واکنش کانادا به تاسیسات هسته‌یی جدید ایران

 نخست‌وزیر کانادا لحن خود درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی ایران را شدیدتر و تهران را به "ریاکاری" متهم کرد.

برگزاری فرانسه گزارش داد: استفان هارپر، نخست‌وزیر کانادا روز جمعه ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای اول اکتبر (9 مهر) میان ایران با پنج عضو دایم شورای امنیت و آلمان به آنچه وی "ریاکاری مستمر درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی ایران" خواند، پاسخ بدهد.

 

وی به آمریکا، انگلیس، ‌فرانسه و آلمان در درخواست برای دسترسی فوری به تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران پیوست.

نخست‌وزیر کانادا در بیانیه‌ای در حاشیه‌ی اجلاس گروه 20 کشور در حال توسعه و صنعتی در پیتسبورگ گفت: کانادا بسیار روشن بوده است، ما از هر اقدامی که برای پرداختن به تهدیدهای مربوط به دستیابی به تسلیحات هسته‌یی ضروری باشد شدیدا حمایت می‌کنیم.

دمیتری سوداس ، سخنگوی نخست‌وزیر کانادا با اشاره به دور چهارم از تحریم‌های احتمالی علیه ایران گفت که نخست وزیر از هر اقدامی که لازم باشد حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: من مطلع شده‌ام که شورای امنیت سازمان ملل مذاکراتی درباره‌ی این مساله انجام خواهد داد و من درباره‌ی این مذاکرات فرضیه‌پردازی نمی‌کنم.

وی افزود: این کاملا جدی است.

واشنگتن مسکو و پکن را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران در صورت تداوم سرپیچی از درخواست‌های بین‌المللی برای توقف غنی‌سازی اورانیوم تحت فشار گذاشته است.

روسیه و چین که از روابط اقتصادی خوبی با ایران بهره‌مند هستند در برابر اعمال تحریم‌های سخت‌تر مقاومت کرده‌اند اگرچه مسکو گفته است که آنها را منتفی نمی‌داند.

مقامات آمریکایی می‌گویند که ایران پس از آن اقدام کرد که متوجه شدند این تاسیسات را آژانس اطلاعاتی غربی کشف کرده‌اند.

باراک اوباما با "چالش مستقیم" خواندن تاسیسات جدید ایران برای قواعد منع اشاعه گفت: انتظار دارم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فورا درباره‌ی این اطلاعات نگران کننده تحقیقات کند.

اما علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران به خبرگزاری فرانسه گفت که تاسیسات جدید، سری نیست و تحت قواعد دیده‌بان هسته‌یی سازمان ملل کار خواهد کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید