احمدی‌نژاد:آماده مذاکرات سازنده و طولانی مدت با 1+5 هستیم

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور کشورمان آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مذاکرات طولانی با 1+5 به شرط هدفمند و سازنده بودن آن را اعلام کرد.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان که در حاشیه جلسه امروز دولت در جمع خبرنگاران حضور یافته بود، با اشاره به مذاکرات روز پنجشنبه نمایندگان ایران با نمایندگان گروه 1+5، این جلسه را مهم توصیف کرد و افزود: مسائل مهمی در دنیا وجود دارد که همه را تحت تاثیر قرار داده که از آن جمله بحث‌های اقتصادی، امنیتی و تنظیم روابط بین ملل مختلف است.
وی بسته پیشنهادی ایران را ناظر بر سازماندهی گفتگوهای جامع برای همکاری و مشارکت عمومی در جهت رفع این چالش‌های جهانی دانست و افزود: این جلسه به عنوان اولین گفتگو دارای ویژگی‌هایی است که از آن جمله آزمایش سنجش میزان صداقت و پایبندی برخی کشورها به قانون و عدالت است.
احمدی‌نژاد سنجش اراده برخی دولت‌ها برای پیگیری شعار تغییر را از دیگر نکات جلسه فردا دانست و افزود: این مذاکرات موقعیتی استثنایی برای چند کشور اروپایی و دولت آمریکا است که شرایط خود را تغییر داده و نحوه تعامل خود با ملت‌ها را اصلاح کنند. آنها باید به عدالت، قانون و احترام متقابل برگردند.
رئیس‌جمهور خطاب به این کشورها یادآور شد: ما اعتقاد داریم مسائل جهانی جز با تعامل و مشارکت همگانی قابل حل نیست و دوران تصمیم‌گیری چند کشور برای دنیا گذشته است.
وی افزود: همه ملت‌ها باید احساس کنند سهمی دارند و حقوق‌شان مورد توجه است.
رئیس شورایعالی امنیت ملی در عین حال هشدار داد که ایران خود را برای هر شرایطی آماده کرده است و ملت ما در 30 سال اخیر یاد گرفته است که روی پای خود ایستاده و هر شرایطی را به نفع خویش تغییر دهد.
احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه همراهی و همزمانی قطعا بهتر خواهد بود، در عین حال گفت: قطعا مذاکره‌کنندگان مختارند هر سیاستی را دنبال کنند اما ما آسیب نمی‌بینیم و ترجیح ما در عین حال دوستی و تعامل است.
رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه به تشریح بسته پیشنهادی ایران پرداخت و افزود: با توجه به بحران فعلی موجود در اقتصاد جهانی که مولود زیاده‌خواهی و ربا است، ما آمادگی داریم پیشنهادهای لازم را با کمک دیگران اجرایی کنیم. البته باید بدانند که اقتصاد ما کمترین آسیب را از این بحران‌ها می‌بیند.
به گفته احمدی‌نژاد چالش دوم در جهان خلع سلاح جهانی است و افزود: ده‌ها هزار بمب اتمی در جهان وجود دارد که سمت و سوی تعاملات را منحرف کرده و نوعی تهدید بالقوه به شمار می‌رود.
وی اضافه کرد: اگر خلع سلاح اتمی جدی گرفته شود، نباید به دست آنهایی باشد که خود زرادخانه‌های عظیمی از این سلاح‌ها دارند و جهان نیازمند سازوکار جدیدی در این خصوص است.
رئیس‌جمهور کشورمان استفاده همگانی از فناوری نو را از جمله دیگر موضوعات پیشنهادی بسته ابتکاری ایران دانست و افزود: همه باید بتوانند از این فناوری‌های نو استفاده کنند و ملت‌ها باید قادر به استفاده از فناوری‌هایی همچون هوافضا، نانوتکنولوژی و انرژی اتمی باشد.
رئیس شورایعالی امنیت ملی، تعاملات بین‌المللی در جهان کنونی را مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد این روابط امروز در سایه بی‌اعتمادی قرار داشته و محل‌هایی مثل شورای امنیت و سازمان ملل نیز بر پایه دوستی و عدالت عمل نکردند.

/ 0 نظر / 3 بازدید