انفجار خشم ملت های مسلمان علیه هتک حرمت مسجدالاقصی

«مسجدالاقصی بطور واقعی در خطر است. مردم فلسطین به نقش خود در این زمینه عمل می کنند اما نجات مسجدالاقصی مسئولیت همه امت اسلامی است. محکوم کردن و تقبیح صرف بی فایده است. راه ما مقاومت و دفاع از وطن خود و مقدسات اسلامی است اما مقاومت نیازمند حمایت امت عربی و اسلامی است.»
محمد الخطیب یک عضو کمیته انتفاضه جنبش فتح در گفت وگو با ایرنا ضمن بیان این جملات که از نگرانی عمیق ملت فلسطین نسبت به توطئه صهیونیست ها حکایت می کند، از مسلمان ها خواسته است که مماشات و سیاست وقت گذرانی را کنار بگذارند.
خطیب این اظهارات را در حالی مطرح کرد که دو روز پیش از آن حدود 40 نفر از شهرک نشین های یهودی که از حمایت ارتش اسرائیل غاصب برخوردار بودند برای اولین بار پس از اشغال بیت المقدس در سال 1346وارد صحن های این مسجد شدند و به زد و خورد با هزاران نمازگزاری که در این مسجد به عبادت مشغول بودند پرداختند. بر اثر این درگیری ها نزدیک به 03 فلسطینی از مردم زخمی شده اند.
ارتش رژیم صهیونیستی به دلیل اینکه شهامت اعلام رسمی حمایت از هتک کنندگان قبله اول مسلمین را ندارد تظاهر کرد که با حضور گروهی از جوانان ساکن در شهرک های تازه تاسیس یهودی در مسجدالاقصی و درگیری با مردم موافق نبوده است. وزیر کشور این رژیم وانمود کرد که از قبل در جریان تصمیم جوانان ساکن در یک شهرک صهیونیستی برای حضور در مسجدالاقصی نبوده است ولی شواهد و قرائن کاملا خلاف آن است.
برابر گزارش های موجود، در روز یکشنبه 30 صهیونیست که بشدت علیه مسلمانها تحریک شده بودند از سمت «باب المغاربه» وارد مسجدالاقصی شدند و تلاش کردند تا یک مراسم مذهبی یهودی را در این مسجد بسیار مهم اسلامی برگزار نمایند که در نوع خود بی سابقه و تحریک آمیز می باشد.
از زمان اشغال بیت المقدس در جریان جنگ شش روزه سال 1346 -جنگ ژوئن 1967- این سومین بار است که صهیونیست ها اقدام به هتک حرمت مسجدالاقصی کرده اند. دو سال پس از آنکه صهیونیست ها با شکست دادن ارتش های عربی بیت المقدس را به تصرف خود درآوردند، یک جوان صهیونیست که از سوی رژیم صهیونیستی حمایت می شد وارد مسجدالاقصی گردید و سقف جنوبی، منبر سلطان نورالدین و محراب صلاح الدین در قسمت شرقی این مسجد را به آتش کشید. این حادثه در تقویم اسلامی ثبت شده و هر ساله مسلمانان به تلخی از این واقعه یاد کرده و خشم خود را علیه صهیونیست ها ابراز می دارند. با وجود گذشت 42 سال از این حادثه هنوز زخم ناشی از آن التیام نیافته است.
یک بار دیگر در سپتامبر سال 2000 -هفتم مهرماه 1379- با ورود آریل شارون به صحن مسجدالاقصی، قبله اول مسلمین جهان هتک شد و البته به شکل گیری دومین انتفاضه ملت فلسطین منجرگردید. در روزی مثل امروز نخست وزیر خون آشام اسرائیل به همراه 2000 نظامی این رژیم تلاش کرد تا با ورود به مسجدالاقصی از یک سو عزم صهیونیست ها را برای تصرف این نقطه حساس نشان دهد و از سوی دیگر شکست این رژیم از حزب الله که منجر به خروج از جنوب لبنان در همین سال شد را بپوشاند. اما برخلاف تصور صهیونیست ها، این حادثه انتفاضه جدیدی را سبب گردید و مذاکرات سازش را دستخوش فروپاشی کرد. در تجاوز روز هفتم مهرماه آن سال صهیونیست ها به مسجدالاقصی 7 فلسطینی شهید و حدود 200نفر زخمی شدند.
در عین حال تجاوز روز یکشنبه صهیونیست ها و تلاش برای اقامه یک مراسم مذهبی یهودی در این مکان مقدس اسلامی کاملاً جدید و بیانگر توطئه عمیق این رژیم می باشد از این رو اقدام روز یکشنبه صهیونیست ها بلافاصله به واکنش های تند در فلسطین و خارج از آن انجامید. امام جمعه مسجدالاقصی به رادیو صوت العرب گفت: چنانچه آتش مخالفت با تجاوزات اسرائیل به بیت المقدس در مسجد الاقصی شعله ور شود دامنه این آتش به دیگر نقاط فلسطین کشیده می شود. مردم در غزه، کرانه و جنین بلافاصله واکنش های خشم آلودی بروز دادند و این مسئله تا آنجا رژیم تل آویو را نگران کرد که حتی به ارتش صهیونیستی در سرزمین اشغالی 1327 آماده باش داد.
خبرهای دیگر حکایت از آن دارد که در جریان درگیری فلسطینی ها با ارتش رژیم صهیونیستی در شهرک «الیامون» در غرب جنین- واقع در شمال کرانه باختری- ارتش اسرائیل از بمب صوتی استفاده کرده است. منابع امنیتی فلسطینی ها گفته اند: نیروهای اشغالگر با استقرار خودروهایشان در خیابانها و کوچه های این شهرک تلاش کردند تا فلسطینی ها را مرعوب کرده و به تظاهرات خشم آلود آنان خاتمه دهند.
مصطفی برغوثی یک مقام برجسته جنبش فتح در واکنش به اقدام صهیونیست ها گفت هدف اسرائیل به انزوا کشیدن بیت المقدس و جدا ساختن آن از مناطق دیگر فلسطینی و در نهایت یهودی سازی این شهر است. یوسف ابوسنیه امام جمعه مسجدالاقصی نیز گفت اگر مسلمانها سکوت کنند، این شهر طی سالهای آتی خالی از سکنه عرب می شود. در همان حال یک خبر دیگر حکایت از آن دارد که با ادامه احداث تونل در زیر منطقه مسجدالاقصی حداقل 8 هزار فلسطینی در «وادی حلوه» با خطر تخریب منازل خود و مهاجرت مواجه می باشند.
در حال حاضر به دلیل وخامت اوضاع، رژیم صهیونیستی در شهرهای حیفا، عکا و یافا و شهرهای محل سکونت فلسطینی ها در محدوده اراضی اشغالی 1948 وضعیت فوق العاده اعلام کرده است. متعاقب این اقدامات، گردان شهدای الاقصی - شاخه نظامی جنبش فتح- دیروز طی بیانیه ای از حملات خمپاره ای مبارزان این گردان به یک پایگاه نظامی رژیم تل آویو در شمال غزه خبر داد.
اقدام صهیونیست ها به ورود به مسجدالاقصی واکنش تند جهان اسلام را در پی داشت. در بیشتر پایتخت های عربی منطقه، مسلمانان بلافاصله به خیابان آمدند و اعتراض شدید خود را به این اقدام معنادار صهیونیست ها نشان دادند. در قاهره پایتخت مصر مردم به خیابان آمدند و دانشجویان دانشگاه اسکندریه پرچم های آمریکا و اسرائیل را به آتش کشیدند. در اردن که بعد از مصر در میان کشورهای عربی فعال ترین رابطه را با اسرائیل دارد، کاردار تل آویو را به وزارت خارجه احضارکرد تا مراتب اعتراض رسمی دولت را دریافت کند. عمروموسی دبیرکل اتحادیه عرب در گفت وگو با خبرنگاران حمله به مسجدالاقصی را تجاوز و نقض آشکار قوانین بین المللی خواند. او گفت یهودی ها حق ندارند چه در ماه رمضان و چه در ماه غیر رمضان وارد مسجد شوند. موسی بطور ضمنی اهانت روز یکشنبه صهیونیست ها به مسجدالاقصی که بنا به نقلی منجر به زخمی شدن 31 فلسطینی و 9 یهودی صهیونیست گردید را ناشی از تشدید اختلافات میان دو طرف فلسطینی دانست.

/ 0 نظر / 3 بازدید