قطعنامه محکومیت توانمندی هسته‌ای اسرائیل تصویب شد

خبرگزاری فارس: نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اعلام خبر تصویب قطعنامه محکومیت توانمندی هسته‌ای اسرائیل در نشست عمومی آژانس،‌ آن را هدیه‌ای به مردم مظلوم فلسطین همزمان با روز قدس عنوان کرد.


علی اصغر سلطانیه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با اعلام این خبر افزود: در نشست سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز جاری در ذیل بند مربوط به توانمندی هسته‌ای اسرائیل علیرغم بسیج کشورهای غربی و تلاش در جلوگیری از انجام مباحث قطعنامه و نیز تصمیم‌گیری در مورد این قطعنامه در سه رای‌گیری متوالی، حامیان اسرائیل شکست خورده و قطعنامه علیه توانمندی هسته‌ای اسرائیل تصویب شد.
وی افزود: این پیروزی را در روز جهانی قدس به فال نیک گرفته و آن را هدیه‌ای به مردم شریف و مظلوم فلسطین تلقی می‌کنم.
نماینده ایران در آژانس با اشاره به بیانیه حمایت‌آمیز جنبش عدم تعهد درباره پیشنهاد ایران، خاطرنشان کرد: همکاری و یکپارچگی کلیه کشورهای عدم تعهد و رایزنی‌های فشرده این کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران در طول چند ماه گذشته باعث این موفقیت بزرگ شد.
سلطانیه یادآوری کرد که در سال 1982 یعنی 28 سال قبل نیز در کنفرانس سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه اسرائیل متعاقب حمله به راکتور عراق مطابق ماده 19 اساسنامه تصویب شد که براساس آن رژیم صهیونیستی برای 10 سال از حقوق و مسئولیت‌های عضویت محروم شد.
وی اظهار داشت: تصویب قطعنامه در روز جاری نیز نشان دهنده این است که وضعیت فعلی رژیم صهیونیستی و بی اعتنایی آن به کلیه قوانین بین‌المللی قابل تحمل نیست.
نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: موضوع قابل توجه اینکه نماینده این رژیم قبل از رای‌گیری به منظور قانع کردن کشورها برای جلوگیری از حمایت از این قطعنامه‌ اعلام کرد که اسرائیل به کلیه معاهدات و قطعنامه‌ها پایبند است حال آنکه بلافاصله پس از تصویب قطعنامه آن را محکوم و اعلام کرد این قطعنامه را اجرا نخواهد کرد و این خود بار دیگر اثبات کرد که رژیم صهیونیستی به هیچ یک از قوانین بین‌المللی، معاهدات و قطعنامه‌ها پایبند نیست.
سلطانیه تصریح کرد: بی شک آنچه که امروز اتفاق افتاد فصل جدیدی را باز کرد که کشورهای صلح‌جوی جهان اعم از مسلمان و غیرمسلمان یکپارچه با وحدت هر چه بیشتر با تخلفات بین‌المللی رژیم صهیونیستی مقابله کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید