دفاع مقدس نقطه عطف استقامت در قرن اخیر بود

خبرگزاری فارس: فرمانده سپاه قائم آل‌محمد (ص) استان سمنان‌ دفاع مقدس را نقطه عطف تمام استقامت‌ها و پایداری‌های قرن اخیر دانست.


به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، محمدحسین بابایی در نشست مطبوعاتی ظهر امروز که برای اعلام برنامه‌های هفته دفاع مقدس در استان سمنان برگزار شد، گفت: دفاع مقدس با تمام پیچیدگی‌ها و دشواری‌هایی که برای مردم ایران داشت و جدای هزینه‌های مالی و جانی، آثار و برکات بی‌شماری را برای ملت غیور ایران به دنبال داشت.
وی اظهار داشت: بنا به فرمایش مقام عظمای ولایت جنگ یک گنج برای ایران بود و باید ارزش‌های معنوی این دفاع جانانه و مقدس شناسایی شود و برای مردم داخل و خارج از کشور تبیین شود.
فرمانده سپاه قائم آل‌محمد (ص) استان سمنان افزود: رژیم بعث عراق با حمایت سردمداران غربی خود به دو دلیل ظاهری و باطنی به ایران حمله کرد.
بابایی افزود: بنا بر اظهارات رسمی صدام اختلافات مرزی و مالکیت تام اروندرود عامل اصلی بروز جنگ میان دو کشور اعلام شد و این اختلاف براساس فشارهای انگلیس برای تفکیک قبایل و طوایف و تشکیل مرزهای خطی در راستای نفوذ هر چه بیشتر استعمارگر پیر در منطقه ایجاد شد.
وی تصریح کرد: این اختلافات کذایی که توسط دولت وقت عراق به آن دامن زده شد، به دلیل خواسته انگلیس برای تشکیل مرز خشکی بین دو کشور عراق و ایران بود که این اختلافات همگی در قرارداد1975 حل و فصل و به تایید دو کشور رسیده بود.
بابایی در تبیین علل باطنی بروز جنگ اظهار داشت: با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران منافع آمریکا در ایران قطع و در منطقه مورد تهدید جدی واقع شده بود و با پیدایش بیداری‌های دینی و آزادی‌خواهی‌های مدنی منافع استکبار جهانی در تمام دنیا به خطر افتاده بود.
فرمانده سپاه قائم آل‌محمد (ص) استان سمنان ابراز داشت: صدام مخلوع با این دستاویزها و با پشتیبانی‌های مکرر آمریکا و 55 کشور دیگر به پیشتازی شوروی سابق و فرانسه هشت سال جنگ تحمیلی را به ایران تحمیل کرد.
بابایی با انتقاد از نبود صداقت در گفتار و رفتار عراق و سازمان ملل که منافع چند کشور را تامین می‌کرد، افزود: سازمان ملل وقت خواهان برقرای شرایط حال حاضر سرزمین‌‌های اشغالی و یکه‌تازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های ایران بود و بنا به اعتراف سران وقت دولت عراق اختلافات مرزی بهانه‌ای برای آغاز جنگ بود.
وی با اشاره به مفاد قراداد 598 منعقد بین ایران و عراق ادامه داد: هیچ یک از بندهای این قرارداد از جمله پرداخت خسارت از سوی دولت آغازگر جنگ به ایران به طور کامل اجرا نشده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید