ایران خواستار ممنوعیت تهدید حمله به تاسیسات هسته‌ای شد

خبرگزاری فارس: نماینده ایران در آژانس خبر داد که جمهوری اسلامی ایران طی نامه‌ای رسمی خواستار قرار دادن بندی مبنی بر ممنوعیت حمله و یا تهدید حمله به تاسیسات هسته‌ای در دستور کار کنفرانس سالانه آژانس شده است.


علی اصغر سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه جمهوری اسلامی در نامه‌ای خطاب به مدیرکل آژانس این درخواست را مطرح کرده است گفت: ایران در این نامه رسما درخواست کرده که بندی با این عنوان در کنفرانس سالانه آژانس مورد بررسی قرار گیرد.
وی بر ضرورت بررسی این موضوع در کنفرانس سالانه آژانس تاکید کرد و افزود: حفاظت این تاسیسات از اهم موضوعات است و طی آئین‌نامه دلایل مورد نیاز برای بررسی این موضوع به کلیه اعضاء نوشته شده است.
سلطانیه یادآوری کرد که جمهوری اسلامی ایران در سال 1990 نیز قطعنامه‌ای در این زمینه به کنفرانس سالانه آژانس ارایه کرد که به شماره 533 در اسناد آژانس به ثبت رسیده است.
وی افزود: که در آن قطعنامه نیز حمله به تاسیسات هسته‌ای و یا حتی تهدید به آن مغایر اساسنامه آژانس و قوانین بین‌المللی تلقی شده است.
نماینده ایران در آژانس گفت: با توجه به اینکه از آن زمان تاکنون تعداد تاسیسات هسته‌ای از جمله بیش از 400 نیروگاه اتمی و بیش از 300 رآکتور اتمی و دیگر تاسیسات هسته‌ای وجود داشته و رو به افزایش است، لزوم حفاظت این تاسیسات از هرگونه حملات نظامی بیش از پیش احساس می‌شود و بی‌تردید نگرانی کلیه کشورهای جهان می‌باشد.
وی با بیان اینکه ایران همواره بر مواضع اصولی خود تاکید داشته است خاطرنشان کرد: بی‌شک این پیشنهاد مورد حمایت کشورهای دیگر نیز قرار خواهد گرفت و در کنفرانس سالانه آژانس که در 14 سپتامبر آغاز می‌شود زمینه را برای بحث و تبادل نظر و تصویب قطعنامه‌ای در این زمینه فراهم می‌کند.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 4 بازدید