مک‌کین: باید با تشویق عناصر داخلی از براندازی حکومت ایران حمایت ‌‌کنیم

خبرگزاری فارس: سناتور جمهوری‌خواه کنگره آمریکا ضمن ابراز تردید در خصوص به نتیجه رسیدن تحریم‌ها علیه ایران، به براندازی حکومت در ایران از طریق تشویق عناصر داخلی تاکید کرد.


به گزارش فارس، سناتور "جان مک‌کین " در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "فاکس‌نیوز " آمریکا گفت: من فکر می‌کنم که شما چیزی را نادیده گرفتید و آن حمایت ما از تغییر حکومت در ایران است؛ البته نه از طریق قدرت نظامی بلکه با کمک، حمایت و یاری رساندن به روش‌های گوناگون از جمله دسترسی به اینترنت و تشویق عناصر داخل ایران برای براندازی حکومت.
در این بخش از مصاحبه خبرنگار فاکس‌نیوز گفت: بسیار خوب باید فرض کنیم که چنین اتفاقی می‌افتد. باید فرض کنیم که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا تمام آنچه را می‌توانند انجام می‌دهند. اما شما با زمان رقابت می‌کنید. منظورم این است که اگر شما تحریم‌ها را اعمال نکنید تا جلوی جریان بنزین به ایران را بگیرید، چرا که این تمام آن چیزی است که می‌تواند ایران را متوقف کند، ایران را از پای درآورد، در آن صورت اسرائیل دست به کار خواهد شد. اسرائیل قصد ندارد کنار بنشیند و کاری نکند. آن‌ها می‌خواهند دست به کار شوند. و همانطور که می‌دانید نیروهای سپاه ایران، نیروهایی سرسخت هستند. براندازی حکومتی که چنین نیروهایی را دارد نسبتا سخت به نظر می‌رسد.بنابراین باید فرض کنیم که اوباما باید طرح دیگری داشته باشد. تحریم‌ها کارساز نیست. اسرائیل دست به کار می‌شود. اوباما چه خواهد کرد؟ شما چه اقدامی انجام خواهید داد؟
مک‌کین در پاسخ به سئوال خبرنگار فاکس نیوز گفت: [من چنانچه به جای اوباما بودم] اعلام می‌کردم که مردم و مخالفان در ایران حمایت کامل ما را دارند، این کار می‌توانست آغاز پایانی برای این حکومت باشد. این بسیاری از مشکلاتی را که ما هم‌اکنون داریم، حذف می‌کرد. کارهای بسیار دیگری وجود دارد که ما می‌توانیم در کنار آژانس‌های اطلاعاتی‌مان انجام دهیم. قوانینی وجود دارد که ما می‌توانیم در بیرون کردن آن‌ها [سران حکومت] از آنها [این قوانین] کمک بگیریم.
مک‌کین ادامه داد: اول از همه من به معترضان می‌گفتم که حق با شماست. ما با شما هستیم. جهان پشت شماست. من هرکاری را که می‌توانستم انجام می‌دادم تا به آنها کمک کنم. اما منظور شما موقعیتی است که هم‌اکنون در آن قرار داریم. [در شرایط کنونی] هیچ گزینه خوبی وجود ندارد. گزینه جنگ را نمی‌توان کنار گذاشت اما همه ما به خوبی با عواقب این گزینه نیز آشنایی کامل داریم. من فکر می‌کنم چاره‌ای جز بررسی تحریم‌ها نداریم اما خیلی خوشبین نیستم [که اصلا تلاش‌ها در این زمینه به نتیجه برسد]. ما باید در وهله نخست تلاش کنیم تا چین و روسیه را در خصوص تحریم‌ها متقاعد کنیم.
وی ضمن ابراز تردید در خصوص همکاری روسیه و چین در روند تحریم ایران تاکید کرد: شک دارم که روسیه و چین اصلا قادر به همکاری در خصوص تحریم‌هایی باشند که می‌توانند تاثیر چشمگیری بر ایران داشته باشند.
مک‌کین در ادامه این گفت‌وگو و در رابطه با امکان محاصره احتمالی ایران در صورت شکست تمامی راه‌ها اعلام کرد: به نظر من [درصورتی که هیچ گزینه‌ای نتیجه نداد] محاصره احتمالی ایران می‌تواند اسرائیل را از اقدام برای آغاز عملیات نظامی باز ‌دارد. لازم است یادآوری کنم نیروهای حزب‌الله در جنوب لبنان هزاران موشک دارند که همگی می‌توانند بر سر اسرائیل فرود آیند.
نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته همچنین افزود: سخت است که این مسئله را بگوییم اما اگر ایران نسبت به بستن تنگه هرمز اقدام کند در آن صورت تامین ذخایر نفتی جهان نیز متوقف می‌شود. بنابراین ما باید این مسئله را به خوبی بررسی کنیم و بعد دست به هر اقدامی بزنیم.
مقامات آمریکایی و اروپایی نیز با اذعان به ناکارآمدی تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرده‌اند کاخ‌سفید در روند اعمال تحریم‌ها علیه ایران با چالش‌های زیادی مواجه خواهد بود.
از سوی دیگر روزنامه آمریکایی "وال‌استریت ژورنال " در گزارشی با اشاره به تلاش‌های غرب در راستای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران نوشت: تعدادی از مقامات آمریکایی و اروپایی که در روند اعمال تحریم‌ها همکاری دارند و نامشان نیز فاش نشده‌ است، اعلام کردند کاخ سفید همچنان در تحریم ایران با چالش‌های زیادی مواجه است.
این نشریه آمریکایی افزود: کشورهای روسیه و چین هنوز به نظر نمی‌رسد تمایل کاملی برای انجام این اقدامات و افزایش فشارها بر ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل داشته باشند. حتی فرانسه و آلمان نیز خشم و عصبانیت خود را درباره هدف قرار دادن واردات بنزین ایران نشان داده‌اند.
علاوه بر این، برخی مقامات اروپایی دیروز تاکید کردند که مایلند تا پایان سال 2009 یعنی پایان ماه دسامبر سال جاری میلادی به جای ضرب‌الاجلی که تا پایان سپتامبر (ماه جاری میلادی) در نظر گرفته شده بود، به ایران فرصت داده شود تا ببینند آیا دیپلماسی در برخورد با ایران کارساز خواهد بود یا خیر. تحریم صادرات بنزین به ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل مشکل به نظر می‌رسد چرا که شرکت‌های چینی در ماه جاری تامین حدود یک سوم از واردات بنزین ایران را عهده‌دار شده‌اند و این در حالی است که کشور چین یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل است.
بنا بر این گزارش، تحریم کامل نفت ایران - آنچنان که مقامات اسرائیلی پیشنهاد داده‌اند- بعید به نظر می‌رسد. چرا که هم‌اکنون نیز قانون آمریکا شرکت‌های آمریکایی را از خرید نفت ایران منع کرده‌اند اما اروپا، ژاپن و چین بزرگترین مشتریان نفت ایران هستند. تحلیلگران اعلام کرده‌اند تحریم نفت ایران باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد و به اقتصاد جهانی آسیب می‌رساند.
"پل ساندرز " مدیر اجرایی مرکز نیکسون در واشنگتن اعلام کرد: تعداد زیادی از پیمان‌کاران بزرگ در بخش‌های اقتصاد روسیه نیز الزاما بازارهای گسترده دیگری ندارند که بتوانند به راحتی به سمت آن‌ها تغییر مسیر دهند.

/ 0 نظر / 6 بازدید