تظاهرات ضد صهیونیستی؛ شمارش معکوس برای آزادی قدس

خبرگزاری فارس: دهها هزار نفر از مردم فلسطین و سایر کشورهای مسلمان با برپایی تظاهراتی گسترده، جنایات رژیم صهیونیستی و تعدی این رژیم به مسجدالاقصی را محکوم کردند تا شمارش معکوس آزادی قدس را آغاز کرده باشند.


به گزارش فارس، امروز با ادامه جنایات رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی و مسجد الاقصی در ششمین روز متوالی، تحرکات گروه‌های فلسطینی و ملت فلسطین در محکومیت رژیم صهیونیست بالا گرفت.
در اولین جمعه از آغاز جنایات صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی بسیاری از گروه‌های فلسطینی خواستار برپایی تظاهرات ضد صهیونیستی در تمام نقاط فلسطین و سایر کشورها شدند.
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با صدور بیانیه‌ای از اقشار مختلف ملت فلسطین و دیگر ملت‌های عربی و اسلامی خواست که امروز با شرکت در راهپیمایی‌ها و تظاهرات گسترده مردمی، حمایت خود را از قدس شریف و مسجد مبارک‌الاقصی اعلام و از سوی دیگر اعتراض خود را به موضع اخیر تشکیلات خودگردان فلسطین نشان بدهند.
جنبش جهاد اسلامی نیز با صدور بیانیه‌ای مردم را بعد از اقامه نماز جمعه امروز به تظاهرات گسترده در محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی و نیز اقدام محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تعلیق گزارش گلدستون در شورای حقوق بشر سازمان ملل فرا خواند.
از سوی دیگر "یوسف القرضاوی " رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان از همه مسلمانان جهان خواسته بود تا امروز جمعه را "روز خشم " بر صهیونیست‌ها قرار بدهند و برای حمایت از مسجدالاقصی تظاهرات کنند.
سایر گروه‌های فلسطینی نیز خواستار اعتصاب عمومی در سرزمین‌های اشغالی برای محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی شده و نسبت به افزایش نارضایتی‌ها و اعتراض‌ها به رژیم صهیونیستی هشدار داده بودند.
علاوه بر این، اتحادیه عرب در پایان نشست فوق العاده دیروز خود که در سطح نمایندگان دایمی این اتحادیه در قاهره برگزار شد، کشورهای عربی حاضر در سازمان ملل را مسئول پیگیری نشست‌ ویژه و فوری مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی تحولات نگران کننده اخیر در مسجدالاقصی و قدس اشغالی کرد.
بر اساس این گزارش، نمایندگان کشورهای عربی حاضر در سازمان ملل مکلف شدند با اتخاذ تصمیم‌های لازم، توقف تجاوزهای رژیم صهیونیستی در فلسطین و حمایت از ملت فلسطین و احقاق حق مسلمانان و مسیحیان در اماکن مقدس در قدس شریف را تضمین کنند.
از سوی دیگر رژیم صهیونیستی هم‌زمان با دعوت سازمان‌ها و احزاب مختلف به حضور مردم در تظاهرات روز خشم علیه این رژیم، محاصره مسجدالاقصی و حضور گسترده در قدس اشغالی را تشدید کرد.
اشغالگران همچنین با ادامه ممنوعیت‌ها در برگزاری نماز در مسجد الاقصی تنها به دارندگان هویت اسرائیلی که بالاتر از 50 سال سن داشتند، اجازه ورود به مسجد الاقصی برای نماز را دادند.
پلیس رژیم صهیونیستی همچنین حضور خود در شهرهای عرب‌نشین مانند حیفا، عکا و سایر شهرهای سرزمین‌های اشغالی را نیز برای جلوگیری از حوادث پیش بینی نشده افزایش داد.
"اسماعیل هنیه " نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین پس از اقامه نماز جمعه در مسجد "المقوسی " در غرب شهر غزه گفت: نبرد حقیقی الاقصی آغاز شده است و امت‌های عربی و اسلامی باید مسئولیت خود را در قبال حمایت از مسجدالاقصی و قدس شریف بپذیرند.
از سوی دیگر درپی تلاش صهیونیست‌های تندرو برای یورش به صحن مسجدالاقصی و دعوت گرو‌ه‌های مختلف فلسطینی برای تظاهرات و حمایت از نخستین قبله مسلمانان جهان، نیروهای رژیم صهیونیستی و فلسطینیان در محله "باب العمود " در اطراف مسجدالاقصی و همچنین در محله "وادی الجوز " به شدت درگیر شدند.
شبکه تلویزیونی الاقصی گزارش داد که نیروهای ویژه رژیم صهیونیستی به همراه ده‌ها تن از شهر‌ک‌نشینان افراطی صهیونیستی برای حمله به مسجد الاقصی تلاش کردند.
این شبکه تلویزیونی همچنین با پخش تصاویری از درگیری نگهبانان مسجدالاقصی با شهرک‌نشینان صهیونیست از دستگیری 8نفر از این نگهبانان توسط پلیس اسرائیل خبر داد.
شبکه الجزیره با اشاره به ممانعت نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی از ورود کاروان‌های فلسطینی به سمت قدس، تاکید کرد: این تدابیر امنیتی در بیت المقدس تشدید شده است.
با ادامه این اقدامات هزاران تن از مردم فلسطین در نقاط مختلف سرزمین‌های اشغالی و نوار غزه با برپرایی تظاهراتی دعوت سران مقاومت برای حمایت از مسجد الاقصی را لبیک گفتند.
مردم فلسطین در استان "الوسطی " در کرانه باختری رود اردن با برپایی تظاهرات جنایات اسرائیل در قدس اشغالی را محکوم کردند که با واکنش شدید نیروهای صهیونیستی همراه بود.
رژیم صهیونیستی که به شدت از آغاز انتفاضه سوم مردم فلسطین وحشت زده شده است، با بکارگیری حداکثر نیروهای امنیتی و نظامی سعی دارد تا کوچکترین تظاهرات مردم فلسطین در شهرهای مختلف را مهار کند تا دامنه این اعتراضات گسترده تر نشود.
شبکه تلویزیونی الاقصی همچنین از تظاهرات گسترده در شهرک "نعلین " در غرب رام الله خبر داد، درگیری‌ها در منطقه "قلندیا " نزدیک رام الله در کرانه باختری تا بعد از ظهر امروز ادامه پیدا کرد.
این شبکه تلویزیونی همچنین اعلام کرد هزاران نفر از مردم شهرهای نوار غزه به ویژه در استان "خان‌یونس " در جنوب نوار غزه پس از برگزاری نماز جمعه به خیابان‌ها ریختند و صدها نفر نیز در اردوگاه "یرموک " در سوریه در حمایت از مسجدالاقصی دست به تظاهرات زدند.
اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه و شهر خان یونس نیز امروز شاهد برپایی تظاهرات گسترده ضد صهیونیستی در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی بود، مردم این شهرها به خیابان‌ها ریخته و با برافراشتن پرچم سبز به نشانه حماس با مسجدالاقصی ابراز همبستگی کردند.
شرکت کنندگان در این تظاهرات پلاکاردهایی با نوشته‌های "لبیک یا الاقصی " و "مسجد الاقصی در خطر است "، جنایات اسرائیل در این مسجد را محکوم کرده و با این مکان مقدس ابراز همبستگی کردند.
از سوی دیگر هزاران نفر از پناهندگان فلسطینی جنوب لبنان نیز در اعتراض به اقدامات صهیونیست‌ها در مسجد‌الاقصی و پیشنهاد به تاخیرانداختن بررسی گزارش گلدستون درباره جنایات اسرائیلی‌ها از سوی تشکیلات خودگردان، شعار "الله اکبر " سردادند.
بر اساس این گزارش، در شهر "صور " واقع در جنوب لبنان و همچنین در "نوآکشوت " پایتخت موریتانی نیز در محکومیت اقدامات صهیونیست‌ها تظاهرات ضد صهیونیستی برگزار شد.
تظاهرات گسترده‌ای نیز در پاکستان و برخی شهرهای ترکیه در حمایت از مسجدالاقصی و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی برگزار شده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید