هزاران عراقی با برپایی تظاهراتی شعار "آری آری فهرست باز» سر دادند

خبرگزاری فارس: هزاران عراقی امروز با برپایی تظاهراتی حمایت خود را از موضع‌گیری اخیر آیت‌الله سیستانی از مراجع شیعیان عراق که خواستار پیروی از "فهرست باز " در انتخابات پارلمانی آتی این کشور شده، اعلام کردند.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی که چند روز پیش آیت‌الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق خواستار پیروی از فهرست باز در انتخابات آتی پارلمان این کشور شده بود، هزاران عراقی امروز در تظاهراتی خواستار پیروی از فهرست باز در انتخابات شدند.
بنابر این گزارش، در بغداد صدهها نفر از جمله زن و کودک در میدان "الفردوس " گردهم آمده و خواستار پیروی از فهرست باز شدند.
تظاهرات‌کنندگان که با نظارت حزب "الدستوری " به رهبری "جواد البولانی " وزیر کشور تجمع کرده بودند، پارچه نوشته‌ها و پلاکاردهائی با خود حمل می‌کردند که بر روی آنها نوشته شده بود «فهرست بسته تقویت طائفه‌گرائی و نژادپرستی و خیانت به ملت و وطن است».
در همین رابطه "صباح التمیمی " نامزد سابق انتخابات شوراهای استان‌ها خواستار اقدام برای پیروی از فهرست باز برای پرهیز از تکرار تجربه گذشته شد.
در "بصره " نیز حزب الدستوری و سندیکاهای کارگری و جریان‌های سیاسی محلی تظاهراتی را با مشارکت صدهها نفر براه انداختند.
تظاهرات کنندگان در حالی که پلاکاردهائی در دست داشتند، شعار "فهرست باز احترام به خواست ملت " را سر داده و فهرست بسته را تقویت و نهادینه کردن طائفه‌گرائی و نژادپرستی دانستند.
"جبار العبادی " مسئول حزب الدستوری در بصره گفت که هدف ما از این تظاهرات تأیید و حمایت از مرجعیت و بیان کردن خواست مردم بصره است.
در "سماوه " بزرگترین شهر استان "المثنی " واقع در جنوب بغداد نیز حزب الدستوری و فهرست العراقیه به رهبری "ایاد علاوی " نخست‌وزیر اسبق عراق تظاهراتی براه انداختند و تظاهرات‌کنندگان به تحریم انتخابات در صورت پیروی از فهرست بسته تهدید کردند.
"حامد الخفاف " سخنگوی رسمی آیت‌الله سیستانی هفته پیش تأکید کرد که مرجعیت دینی هشدار داده که پیروی از نظام فهرست بسته تمایل شهروندان برای مشارکت در انتخابات را به شدت کاهش می‌دهد.
در "کرکوک " نیز صدهها عشایر عربی سنی در میان تدابیر شدید امنیتی دست به تظاهرات زدن و حمایت خود از فهرست باز را اعلام کردند.
در "بعقوبه " نیز دهها نفر دست به تظاهرات زدند و تظاهرات‌کنندگان که در مرکز شهر گرد آمده بودند شعارهای «آری آری فهرست باز» را سر دادند.
تظاهرات‌کنندگان پرچم‌های عراق و پلاکاردهائی در حمایت از فهرست باز حمل می‌کردند.
بر اساس فهرست بسته رأی‌دهندگان باید یک فهرست با تمامی اسامی آنرا انتخاب کنند اما در فهرست باز فرد رأی‌دهنده مختار است یک یا چند نامزد از یک فهرست خاص را انتخاب کند.
پارلمان عراق قرار است تا چند روز آینده قانون انتخابات آینده پارلمان این کشور را که قرار است در 16ماه ژانویه(26بهمن) برگزار شود، تصویب کند.

/ 0 نظر / 3 بازدید