گزینه‌های آیت‌الله لاریجانی برای عضویت در شورای نگهبان

رئیس قوه قضائیه عباسعلی کدخدایی و احمد‌بیگی حبیب‌آبادی را برای پر کردن کرسی عزیزی به مجلس معرفی کرده است تا نمایندگان ملت یکی را به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کنند

به گزارش شبکه ایران، پس از تصویب قانون ممنوعیت تصدی دو شغل از سوی یک نفر، ابراهیم عزیزی، عضو سابق شورای نگهبان که قصد پیوستن به دولت را داشت، از عضویت در این شورا استعفا کرد.

با استعفای عزیزی از شورای نگهبان که برای به عهده گرفتن معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری صورت گرفت، تعداد حقوقدانان شورای نگهبان به پنج نفر کاهش یافت.

بر همین اساس، رئیس قوه قضائیه امروز، عباسعلی کدخدایی و احمد‌بیگی حبیب‌آبادی را برای پر کردن کرسی عزیزی به مجلس معرفی کرده است تا نمایندگان ملت از میان سخنگوی فعلی شورای نگهبان و معاون دادستان انتظامی قضات، یکی را به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کنند.

بر اساس گزارش‌ها، رأی‌گیری برای انتخاب عضو جدید حقوقدان شورای نگهبان بعد از تعطیلات مجلس، در اواسط آبان‌ماه انجام می‌شود.

براساس آیین‌نامه جدید مجلس، هر کاندیدایی که رأی بیشتری بیاورد، به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان قانون اساسی معرفی خواهد شد.

گفتنی است، شورای نگهبان دارای 12 عضو است که شش نفر از آنان فقیه و شش نفر نیز حقوقدان هستند. فقهای این شورا را رهبری انتخاب می‌کند و حقوقدانان نیز با معرفی رئیس قوه قضائیه و تایید مجلس مشغول به کار خواهند شد.

/ 0 نظر / 3 بازدید