سلیمی نمین در بازدید از غرفه رجانیوز:

کسانی که نمی‌خواهند قانون در دانشگاه آزاد برقرار شود برابر اصلاح اساسنامه مقاومت می‌کنند

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با بیان اینکه علت مقاومت ها در برابر اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد منتفع بودن مسئولان این دانشگاه است اظهار داشت: دانشگاه آزاد به دلیل ایجاد برخی مشاغل یک شبکه انسانی به وجود آورده و با اصلاح اساسنامه مبادرت به نابودی آن نخواهد کرد.

عباس سلیمی نمین در بازدید از غرفه رجانیوز در شانزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های در خصوص پایان فرصت اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد توضیحاتی داد و گفت: فرصت اصلاح اساسنامه خیلی وقت پیش تمام شده است، چون حدود سه سال قبل قرار بود این اساسنامه اصلاح شود یعنی از سال 1385 بنا به دستور صریح مقام معظم رهبری قرار شد شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه را اصلاح کند تا امور دانشگاه آزاد قانونی شود اما از آن سال تا به حال آقایان هیات موسس تن به این قضیه ندادند.

رئیس موسسه مطالعات و تدوین تاریخ ایران یادآورد شد: اینکه گفته شده هفته آینده شورا برای اصلاح اساسنامه اقدام می کند، سال گذشته هم این کار را کرد یعنی سال گذشته بعد از اعتراضاتی که برخی از اعضای شورای انقلاب فرهنگی به این موضوع داشتند، در دستور کار قرار گرفت و 9 بند اساسنامه در شورای انقلاب فرهنگی اصلاح شد اما بلافاصله کارهایی انجام دادند تا جلوگیری کنند.

وی به ترفندهای مسئولان این دانشگاه برای جلوگیری از اصلاح اساسنامه اشاره کرده و اظهار داشت: اول اینکه طرح دوفورتی به مجلس بردند مبنی بر اینکه شورای انقلاب فرهنگی نمی تواند نسبت به اصلاح اساسنامه اقدام کند، متاسفانه برخی نمایندگان مجلس با وجود اینکه از نظر مقام معظم رهبری مبنی بر وارد شدن شورا در این بحث اطلاع داشتند، این طرح را به مجلس بردند.

این پژوهشگر دومین اقدام را نامه هاشمی رفسنجانی به مقام معظم رهبری در این مورد عنوان کرد و افزود: بعد از اینکه آقای هاشمی آن نامه را نوشت، مسئولان دانشگاه باز هم اساسنامه را اصلاح نکردند.

وی هدف مسئولان دانشگاه آزاد را فرار از اصلاح اساسنامه دانست و با بیان اینکه بحث سر ورود یا عدم ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست، تصریح کرد: برای همین است که بحث وقف اموال دانشگاه را مطرح کردند تا راه گریزی پیدا کنند، اینها می دانند که دعوایشان با شورا در نهایت به آنجایی خواهد رسید که محقق می شود که شورا حق دخالت در این کار را دارد لذا آن موقع اینها با شتاب بحث وقف را مطرح کردند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

این فعال سیاسی وقف اموال عمومی دانشگاه آزاد را غیر شرعی توصیف کرد و افزود: خودشان هم می دانستند که کارشان غیر شرعی است و به دروغ این مساله را به مقام معظم رهبری ربط دادند، البته دفتر رهبری نیز آنرا تکذیب کرد.

وی خاطر نشان کرد: این نوع عملکردها بیانگر این واقعیت است که اینها به نوعی از اموال دانشگاه منتفع هستند، متاسفانه مسائل به گونه ای رقم خورده که کسی در مقابل این اعمال نابستاده است.

سلیمی نمین ایجاد یک شبکه انسانی توسط دانشگاه آزاد را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: دانشگاه آزاد به دلیل توزیع مشاغل، یک شبکه نیروی انسانی به وجود آورده که فقط در دانشگاه آزاد نیستند حتی در دولت هم هستند یعنی این شبکه یک کارکرد بالایی دارد، افرادی که به نوعی با دانشگاه آزاد پیوند خورده اند، در جاهای مختلفی هستند، این شبکه کارایی بالایی دارد لذا شیرازه این شبکه را با اصلاح اساسنامه خراب نمی کنند.

وی گفت: کسانی که نمی خواهند قانون در دانشگاه آزاد برقرار شود در برابر اصلاح اساسنامه مقاومت می کنند.

سلیمی نمین در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با نقدی که به خاطرات هاشمی رفسنجانی نگاشته توضیح داد و یادآور شد: در نقدی که نوشتم خیلی مسایل را مطرح نکردم، مساله مک فارلین از مسائل مهم تاریخ ایران است که از برجستگی های مدیریتی امام خمینی است، که امام آن موضوع را خوب جمع کردند، البته برخی خودمحوری های آقای هاشمی هزینه های زیادی برای نظام ایجاد کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید