پاسخ بهبهانی به شائبه تقلب علمی‌اش در یک مقاله

روابط عمومی وزارت راه و ترابری با ارسال نمابری درباره "خبر منتشره در برخی سایت‌ها با عنوان «اینبار؛ وزیر راه»" و طرح شائبه درباره یکی از مقالات علمی مربوط به وزیر راه، پاسخ وی را در این زمینه منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید بهبهانی - وزیر راه و ترابری - در این نمابر اظهار کرده است: متاسفانه هرچه پیشتر می‌رویم آنانی که خدمتگزاران خدوم این ملت را بر نمی‌تابند و از سپیدترین سپیدهای سیاهی می‌سازند، دایره اتهاماتشان را روز به‌روز به این خدمتگزاران کوچک مردم وسیع و وسیع‌تر می‌کنند اگرچه این نوع حملات به دور از انصاف و مردانگی است و مهم‌تر اینکه با اخلاق رسانه‌ای نیز هیچگونه سازگاری ندارد اما خدا را شاکرم که عزیزانی اینچنین بار گناهان این بنده را بر دوش می‌کشند.

وی ادامه داده است: اما درخصوص این اتهام ناروا چون روشنایی روز مشخص است که مقاله مذکور نوشته خود اینجانب است و این مقاله حداقل 5 تا 7 سال قبل نگاشته شده است. برای عموم کارشناسان ارشد و دارندگان پایه دکترا کاملا مبرهن است که به‌کارگیری قسمتی از مقالات دیگران با ذکر منبع و ماخذ کاملا مجاز بوده و اینجانب که صاحب بیش از پانصد مقاله علمی هستم نیز بر این مساله وقوف دارم. از آنجاکه این مقاله تلخیصی از یک پایان‌نامه‌ی دکترای حدودا چهارصد صفحه‌ای بوده است و دارای 60 تا 70 رفرنس و مرجع، مقاله‌ی مذکور به تلخیص از آن پایان نامه، در دوازده صفحه خلاصه شده است. لذا تعدد منابع و ماخذ موجب شده است که اشتباها ذکر نام برخی منابع از قلم بیفتد.

وزیر راه و ترابری تاکید کرده است: این مساله موجب رد آن نمی‌شود که اساسا این مقاله متعلق به اینجانب بوده و دکترین مطرح شده در آن نیز ماحصل پژوهش دانشجوی مقطع دکترای همکار اینجانب و خود اینجانب است و مجددا تاکید می‌کنم که به مقاله‌ای دزدی اطلاق می‌شود که کل مقاله با تغییر نام مصادره به مطلوب گردد. در همین راستا جالب است سایت محترم نیز فقط به‌کارگیری قسمت‌هایی از مقاله اشاره کرده است، لذا آفتاب آمد دلیل آفتاب. اما بازهم تاکید می‌کنم که من به شدت از باز شدن فضای نقد منصفانه طرفداری می‌کنم و به منتقدان خویش ارج می‌نهم ولی تنها نگرانی من این است که با اینگونه فضاسازی‌های مغرضانه تخریب به جای نقد نهادینه شود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرده است که رهنمودهای مقام معظم رهبری در مراسم نماز عید سعید فطر را آویزه گوش سازیم که فرمودن تهمت زدن به یک شخص گناه است. پروردگارا با تقوای خود ما را از این گناهان دور کن.

/ 0 نظر / 3 بازدید