جلالی در نشست خبری: بسیج بازوی پدافند غیرعامل کشور است

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: از تمام ظرفیت‌های بسیج در پدافند غیر عامل استفاده خواهد شد چرا که بسیج بازوی این نیرو در محلات است که البته این موضوعات باید در مانور‌ها نمود و شکل گیرد.


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور پیش از ظهر امروز شنبه در یک نشست خبری ضمن تبریک به مناسبت هفته دفاع مقدس، دفاع مقدس را نماد شرف و آزادگی ملت ایران دانست و گفت: سازمان پدافند غیر عامل کشور وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح کشور می‌باشد که البته اقدامات آن برای کاهش آسیب‌پذیری زیر ساخت‌های کشور بوده و البته این سازمان نظامی نیست و البته با فعالیت‌های خود می‌خواهیم مدیریتی در برابر تهدیدات و آسیب‌پذیری در تمام حوزه‌ها داشته و آنها را پایدار سازیم.
وی پدافند غیر عامل را به 3 دسته دفاع غیر عامل، دفاع غیر نظامی و مدیریت بحران تقسیم کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه تهدیدات از زمان دوره‌های دفاع مقدس تغییر کرده لذا نیازمند به چارچوب‌ و شناسایی حوزه‌های جدید شده‌ایم تا بتوانیم آنها را پایدار سازیم.

* یکی از معاونین رئیس دستگاه اجرایی، مسئول پدافند غیر عامل آن دستگاه می‌شود

جلالی حوزه دیگر تهدیدات را فناوری ارتباطات، رسانه، جنگ اطلاعاتی، حوزه بیولوژیک و اقتصاد دانست و خاطر نشان کرد: در دفاع غیر عامل اقداماتی از سال‌های گذشته انجام شده که البته برنامه چهارم آن به اتمام رسیده است و برنامه پنجم آن تهیه شده است.
وی تصریح کرد: ابتدا چون پدافند غیر عامل ساختار و مبانی حقوقی در برنامه گذشته نداشته لذا تلاش کردیم در ماده 11 بند 121 به عنوان پایگاه حقوقی و قانونی در برنامه‌ پنجم گنجانده شود و به دنبال اجرایی شدن آن هستیم.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور ادامه داد: اولین اقدام مخاطب سازی است که در همه دستگاه‌های اجرایی یکی از معاونین رئیس دستگاه، مسئول پدافند غیر عامل آن دستگاه می‌شود و آن دستگاه به این ترتیب در ارتباط است و با این اقدام می‌توانیم با تمام دستگاه‌ها ارتباط برقرار کنیم.

* تهیه برنامه پنجم توسعه و اولویت پدافند غیر عامل

جلالی با اشاره به اینکه در سال 86 ، 200 پروژه و سال 87 ، 300 پروژه به ثمر رسیده است و در سال 88 ، 400 پروژه در حال اجرا است که این اقدامات باعث جلوگیری از تهدیدات می‌شود، افزود: دومین گام تهیه برنامه پنجم کشور با اولویت پدافند غیر عامل بود که با توجه به سیاست‌های کلی در بند 44 که از سوی مقام معظم رهبری تاکید شده برنامه پدافند غیر عامل با همکاری و مشارکت دستگاه های اجرایی راه حل‌های پدافند غیر عامل را در برنامه پنجم پیش بینی و دنبال کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه دستگاه‌ها ماموریت خاص خود را می دانند اما نوع دفاع و آسیب پذیری دستگاه خود را نمی‌دانند، خاطر نشان کرد: با توجه به این موضوعات کشور نیازمند دستور العمل جدید برای مقابله با این تهدیدها است و البته دستور العمل هر کشور مخصوص به کشور خود است.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در ادامه افزود: با برگزاری کارگاه‌های اجرایی 22 دستور العمل را تهیه شده و در جلد 21 قانون با همکاری وزارت کشور و پدافند غیر عامل برای مقابله با تهدیدات ساختمانی مورد تصویب قرار گرفته است.
جلالی با اشاره به اینکه برای اولین بار جشنواره‌‌ای در این خصوص در سوم تیر برگزار کرده‌ایم، افزود: در این جشنواره آثار و تولیدات در این خصوص به جشنواره ارسال شد و برای اولین تجربه، تجربه خوبی بود.
وی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه‌هایی که با کمک بسیج دنبال می‌کنیم برنامه فنی مهندسی پدافند غیر عامل است،‌ تصریح کرد:دستاوردهای دستگاه‌های مختلف در حوزه فنی و علمی جشنواره در هفته دفاع مقدس به نمایش گذاشته می ‌شود.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: از تمام ظرفیت‌های بسیج در پدافند غیر عامل استفاده خواهد شد چرا که بسیج بازوی پدافند غیر عامل در محلات است که البته این موضوعات باید در مانور‌ها نمود و شکل گیرد.
جلالی با بیان اینکه باید در تمام حوزه‌ها مانور و تمرین داشته باشیم، گفت: مانور‌ها آنها را در مقابل تهدیدات آماده می‌کند.
وی با اشاره به اینکه هزار مانور در هفته بسیج برگزار شده است که امسال نیز برگزار خواهیم کرد، گفت: این مانور‌ها باعث می‌شود که اگر حادثه‌ای اتفاق بیفتد بتوانیم در آن زمان آن تهدیدات را مدیریت کنیم.


* هجمه ماهواره‌ای به صداو سیما در زمان مناظره‌ها

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با تاکید بر اینکه توانسته‌ایم در حوزه سایبریک اقدامات خوبی انجام دهیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه امنیت حوزه سایبریک در انحصار غربی‌ها است اما باید این موضوع را در ایران بومی سازی شود.
جلالی با اعلام خبری مبنی بر اینکه در زمان انتخابات هجمه‌های ماهواره‌ای به صدا و سیما وارد شد، اظهار داشت: در ایام انتخابات و در زمان مناظره‌ها تلاش‌های زیادی شد که ماهواره‌ را قطع کنند چراکه خواهان فراگیر شدن تبلیغات انتخاباتی نبودند و این تهاجم ماهواره‌ای در 5 شب متداول به صدا و سیما وارد شد که خوشبختانه پدافند غیر عامل کشور با همکاری مخابرات در سومین شب توانست در مقابله با این تهدیدات ایستادگی کند اما متاسفانه در آن زمان 13 استان از مناظره‌ها بی‌بهره بودند.
وی ادامه داد: باید تلاش کنیم که کاملا بومی سازی را در رسانه پایداری سازیم که البته دفاع سایبری از امسال شکل می‌گیرد و به بلوغ لازم خواهد رسید.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در خصوص حوزه فرهنگی و آموزشی اظهار داشت: 4 دانشگاه معین مالک اشتر، امام حسین (ع)، فارابی و دفاع ملی به ترتیب در برنامه پدافند غیر عامل مدیریت بحران را آموزش می‌دهند.
جلالی با اعلام خبری مبنی بر اینکه با همکاری وزارت بهداشت می‌خواهیم پدافند غیر عامل را در علوم پزشکی به ثمر برسانیم، خاطر نشان کرد: 40 کتاب و 100 پایان نامه در خصوص پدافند غیر عامل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با کمک این سازمان تهیه شده و بعد از هفته دفاع 14 برنامه تلویزیونی در این خصوص پخش خواهد شد.
وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در مقابل تهدیدات حوزه رسانه چه اقداماتی انجام شده است ، ‌اظهار داشت: در حوزه رسانه 2 اقدام انجام شده است 1 - پایداری در مقابل تهدیدات 2- موازی سازی اطلاع رسانی در صدا و سیما که این موازی سازی با اتصال به شبکه فیبر نوری، تلویزیون موبایل، آی پی تی‌وی که پخش تلویزیون در اینترنت است در برابر این تهدیدات ایستادگی خواهیم کرد و با این اقدامات وابستگی به صدا و سیما کم خواهد شد.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور رسانه را یک عنصر فرهنگی و نظامی دانست و گفت: در این حوزه باید فرهنگ سازی کنیم که این فرهنگ سازی وابسته به مسئولین، کارشناسان و آحاد مردم است.
جلالی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تهدید صدا و سیما از سوی کشورهای غربی انجام شده است، اظهار داشت: این سوال جنبه حقوقی دارد بنابراین نمی‌توانم به آن پاسخ دهم. اما این ماهواره برای اروپا بوده که آنها از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند اما این اقدام قطعا دست دشمنان خارجی در کار بوده‌است.

/ 0 نظر / 3 بازدید