دیوید آلبرایت: تهران پیش نویس توافقنامه وین را نخواهد پذیرفت

ک کارشناس برجسته آمریکایی با اشاره به مفاد پیش نویس توافقنامه وین اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران به احتمال زیاد این پیش نویس را نخواهد پذیرفت.
به گزارش ایرنا، «دیوید آلبرایت» مدیرموسسه علوم و تحقیقات امنیتی در گفت وگو با شورای روابط خارجی آمریکا درباره پیش نویس توافقنامه وین که هفته گذشته میان ایران، روسیه، آمریکا و نمایندگان آژانس برگزار شد گفت: غرب به این دلیل که برای خود زمان می خرد از این توافق راضی است.
به گفته آلبرایت ایران براین اساس باید همه اورانیومی را که در این توافق به آن اشاره شده است و میزان آن بیش از سه چهارم ذخیره اورانیوم ایران است در یک محموله به روسیه ارسال کند و روسیه پس از آن که میزان غنای آن را تا حدود 20 درصد افزایش داد این مواد را به فرانسه می فرستد. از آن جا که فرانسه یکی از معدود کشورهایی است که قادر به تبدیل این اورانیوم به سوخت راکتورهای تحقیقاتی است پس از آن اورانیوم به صورت میله سوختی به ایران بازگردانده می شود.
وی ادامه می دهد: غرب به این جهت از به سرانجام رسیدن این توافق خوشحال است که ایران با این کار حدود 1200 کیلوگرم از اورانیوم خود را به صورت یکجا به خارج از سرزمینش خواهد فرستاد و از نظر غرب درون ایران دیگر اورانیوم کافی برای استفاده در مصارف تسلیحاتی وجود نخواهد داشت و به عبارتی دست ایران خالی می شود. اما شواهد نشان می دهد که ایران به احتمال زیاد پیشنهاد تحویل اورانیوم به روسیه را به شکل مذکور نخواهد پذیرفت.
آلبرایت می گوید: ارسال این محموله نباید در چند مرحله انجام شود زیرا این توان را به ایران می دهد که با ادامه فرآیند غنی سازی مواد خارج شده از کشور را جایگزین کند. اکنون در توافق هایی که مطرح شده اند هیچ سخنی از توقف فعالیت های اتمی ایران و به ویژه بحث غنی سازی مطرح نیست.
وی در زمینه نارضایتی ایرانی ها از فرانسه با دادن حق به ایرانی ها بیان می کند: فرانسه سال ها قبل توافقی را با ایران انجام داد. در آن زمان ایران به یکی از شرکای فرانسه در تولید اورانیوم با غنای کم تبدیل شد. اما بعد از انقلاب در ایران و سرنگونی شاه در اواخر دهه 1970 میلادی، این توافق از هم گسیخت و فرانسه به دلیل نظام به وجود آمده در ایران از تحویل اورانیومی که سهم ایران بود خودداری کرد. از نظر فرانسه جنگ ایران و عراق و بی ثباتی در ایران موجب بی اعتمادی شده بود. بنابراین از آن تاریخ تاکنون ایران شریک و عضو خاموش این توافق هستند.
آن ها به این جهت بسیار از این موضوع ناراضی و بدبین هستند که یک میلیارد دلار برای شراکت در شرکت اوریدیف به فرانسه پرداخت کرده اند اما یک گرم اورانیوم با غنای کم را هم دریافت نکرده اند.

/ 0 نظر / 3 بازدید