آزادی 3 هزار و 700 نفر از بازداشت شدگان اخیر

سخنگوی قوه قضائیه گفت: بیش از 3 هزار و 700 تن از بازداشت شدگان حوادث اخیر با تلاش شبانه روزی قضات و دادیاران تعیین تکلیف و آزاد شدند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، علیرضا جمشیدی در نشست خبری با اشاره به بازداشت حدود 4 هزار نفر در حوادث اخیر گفت : برخی از بازداشت شدگان اغتشاشگر، اخلال گر و از مسببان ناامنی های اخیر بودند و برخی نیز بی گناه بودند که با تلاش قضات تعیین تکلیف شدند.

وی افزود: برخی ها تصور کردند که قوه قضائیه در این مدت سکوت کرده است و پیگیری نمی کند و به مسائل اشراف ندارد و به همین علت نامه هایی را خطاب به رئیس قوه قضائیه نوشتند و مطالبی را بیان کردند.

سخنگوی قوه قضائیه، تعیین تکلیف و آزادی 3 هزار و 700 نفر از بازداشت شدگان اخیر را کاری بسیار سخت و طاقت فرسا دانست که از چشم ها غافل ماند.

وی افزود: با تاکیدات رئیس قوه قضائیه کمیته سه نفره ای از افراد معتمد آیت الله هاشمی شاهرودی در سطح عالی پیش از آنکه کمیته ای در دیگر بخش ها تشکیل شود؛ در قوه قضائیه تشکیل شد.

جمشیدی گفت: نمایندگان این کمیته سه نفره از همه بازداشتگاهها به ویژه اوین دیدن کردند و در برخی ملاقات ها که بیش از یک و نیم ساعت به طول انجامید با متهمان گفتگو کردند.

وی افزود: البته جو زندان و محیط نگهداری زندانیان برای آنان سخت است؛ اما در دیدارهای اعضای هیئت از بازداشتگاهها، هیچکدام از متهمان اظهار گلایه ای نداشتند.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به تشکیل جلسات متعدد این هیئت با مسئولان امنیتی و اطلاعاتی، بازدید نمایندگان آنان از بازداشتگاه کهریزک را یادآور شد و افزود: با گزارش این هیئت دستور قاطع رئیس قوه قضائیه مبنی بر برخورد با عاملان وقایع بازداشتگاه کهریزک صادر شد که این دستور منجر به تشکیل پرونده ای در سازمان قضایی نیروهای مسلح شده است.

جمشیدی گفت: برخی از مسئولان برای تسریع در رسیدگی به این پرونده و محاکمه عاملان آن باید همکاری کنند.

وی با اشاره به دستور انتقال زندانیان مستقر در بازداشتگاه کهریزک به بازداشتگاه های مناسب گفت : اهمیت این مساله به حدی بود که در دوجلسه مسئولان عالی قضایی به آن پرداخته شد .

سخنگوی قوه قضائیه با بیان تاکید آیت الله هاشمی شاهرودی بر لزوم رعایت حقوق زندانیان و پیگیری های وی در این باره گفت : البته نمی توان گفت که حجم کاری بررسی پرونده های این تعداد از بازداشت شدگان در مدت زمانی کوتاه ، بدون هیچ ضعفی بوده است ، و حقوقدانان و دیگر افراد و بخش ها انتقاد هایی هم به دستگاه قضایی داشته اند .

جمشیدی افزود : دادرسی متعدد و چند گانه از افتخارات نظام قضایی ایران است و ممکن است متهمان حوادث اخیر هم همچون همه پرونده ها در مرحله ای حکمی دریافت کنند که در مراحل بالاتر کاهش یابد یا حتی نقض شود .

سخنگوی قوه قضاییه همچنین از تشکیل پرونده برای عاملان کوی دانشگاه تهران در سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داد و گفت : این پرونده در حال نهایی شدن است .

وی از مسئولان دانشگاه تهران و وزارت علوم خواست به عنوان شکات ، برای روشن شدن زوایای این پرونده با دستگاه قضایی همکاری بیشتری کنند تا این دستگاه در کمال قاطعیت و اقتدار به پرونده کسانی که در این حادثه به آنان ظلمی شده است رسیدگی کند .

جمشیدی ابراز امیدواری کرد : پرونده حوادث اخیر با پیگیری های کمیته سه

نفره به نتایج قابل قبولی برسد که مردم را قانع کند و به شکایت افرادی که به آنان ظلمی شده است ، رسیدگی شود .

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد : قضات و ضابطان در چارچوب قوانین وظایف و کارشان را انجام می دهند و با تخلفات احتمالیشان نیز بر اساس همین قوانین برخورد می شود .

وی افزود : اگرچه برخورد قاطع با متخلفان در هر بخش باید مورد توجه باشد اما رسیدگی به پرونده متهمان بازداشتگاه کهریزک و کوی دانشگاه نیز باید همچون رسیدگی به دیگر پرونده هاباشد .

جمشیدی افزود : متهمان این پرونده ها باید از وکیل استفاده کنند و به تشخیص قاضی ، دادگاه به صورت علنی یا غیرعلنی تشکیل خواهد شد .

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد : آیت الله هاشمی شاهرودی بارها تاکید کرده است که با متخلفان ، اعم از اغتشاشگران و عوامل بروز ناامنی ها و کسانی که منجر به صدمه جانی و مالی به برخی ها شده اند ، با قاطعیت برخورد شود .

وی ابراز امیدواری کرد : با مشخص شدن نتیجه پرونده همه متهمان ، شاهد تکرار چنین مواردی در کشور نباشیم .

/ 0 نظر / 4 بازدید