دلهایی که پیام قرآن را درک کرده‌اند، وحدت عظیم ملی را برهم نمی‌زنند

خبرگزاری فارس: مقام معظم رهبری با اشاره به توصیه قرآن به وحدت و اعتصام به حبل الله خاطرنشان کردند: دلهایی که پیام مهم قرآن را درک کرده‌اند، بخاطر اغراض و مسائل شخصی وحدت عظیم ملی را برهم نمی‌زنند.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حسینیه امام خمینی (ره) در نخستین روز از ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و ضیافت الهی و بهار قرآن، عطرآگین از رایحه آیات نورانی قرآن شد و جمعی از قاریان ممتاز، استادان و حافظان کلام الله مجید، با حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیاتی از قرآن کریم را تلاوت کردند.
در این محفل معنوی و انس با قرآن، که بیش از سه ساعت و نیم به طول انجامید، گروههای جمع خوانی نیز به تلاوت آیاتی از قرآن، مدایح نبوی و ابتهال پرداختند.
بنابر این گزارش، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این جلسه معنوی و پر فیض «با اشاره به ارتقای کیفیت تلاوت قرآن در کشور»، توجه به لحن، تجوید، نحوه اداء و قرائت آیات متناسب با مفاهیم و مضامین را مقدمه ی امر مهم دیگری یعنی انس جامعه با قرآن دانستند و خاطرنشان کردند: هنگامی که انسان با قرآن مأنوس می شود، سخن قرآن را در زمینه مسائل گوناگون زندگی و جامعه می خواهد و می شنود.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: لحن و آهنگ خوب، قرآن را شیرین می کند و بر نفوذ قرآن در دلها مؤثر است، اما قاریان به ویژه جوانان، قرآن را به نحوی تلاوت کنند که دل را به یاد خدا بیندازد و خشوع ایجاد کند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه خشوع در برابر آیات قرآن، زمینه ساز هدایت قرآنی است، اظهار داشتند: وقتی آیات شریفه قرآن به عنوان الهام الهی بر دل نازل می شود، جذب و هضم دل می شود و قلب و دل متناسب با آیات الهی تحول پیدا می کند.
ایشان با اشاره به توصیه قرآن به وحدت و اعتصام به حبل الله خاطرنشان کردند: دلهایی که پیام مهم قرآن را درک کرده اند، بخاطر اغراض و مسائل شخصی وحدت عظیم ملی را برهم نمی زنند.
حضرت آیت الله خامنه ای به پیام مهم دیگر قرآن یعنی تعیین الگوی رفتاری مومنین در مواجهه با دشمنان و دوستان اشاره و خاطر نشان کردند: بر اساس مفاهیم قرآنی، باید با دشمنان سرسخت و غیر قابل نفوذ، و در نقطه مقابل، با دوستان، مهربان و نرمخو بود.
حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: اگر دلهایمان را ظرف پذیرنده باران رحمت الهی و هدایت قرآن قرار دهیم، پذیرش پیامهای قرآن آسان می شود و منافع و اغراض شخصی، قدرت طلبی و ثروت اندوزی مانع عمل به آیات الهی نمی شود.
رهبر انقلاب اسلامی آیات قرآنی را مانند آب، حیات بخش دانستند و افزودند: قرآن همیشه مورد نیاز و تأثیر آن هم بتدریج و در طول زمان است ضمن آنکه مفاهیم قرآنی بی انتهاست و با انس قرآن می توان ابواب جدیدی را گشود، و گره ها را باز کرد.
در پایان این محفل نورانی قرآن، نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و حاضران روزه خود را همراه با رهبر انقلاب اسلامی افطار کردند.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 3 بازدید