واعظ زاده در گفتگو با فارس: 1+5 بر اساس واقعیات با ایران مذاکره کند

خبرگزاری فارس: یک کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه مذاکرات ایران با 5+1 یک فرصت تاریخی برای اعضای این گروه به ویژه آمریکاست، گفت: 1+5 باید براساس واقعیات جمهوری اسلامی ایران پای میز مذاکره بنشیند.


حسام‌الدین واعظ زاده کارشناس روابط بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص گفتگوهای ایران و 1+5 که قرار است فردا در ژنو برگزار شود، گفت: این یک فرصت تاریخی برای اعضای این گروه به ویژه آمریکاست که به طور مستقیم با جمهوری اسلامی ایران وارد مذاکرات مستقیم شود.
وی با بیان اینکه ایران بارها مواضع خود را اعلام کرده و نقطه تاریکی در این زمینه وجود ندارد، گفت: این که غرب اعلام می‌کند، می‌خواهد پیشنهادات ایران را بشنود موضوعی است که بارها تکرار شده و این به غرب بستگی دارد که چگونه با این موضوع برخورد کند.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه 1+5 باید از سیاست کهنه چماق و هویج دست بردارد چرا که جوابی نخواهد گرفت، اظهار داشت: اعضای شورای امنیت حاضر در گفتگو، باید پرونده ایران را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارجاع دهند و به این موضوع از لحاظ حقوقی رسیدگی شود.
واعظ زاده پیشنهاد تکراری غرب به ایران مبنی بر تعلیق غنی سازی را یک پیشنهاد بی‌مورد دانست که باید آن را کنار گذاشته و در دستور کار خود قرار ندهند و یادآور شد: غرب باید جایگاه امروز ایران را مدنظر داشته باشد.
وی افزود: اوباما که نسبت به بوش مواضع معقولانه‌تری در پیش گرفته، این موضوع را باید در نظر داشته باشد که سیاست و منافع آمریکا از اروپا و رژیم صهیونیستی جداست و مذاکره‌کنندگان آمریکایی باید این موضوع را بدانند که اگر بخواهند تحت تاثیر کشورهای دیگر قرار بگیرند همانطور که در دوران بوش چنین بود، در مذاکرات موفق نخواهند بود.
این کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه روشن‌بینی آمریکا در این موضوع می‌تواند مناقشه هسته‌ای را حل کند، تصریح کرد: ایران بارها موضع خود را اعلام کرده که هدف از غنی‌سازی به منظور استفاده صلح‌آمیز است و پیش داوری‌هایی که کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی دارند با توجه به اینکه مدرک محکمی نیز در اختیار ندارند باید کنار گذاشته شود.
واعظ زاده در پایان خاطرنشان کرد: غرب باید براساس واقعیات و آنچه وجود دارد و موضع ایران است تصمیم‌گیری کند که اگر اینطور باشد مسائل به سرعت حل خواهد شد و مرحله نوینی در روابط ایران با آمریکا و غرب رقم خواهد خورد.

/ 0 نظر / 3 بازدید