دانشگاه نروژ تحریم علمی رژیم صهیونیستی را به رأی می‌گذارد

خبرگزاری فارس: هیئت امنای دانشگاه علوم و تکنولوژی "تروندهایم " نروژ تصمیم دارد 12 نوامبر (21 آبان) تحریم علمی و دانشگاهی رژیم صهیونیستی را به رأی بگذارد.


به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری عرب 48، در صورتیکه دانشگاه "تروندهایم " طرح تحریم علمی رژیم صهیونیستی را تصویب کند، نخستین دانشگاه اروپایی خواهد بود که تحریم علمی و دانشگاهی رژیم صهیونیستی را به اجرا درمی‌آورد.
قرار است این دانشگاه پیش از رای‌گیری، سلسله سخنرانی‌هایی را با عنوان "استفاده سیاسی اسرائیل از آنتی‌سمیتیسم " با سخنرانی "موشه سوکرمان " از دانشگاه تل آویو و پروفسور "مارتین لیفین " از دانشگاه "تروندهایم "، "ایلان بابی "،پژوهشگر ضداسرائیلی، "استفان وولت "، "آن رودینوف اشتاین " و "ورونا اسکرستین " از دانشگاه "تروندهایم " برگزار کند.
از سوی دیگر طرح مسئله رای‌گیری درباره تحریم دانشگاهی اسرائیل موجب عصبانیت اسرائیل و لابی‌های اسرائیلی در اروپا شده است؛ به گونه‌ای که "شمعون فیزنتال " مدیر ارتباطات خارجی که سرمایه‌گذاری در تاسیس چندین موزه در قبرستان "مأمن‌الله " در قدس را بر عهده دارد با ارسال نامه‌ای به نخست وزیر نروژ با ابراز نگرانی درباره تصمیم دانشگاه "تروندهایم " نوشت: این مسئله عاملی برای تحریک مردم نروژ علیه یهودیان و اسرائیل است.
در همین ر ابطه روزنامه عبری زبان "هاآرتص " نوشت که اندیشه "تحریم علمی و دانشگاهی " در نروژ ادامه تبلیغاتی است که خانم "سو بلاکویل " از حامیان تحریم علمی اسرائیل در انگلیس به راه انداخته بود.
در چارچوب تلاش بزرگان علمی اروپا برای تحریم دانشگاهی و علمی اسرائیل، در بروکسل پایتخت بلژیک نیز در تاریخ 20 تا 23 اکتبر (28 مهر تا 1 آبان) سلسله سخنرانی‌هایی با عنوان "تحریم فرهنگی و علمی اسرائیل " و با حضور "سامیه بطمه " رئیس مرکز مطالعات توسعه رام الله و "ایلان بابی "پژوهشگر ضداسرائیلی برگزار شد.

/ 0 نظر / 3 بازدید