صفایی فراهانی :راهپیمایی های پس از انتخابات را شرکت و تایید نکردم

خبرگزاری فارس: محسن صفایی فراهانی گفت: من در هیچ راهپیمایی شرکت نکرده‌ام و این راهپیمایی‌های پس از انتخابات را نیز تائید نکردم. چرا که به این دست راهپیمایی‌ها اعتقاد ندارم، انتهای آن‌ها به اغتشاش وصل می‌شود.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس محسن صفایی فراهانی از اعضای حزب مشارکت و از متهمان اغتشاشات حوادث اخیر پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در پایان چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامات متهمان کودتای مخملی در جمع خبرنگاران در خصوص موضوع تقلب در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری گفت: دولت نهم در چهار‌سال اخیر اقداماتی از قبیل پرداخت انواع و اقسام وام‌ها به روستا‌ها و کمک به حاشیه شهرها داشته و برای مثال به یک میلیون خانوار زمین‌های 99 ساله و به 20 میلیون نفر سهام عدالت داده است.این اقدامات در سطح کلان آثار منفی اقتصادی مانند رشد نقدینگی و کاهش رشد سرمایه‌گذاری داشته ولی در اقتصاد خرد، مشکل بسیاری از دهک‌های پایین را حل کرده است و تزریق این نقدینگی باعث شد تا مشکلات به صورت مقطعی حل شود. بنابر این از قبل هم محرز بود که دولت موجود با یک اختلاف بالایی برنده خواهد شد و نیازی به تقلب نبود و من این موضوعات را در دفاعیه خود نیز آورده‌ام که البته در این دادگاه فرصت ارائه آن نشد.
صفایی فراهانی در خصوص نقش احزابی مانند مشارکت و مجاهدین انقلاب در دعوت مردم به راهپیمایی گفت: بنده از اول فروردین تا خرداد وقت نکردم که در حزب حاضر شوم ولی تا جایی که خبر دارم حزب بجز دو اطلاعیه در حمایت از موسوی اطلاعیه دیگری نداده بود. اگر دادستان موضوع دیگری را می‌داند من خبر ندارم.
عضو حزب مشارکت در پاسخ به سوالی در خصوص آینده سیاسی خود اظهار داشت: با این بحث‌ها و داستان‌ها که امروز مطرح شد و این توضیحاتی که دادند، اگر یک دگرگونی در جامعه سیاسی ایران اتفاق نیفتد در آینده با مشکلات سیاسی مختلفی مواجه خواهیم بود.
وی خاطر نشان کرد: برخی از موضوعاتی که بنده در دفاعیه خود آورده‌ام مانند حرف‌های این آقایی است که از خارج آمده که از جمله آن می‌توان به موضوع استحاله فرهنگی و استحاله سیاسی اشاره کرد و من معقتدم اگر به این موضوعات توجه نکنیم فعالیت در ایران مشکل خواهد بود و خود بنده اگر ببینیم شرایط این طور ادامه داشته باشد با این وضعیت دیگر فعالیت سیاسی نخواهیم کرد.
صفایی فراهانی در خصوص اظهارات سعید حجاریان یکی دیگر از اعضای حزب مشارکت، خاطر نشان کرد: نظرات هرکس برای خودش محترم است همان طور که نظر بنده برای خودم محترم بوده هر چند برخی نسبت به آن اعتراض داشته باشند.
عضو حزب مشارکت در پاسخ به این سوال که با توجه به سخنان آقای حجاریان مبنی بر کناره‌گیری از فعالیت در حزب مشارکت این آینده برای شما نیز متصور خواهد بود، گفت: کناره‌گیری از حزب با کناره‌گیری از فعالیت‌های سیاسی فرق دارد و من نمی‌دانم که آقای حجاریان با یک جمع بندی به این رسیدند که فعالیت حزبی نکنند.
این متهم اغتشاشات اخیر اظهار داشت: من معتقدم اگر استحاله فرهنگی ادامه یابد با توجه به اینکه سن و سال بنده نیز بالا رفته است دیگر فعالیت سیاسی نمی‌کنم فارق از اینکه اصلا اجازه بدهند حزب فعالیت سیاسی بکند یا نکند.
وی ادامه داد: آقای حجاریان گفتند که از حزب کناره گیری می‌کنند ولی تحلیل من بسیار گسترده تر از این آقای تاج‌بخش است و معتقدم در 20 سال اخیر استحاله فرهنگی و سیاسی در کشورمان اتفاق افتاده است و اگر این مسائل حل نشود، فعالیت سیاسی آسان نخواهد بود.
صفایی فراهانی در خصوص اقدامات و اعتراضات پس از انتخابات نیز اظهار داشت: من در هیچ راهپیمایی شرکت نکرده‌ام و این راهپیمایی‌های پس از انتخابات را نیز تائید نکردم چرا که به این دست راهپیمایی‌ها در کشور‌های جهان سوم که احزاب و سندیکاها به خوبی رشد نکرده‌اند اعتقاد ندارم، نمی‌شود این اعتراضات را کنترل کرد و انتهای آن‌ها به اغتشاش وصل می‌شود.
وی در خصوص حمایت از موسوی در انتخابات گفت: بنده به خاطر اینکه حزب مشارکت از کاندیداتوری آقای موسوی حمایت کرد، احترام به حزب گذاشتم والا من آقای موسوی را می‌شناسم و معتقدم در موضوع اقتصاد دولتی و موضوعات بین‌الملل از آقای احمدی‌نژاد تندتر است و متعادل‌تر نیست.
عضو حزب مشارکت با بیان اینکه اعتقاد بنده به استحاله فرهنگی و سیاسی در ایران خیلی تند‌تر از اظهارات این آقای خارجکی است و معتقدم اگر این مسائل حل نشود فعالیت سیاسی در ایران کار آسانی نیست و فارغ از اینکه چه کسی حزب داشته باشد و چه کسی نداشته باشد بنده تا زمانی که شرایط این طور است فعالیت سیاسی نمی‌کنم و معتقدم ادامه کار سیاسی یعنی درگیر شدن با مسائل مختلف.
وی در پاسخ به این سوال که میرحسین موسوی قصد ایجاد یک پایگاه اجتماعی به جای حزب را دارد، با بیان اینکه من از 23 یا 24 خرداد در بازداشتم و چون اطلاعاتی به ما نمی‌رسد خبر هم ندارم، گفت: این موضوع بیشتر به یک شوخی است چون برای اینکه مردم بدانند با حرکات اجتماعی چطور برخورد کنند باید نهادی تشکیل شود و من نیز به دولت انتقاد دارم چرا که می‌توانست مشکل احزاب را طوری حل کند که آنها هدایت شوند نه اینکه احزاب را رها کنند و بعد بگویند مثلا این آدم عضو سوروس است چراکه هیچ حزبی اطلاعات ندارد تا این مسایل را شناسایی کند. این کار نظام است که کمک کند تا احزابی که به آنها مجوز می‌دهد، بتوانند در قالب مجوز حرکت کنند.
انتهای پیام/ک

/ 0 نظر / 3 بازدید