ممنوع الخروج شدن سران اغتشاشات امری طبیعی است

عضو کمیسیون امنیت ملی: ممنوع الخروج شدن سران اغتشاشات امری طبیعی است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت:بنابر عرف قضایی بین المللی، ممنوع الخروج شدن سران اغتشاشات امری طبیعی است تا به اتهامات آنها رسیدگی شود.

سیدحسین نقوی حسینی، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: کمیته حقوق بشر از کمیسیون امنیت ملی درخواست کرده بود تا جلسه ای مبنی بر بررسی جایگاه ایران در مسائل حقوق بشر و بررسی گزارش سالانه ایران برای ارائه به مجمع عمومی کمیته حقوق بشر سازمان ملل، در کمیسیون برگزار شود.

وی با اشاره به جلسه روز سه شنبه کمیسیون امنیت ملی که در این مورد تشکیل شده بود، گفت: در این جلسه که با حضور محمدجواد لاریجانی به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر در قوه قضائیه و حسینی به عنوان تهیه کننده مسائل حقوق بشر و همچنین با حضور علی لاریجانی ریاست قوه مقننه برگزار شد، مسائل حقوق بشری و مواردی که از طرف نهادهای طرفدار حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی مطرح می شود و اقداماتی که جمهوری اسلامی برای رفع این نواقص انجام داده از جمله ایجاد نهادهایی که در این زمینه فعال هستند و همچنین قوانینی که در این مورد تصویب شده است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه موضوعات حقوق بشری حوادث بعد از انتخابات از دیگر مسائل مطرح شده در این جلسه بود، اظهار داشت: نحوه برخورد بازجویان و نیروی انتظامی با زندانیان و ضرورت رعایت تمام و کمال حقوق بازداشت شدگان از جمله مسائل مورد بررسی بودند.

نقوی حسینی، افزود: همچنین در این جلسه بر استیفای حقوق افرادی که در اغتشاشات خسارت دیده اند، پافشاری شد و خساراتی که بر منافع ملی و امنیت ملی وارد شده است، مورد بررسی قرار گرفت و بر استیفای حقوق هر دو طرف تاکید شد.

وی با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر ممنوع الخروج شدن عاملان اصلی اغتشاشات اخیر گفت: وقتی در کشوری بحران، امنیت ملی را تهدید می کند، بنابراین عرف قضایی بین المللی مسبین اغتشاشات ممنوع الخروج می شوند تا به اتهامات آنها رسیدگی شود و این یک عرف بین المللی است و در این صورت دستگاه قضایی نیز پرونده متهمین را مورد بررسی قرار می دهد و در صورتی که از اتهامات تبرئه شوند، ممنوع الخروجی آنها لغو خواهد شد و اگر مرتکب جرمی شده باشند و اسناد در این زمینه موجود باشد، مورد مواخذه قرار خواهند گرفت./د

/ 0 نظر / 3 بازدید