متکی :تبادل‌نظر با نخبگان علمی برای مدیریت هوشمندانه الزامی است

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه گفت: تبادل نظر با نخبگان و اندیشمندان در عرصه‌های علمی برای مدیریت هوشمندانه کشور ضروری و الزامی است.


به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، منوچهر متکی عصر پنجشنبه در جمع دانشجویان جدیدالورود دانشگاه گیلان در تالار حکمت دانشکده علوم انسانی این دانشگاه فرصت گفتگو با دانشجویان را مغتنم شمرد و اظهار داشت: عمده‌ترین و مهم‌ترین آموزش‌ها در این محیط شکل می‌گیرد.
وی ادامه داد: دانشجو از این مکان وارد حوزه‌های مختلف امور کشور می‌شود و بسیار مهم است که یک گفتمان صمیمانه و منطقی با آرمان‌های مشترک در چارچوب منافع و امنیت ملی انجام شود.
وزیر امور خارجه گفتگو و تبادل نظر با نخبگان و اندیشمندان در عرصه‌های علمی کشور برای مدیریت هوشمندانه کشور را کاری خوب، ضروری و الزامی دانست و اضافه کرد: اگر بتوانیم فضا را برای نقد مهیا کنیم تا آنها نقدی را که برآمده از دل و بررسی علمی است، با ما در میان بگذارند حاصل جمع و برآیند آن، ارتقای کیفیت مدیریت کشور و ارتقای بهره‌وری در امور اجرایی کشور خواهد بود.
متکی گفت و شنود در شرایط کنونی کشور را از موضوع‌های بسیاری ضروری عنوان کرد و اظهار داشت: بنده به عنوان نماینده کشور در خارج از مرزهای جغرافیایی از موقعیت و ظرفیت‌های کشور در محیط بین‌المللی و در چارچوب نظام، رویکردها، نحوه تعامل و ... سخن می‌گویم.
وی توجه غرب و شرق به ایران را مرتبط به دوران گذشته دانست و افزود: اگر به عقبه کشور برگردیم و ظرفیت بالای این ملت با تاریخ 7 هزار ساله را مکتوب مشاهده کنیم، تاثیرگذاری فرهنگ این ملت را در منتهی‌الیه شرق در آسیا و در منتهی‌الیه غرب در آمریکا مشاهده خواهیم کرد.
متکی خاطر نشان کرد: اثرگذاری ایرانیان در دنیا در ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فرهنگی و تاریخی بوده که با اسلام ترکیب و کامل شده است.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ظرفیت انقلابی این ملت را برجسته کرده است، افزود: این امر سبب شده تا ملت ایران فضای جدید را در دنیا به وجود آورد.
متکی ادامه داد: کسانی که گمان می‌کردند همه ابزارها و شرایط را برای حاکمیت بی‌ملازمه فراهم کرده‌اند، خود با چالش مواجه شدند و هر چه زمان گذشت، منطقشان کوچک‌تر شد.
وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه زورمندان معتقدند قدرت منشا حق است، گفت: زورمندان دنیا حتی وقتی سازمان ملل تاسیس شد و در منشور آن نوشته شده بود که هر کشور حق یک رای دارد، اعتراض کردند و گفتند هر کشوری که قدرت بیشتری دارد، رای آن نیز بیشتر اثرگذار و تعیین کننده است.
متکی اظهار داشت: این فضا به واسطه انقلاب اسلامی و حرکت اصلاح طلبانه در جهان ایجاد شد و تئوری، نظریه و ذهنیت ملت‌ها با نگاه سلطه طلبانه شکسته شد.
متکی با بیان اینکه امروز مبنای تئوری سلطه طلبی دچار مشکل شده است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی سهم بزرگی در تردید دنیا علیه زورمندان دارد.
به گفته وی امام راحل در برابر این تئوری که قدرت منشا حق است، با تئوری مقابل پاسخ داد و فرمود حق منشا قدرت است و هیچ قدرتی والاتر از قدرت الهی نیست.
وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: آمریکا با همه هیمنه به عراق و افغانستان رفت و از تمام نیروهایش استفاده کرد، اما به جایی نرسید و مردم آمریکا به این نتیجه رسیدند که سیاست بوش در عراق و افغانستان شکست خورده است.
وی افزود: آمریکا در افغانستان از نظر اقتصادی و قدرت نظامی چیزی کم نداشت و آمریکا در منطق، توجیه، تبیین موازین و القای افکار عمومی به جهان کم آورد.
به گفته وی امروز وقتی آمریکا در خاورمیانه نظرسنجی می‌کند 80 درصد از سیاست آمریکا متنفر هستند و این، نگاه جدید را در جهان بیان می‌کند.
وزیر امور خارجه با اشاره به جنبش دانشجویی اظهار داشت: اگر جنبش و حرکت دانشجویی در کنار انرژی، جوشش و حرکت قوی که دارد لحاظ شود، این توان به قدرت عظیم و انرژی سرشاری تبدیل می‌شود که می‌تواند با منطق خود در دنیا تحول ایجاد کند و این ممکن نیست مگر اینکه خودمان توانمندی‌هایمان را باور داشته باشیم.
وی به بحث هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: موضوع هسته‌ای ایران به دلیل منطق قوی و ایستادگی ملت ایران بود که تحقق یافت.
وی در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان در باره علت حضور خود در زمان تبلیغات انتخابات دهم ریاست جمهوری در رشت اظهار داشت: برخی از آقایان و کاندیداها سیاست خارجی را نقد کرده و غیرمنصفانه به آن حمله کردند و به همین دلیل من به رشت و دیگر استان‌ها سفر کردم تا از سیاست خارجی دفاع کنم، زیرا این چهار سال گذشته غرور آفرینی در سیاست خارجی بود.
متکی نقش دانشجویان را در عرصه سیاست خارجی برای دستگاه دیپلماتی کشور بسیار ارزشمند خواند و خاطر نشان کرد: دیپلمات‌ها قدرتشان از قدرت داخلی است و وقتی در عرصه خارجی حاضر می‌شوند، دنیا به آنها به عنوان نماینده ایران نگاه می‌کند.
ویز امور خارجه ادامه داد: هر کار علمی، تحقیقاتی و دستاوردی که در کشور اتفاق می‌افتد و توسط دانشمندان و دانشجویان ایرانی به دست می‌آید، افتخاری برای نظام بوده و قوام و اقتدار نظام برای ما بزرگ‌ترین سرمایه است.
وی عرصه خارجی را عرصه منافع ملی عنوان کرد و افزود: ممکن است اختلاف نظر داشته باشیم اما وقتی پای اقتدار ملی در بین باشد از آن دفاع می‌کنیم.
وزیر امور خارجه هشت سال دفاع مقدس و موضوع هسته‌ای ایران را اقتدار ملی برشمرد و تصریح کرد: در دولت آقای خاتمی در مجلس از انرژی هسته‌ای دفاع کردیم زیرا عرصه خارجی عرصه‌ای بود که منافع ملی، انسجام و اقتدار ملت ما را در برداشت و برای دیپلمات‌های کشورمان ایجاد قدرت می‌کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید