سران اغتشاشات و آشوب‌های اخیر هنوز دستگیر نشده اند

 آیت الله جنتی از مسئولین قضایی سوال کرد چرا سران اغتشاشات اخیر و کسانی که ریشه فتنه و ام‌الافساد بوده و جوانان را فریب دادند، آزاد هستند و دستگیر و محاکمه نشده اند؟


آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی در خطبه‌ دوم نماز جمعه امروز تهران با اشاره به تغییر مدیریت در قوه قضائیه، مشکل اساسی بشریت را عدالت عنوان کرد.
وی تصریح کرد: عدالت از موکدات دین مبین اسلام است و هر خداپرست و انسان‌دوستی طالب چنین عنصری است و نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت و اگر عدالت اجرا شود بیش از 90 درصد از مشکلات بشریت حل می‌شود.
خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به اظهارات آیت‌الله لاریجانی رئیس جدید قوه قضائیه در مراسم معارفه وی که تاکیدی بر اجرای عدالت و برخورد با متخلفان بدون اغماض و تبعیض بود، گفت: از رئیس جدید قوه قضائیه انتظار داریم که کمر همت را محکم ببندد و پای عدالت بایستد و عواقب اجرای عدالت را تحمل کند.
آیت‌الله جنتی افزود: اجرای عدالت خصوصا در زمانی که قرار است گلوی کسانی گرفته شود که گردن کلفت و دانه درشت هستند و اول هم باید با آنها برخورد شود، آسان نیست وگرنه با هر آفتابه دزدی به راحتی می‌توان برخورد کرد.
وی ادامه داد: همانطور که آقای احمدی‌نژاد در مراسم معارفه رئیس‌جدید قوه قضائیه گفت، باید کسانی سرکوب شوند که جنگ‌ها و بیت‌المال را غارت می‌کنند و اگر آنها سرکوب شود بقیه جرات ظلم و خلاف نخواهند داشت.
" علت اینکه برخی به خود جرات می‌دهند از قانون تخطی و ظلم کنند این است که می‌بینند افراد بسیاری در جامعه ظلم می‌کنند و قانون را زیر پا می گذارند و کسی سراغ آنها نمی‌رود و برخورد قانونی با آنها صورت نمی‌گیرد و قدرت دفاعی در برابر ظلم و بی‌قانونی وجود ندارد ".
دبیر شورای نگهبان گفت: امام خمینی (ره) در حکم مسئولیت اینجانب در سال 68 برای ریاست سازمان تبلیغات اسلامی تاکید فرمودند " این مسئله که نظام در اهداف خود جدی است و با کسی شوخی ندارد و در صورت به خطر افتادن ارزش‌های اسلام با هر کسی در هر جایگاهی قاطعانه برخورد می‌کند باید به عنوان اصل خدشه‌ناپذیر برای همه دست‌اندرکاران و مردم تبلیغ شود ".
آیت‌الله جنتی افزود: آشوب‌ها و اغتشاشات اخیر ظلم به اسلام و انقلاب و ظلم به یک ملت بود و نظامی مردمی هدف گرفته شده بود. عده‌ای در این حوادث دستگیر شدند اما کسانی که این بلوا را بر پا و آن را فرماندهی کردند دستگیر نشدند.
وی در ادامه از مسئولین قضایی سوال کرد چرا سران اغتشاشات اخیر و کسانی که ریشه فتنه و ام‌الافساد بودند و فریب‌دهندگانی که به نقطه‌ای متصل هستند و جوانان را فریب دادند، آزاد بوده و دستگیر و محاکمه نشدند؟
خطیب جمعه تهران که گام اول در اجرای عدالت از سوی دستگاه قضا در دوره جدید مدیریت را محاکمه سران اغتشاشات اخیر عنوان کرد و به حامیان سران آشوب‌ها نیز توصیه کرد دست از حمایت این افراد بردارند و آبروی خود را به خطر نیندازند.
آیت‌الله جنتی افزود: بنده دست کسی را می‌بوسم که وقتی متوجه انحراف فرزند خود شد، او را از نزد خود طرد و خود را تبرئه کرد و این یک واقعیت است که افراد پاک نباید اجازه دهند ناپاکی اطرافیان به آنها سرایت کند.
وی با تاکید بر اینکه مردم جز اجرای عدالت نمی‌خواهند و سخنانش از روی غرض‌ورزی یا دوستی با اشخاص نیست، خاطرنشان کرد: اجرای عدالت باید قاطع و همه جانبه باشد و قانون نباید در مورد مردم عادی اجرا شود بلکه هر کس در هر مقامی ظلم کرد باید مجازات گردد.
" در جریان اغتشاشات اخیر برخی دستگیرشدگان در بازداشتگاه کهریزک بازداشت شدند و با آنها بدرفتاری شد و رهبر معظم انقلاب دستور دادند فعلا این بازداشتگاه تعطیل شود تا با خاطیان بر اساس عدالت برخورد شده و به وضعیت آسیب‌دیدگان رسیدگی شود ".
دبیر شورای نگهبان با اشاره به تبعات اجرای عدالت اظهار داشت: عده‌ای به دلیل برخورداری از زر و زور و رابطه از طریق توصیه و نامه تلاش می‌کنند مانع از اجرای عدالت شوند اما نباید مسئولان قضایی تسلیم فشارها شوند.

** اغتشاشا اخیر ظلم به 70 میلیون ایرانی بود
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به نامه حضرت امام خمینی به وی برای سپردن تصدی سازمان تبلیغات اسلامی، گفت: ایشان در این نامه تاکید کردند که این مساله که نظام در اهداف خود جدی است و با هیچ کس شوخی ندارد و در صورت به خطر افتادن ارزش های اسلامی با هر کس در هر موقعیت قاطعانه برخورد می نماید باید به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر برای تمامی دست اندرکران و مردم تبلیغ گردد.
جنتی افزود: الان مساله رایج امروز ما مساله آشوب های اخیر است. این مساله دیگر ظلم به فرد نیست بلکه ظلم به یک ملت است یعنی به 70 میلیون جمعیت.
دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: قرار بود در این اغتشاشات به اسلام، انقلاب، به خون جوانانی که پای نظام ریخته شد، آزادگان و چهره‌های حزب اللهی و بسیجی همه کسانی که برای سرپا ایستادن نظام تلاش می کنند، ظلم شود که این اقدام بالاترین نوع ظلم به انسان‌ها است.
جنتی با بیان اینکه برخی از سران این اغتشاشات به جاهایی وصل هستند، اظهار داشت: باید به محل اتصال نیز گفت که اجازه دهد که فرد خاطی محاکمه شود زیرا در این صورت آبروی او نیز حفظ می شود.
آیت‌الله جنتی افزود: شنیده‌ شده قاضی پرونده اغتشاشگران اخیر تحت فشار قرار گرفته اما توصیه ما به ایشان است که از تهدیدها نترسد و در برابر تهدیدات و فشارها بایستند و همواره خدا را در نظر گیرد که بهترین حافظ و نگهبان انسان است.
وی با بیان اینکه اگر قاضی عدالت را اجرا نکند از نظر شرع معزول است، تاکید کرد: در اجرای عدالت جذب نیروهای مخلص و وظیفه‌شناس و قانونمند و دفع و پالایش کسانی که عملا به این ضوابط ملتزم نیستند، ضروری است.

** اغتشاشات اخیر و کودتای 28 مرداد
آیت الله جنتی اقدام دشمنان در حوادث بعد از انتخابات را مشابه اقدامات آنان در کودتای 28 مرداد دانست و گفت: به دلیل آنکه مردم در آن زمان آگاهی امروز را نداشتند، در مقابل این کودتا ایستادگی نکردند که نتیجه آن 25 سال تداوم ظلم بر کشور بود.
وی با بیان اینکه آگاهی مردم و رهبری انقلاب اسلامی موجب ناکام ماندن دشمنان در وقایع اخیر شد گفت: کسانی که نقشه براندازی را طراحی کرده و به دنبال کودتای مخملی در ایران بودند، تصور می ‌کردند که جامعه امروز همان وضعیت کودتای 28 مرداد را دارد.
جنتی افزود:با اینکه دشمنان در 18 تیر به اشتباه خود پی برده بودند اما باز حماقت آنان اجازه نداد که تجربه بیاموزند و مردم و نظام درس فراموش نشدنی به دشمن داد.

**مجلس بر اساس مصلحت مردم به وزرا رای دهد
دبیر شورای نگهبان همچنین با اشاره به معرفی وزرا به مجلس به نمایندگان توصیه کرد: مجلس وظیفه دارد در بررسی صلاحیت وزرا فقط مصلحت مردم را در نظر گرفته و هیچ چیز دیگر اعم از اغراض سیاسی، روابط حب و بغض ها را در انتخاب وزرا ملاک قرار ندهند.

** جنایتکاران مرز نمی شناسند
وی همچنین با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در عراق اظهار داشت: این فاجعه نشان داد که جنایتکاران مرز نمی شناسند و اگر بتوانند همه مردم را اعدام می کنند.
خطیب جمعه تهران در پایان این بخش از سخنان خود از خدمات آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس سابق قوه قضائیه نیز تقدیر کرد و با تاکید بر اینکه کارهای ماندگار ارزش فراوان دارد، تصریح کرد:‌ خدماتی که آیت الله هاشمی شاهرودی در طول 10 سال گذشته در حوزه قضا انجام داده ماندنی و قابل تقدیر است.
انتهای پیام/م

/ 0 نظر / 5 بازدید