آمادگی وزارت امورخارجه برای گسترش فعالیت بین المللی دانشگاه‌ها

وزارت امورخارجه آمادگی مساعدت و همکاری برای حضور قوی ومشارکت فعال اساتید ودانشجویان در محافل علمی ودانشگاهی دنیا رادارد.

علی آهنی، معاون آموزش وپژوهش وزیر امور خارجه بابیان این مطلب گفت: حضور فعال دانشجویان ،اساتید ومحققان ایرانی درمحافل علمی خارج از کشور بسیار ضروری است .

وی افزود :این امر علاوه برفراهم آوردن امکان استفاده کشور ازتجربیات ودستاوردهای خارجی فرصتی برای معرفی فرهنگ وتمدن ایرانی اسلامی کشورما است.

معاون آموزش و پژوهش وزیر امورخارجه ادامه داد : متاسفانه مکرراشاهد بوده ایم که فضای سیاسی حاکم برروابط کشورها نوعا تعاملات دانشگاهی و علمی را نیز تحت الشعاع قرار داده است.

به گزارش خبر نگار جوان وی که در نشست اعضای هیات علمی دانشگاه امیر کبیر با موضوع همکاری‌های علمی بین‌المللی و رونمایی از سند نوآوری دانشگاه سخن می گفت، بیان کرد: مشکلات دریافت روادید، موانع پذیرش هیات های علمی ایرانی، برخورد نامناسب پلیس برخی از کشورها با اساتید و دانشجویان ایرانی، احضارهای گاه و بی گاه آنها از سوی سرویس های امنیتی و مبادرت به تخلیه اطلاعات علمی اساتید و دانشجویان ایرانی شرکت کننده در سمینارها و جلسات برای دست یابی به اطلاعات در زمینه پیشرفت های علمی ایران با ترفندهای مختلف از جمله مسائلی است که بر روابط علمی کشور ما با برخی از کشورهای دنیا سایه انداخته است.آهنی اظهار کرد: به جای محروم کردن اساتید و دانشجویان ایرانی از این فرصت ها، می توان با برگزاری نشست های مشترک و ایجاد هماهنگی میان وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری، امور خارجه و اطلاعات با دانشگاهها مشکلات موجود بر سر راه فعالیت های علمی بین المللی را آسیب شناسی و مرتفع کرد.

وی خاطر نشان کرد: با برخی طراحی ها و برگزاری جلسات توجیهی می توان اساتید، دانشجویان و محققان داخلی را مصون سازی کرد تا به این وسیله با فراغ بال هر چه بیشتر بتوانند تعاملات علمی- دانشگاهی خود را گسترش دهند.

معاون آموزش و پژوهش وزیر امور خارجه با اشاره به تغییر در تنوع جغرافیایی تعاملات علمی کشور تصریح کرد: این تنوع سبب می شود که ارتباطات علمی ما محدود به چند کشور خاص که اتفاقا در سنوات گذشته شیطنت هایی هم در مورد ایران داشته اند و در حال حاضر حساسیت هایی بر روی آنان است، نشود.

وی اضافه کرد: در زمینه ظرفیت شناسی کشورهای مختلف دنیا، وزارت امور خارجه و نمایندگی های آن در اقصی نقاط دنیا آمادگی ارائه هر گونه همکاری و کمک را دارند تا بتوانیم به تدریج از تعاملات سنتی رها شده و با ایجاد تنوع در ارتباطات علمی، فرصت های جدیدی را برای اساتید و دانشجویان کشور فراهم کنیم.

آهنی با تاکید بر ضرورت تقویت بخش های بین المللی دانشگاهها یادآور شد: تقویت ارتباطات علمی و دانشگاهی با سایر کشورها لازمه دستیابی به اقتدار علمی که در سند چشم انداز بیست ساله کشور مورد توجه قرار گرفته، است.

وی تاکید کرد: زمینه های این مساله با تبادل استاد، دانشجو و بورسیه صورت می پذیرد.

معاون آموزش و پژوهش وزیر امور خارجه گفت: برقراری ارتباط دانشگاهها با مراکز علمی خارج از کشور به صورت مستقل از وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و امور خارجه جای انتقاد دارد زیرا ممکن است اولیای دانشگاهها را در خارج از کشور با مشکل رو به رو کند.

گفتنی است بر اساس گزارش ارائه شده توسط علیرضا رهایی، رئیس دانشگاه امیر کبیر، در حال حاضر 100 دانشجوی خارجی شاغل به تحصیل در این دانشگاه وجود دارند که اغلب آنها از کشورهای عراق، افغانستان و سوریه هستند. بخشی از این تعداد دانشجوی خارجی بورسیه آموزش عالی ایران، بخشی بورسیه سازمان ملل متحد هستند و شماری از آنها نیز توسط آموزش عالی کشور متبوعشان بورسیه شده اند. وی پیش بینی کرد تا پایان سال 90، 20 درصد ظرفیت دانشگاه امیر کبیر را دانشجویان خارجی تشکیل دهند.

رهایی در خصوص انتظارات دانشگاهها از وزارت علوم برای گسترش فعالیت های بین المللی به خبرنگار جوان گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان پشتیبان و سیاست گذار باید زمینه را برای توسعه فعالیت های بین المللی، حداقل برای دانشگاههای بزرگ و پژوهش محور فراهم کند. چراکه در برنامه توسعه چهارم و همینطور در سند چشم انداز دانشگاهها توسعه بین المللی در نظر گرفته شده است اما زمینه این کار به لحاظ بعضی تسهیلات و هماهنگی ها باید توسط وزارت علوم ایجاد شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید