حال در ارزیابی هایی عنوان شده در این پیشنهادات چیز جدیدی وجود ندارد. اما من معتقدم که این صحیح نیست و آنها را باید با دقت تحت مطالعه قرار داد.
مدودوف همچنین قول داد که روسیه در مسائل مربوط به حل مسئله هسته ای ایران «صریح و مسئولانه» عمل خواهد کرد.
وی چنین گفت: مواضع ما روشن است. فکر می کنم که ما باید در حین اتخاذ تصمیمات مسئولانه عمل کنیم، یعنی چگونگی انجام مذاکرات و اتخاذ تحریمات، تحریمات تاثیر چندانی ندارند اما برخی اوقات به اتخاذ آنها نیاز است.
وی ضمن توضیح موضع مسکو درباره مسئله هسته ای ایران یادآور کرد: از نظر روسیه، ایران حق توسعه برنامه هسته ای صلح آمیز، را دارد، ما نه تنها به این مسئله اعتقاد داریم بلکه آماده کمک هم هستیم و نه تنها با حرف بلکه در عمل.
مدودوف همچنین اشاره کرد مسکو امیدوار است که ایران موضع تعامل را در قبال گروه «1+5» و دیگر کشورها اتخاذ کند.
وی خاطرنشان ساخت: من امیدوارم که نزد همکاران ما که تصمیمات را در ایران اتخاذ می کنند، موضع دقیقی وجود داشته باشد که به چه ترتیب آنها باید روابط خود را با جامعه بین المللی از جمله آمریکا و روسیه برقرار نمایند؛ البته با در نظر گرفتن نگرانی هایی که ما و آمریکایی ها و بسیاری از کشورهای خاور نزدیک دارند.
از سوی دیگر؛ آندره نسترنکو سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه هم درباره بسته پیشنهادی ایران گفت: مهم این است که در بسته ایران آمادگی برای «مذاکرات همه جانبه و فراگیر و سازنده» با 1+5 بازتاب یافته است.
نسترنکو اظهار داشت: ما همه گام هایی که تهران در مدت اخیر به سوی پیشنهادهای 1+5 و نیز فراخوان های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره گسترش فعالیت نظارتی در تاسیسات هسته ای ایران برداشته است را مثبت و امیدوارکننده ارزیابی می کنیم.
مسکو در برابر واشنگتن
روزنامه فرانسوی لوموند در مطلبی تحلیلی نوشت که مسکو در برابر واشنگتن درباره برنامه هسته ای ایران مقاومت می کند.
به نوشته لوموند، روسیه علی رغم برخی از اقداماتش در نزدیک شدن بسوی آمریکا همچنان در موضع حمایت از ایران اصرار دارد.
این روزنامه فرانسوی با بیان اینکه مسکو در ماه جاری به وضوح مخالفتش را با تشدید مجازات های ایران اعلام کرد، تصریح ساخت. روسیه عقیده دارد برنامه هسته ای ایران برنامه ای صرفا غیرنظامی است، روس ها آنچنانکه پشت پرده می گویند عقیده ای ندارند ایران بخواهد روزی تصمیم بگیرد وارد مرحله تولید سلاح هسته ای شود هرچند توان آن را به دست آورده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید