مخالفت آمریکا با حمله به ایران به دلیل عواقب آن است

خبرگزاری فارس: پایگاه خبری-تحلیلی آنتی‌وار نوشت: آمریکا در مطالعات آینده‌پژوهی خود به این نتیجه رسیده که در صورت همراهی با اسرائیل در حمله به ایران، در مخمصه‌ای گرفتار می‌شود که علاوه بر متحدان منطقه‌ای ایران، طالبان و روسیه نیز انتقام چندین ساله را از این کشور می‌گیرند.


به گزارش فارس، پایگاه خبری "آنتی‌وار " طی مقاله‌ای به قلم "ویلیام فاف " و با عنوان "مداخله امروز موجب ناامنی فردا می‌شود " به بررسی نقش سیاست خارجی مداخله‌جویانه آمریکا در افزایش ناامنی برای این کشور پرداخت.
در این مقاله با بیان اینکه یکی از مسایل شیک و جذاب در پایگاه‌های فکری آمریکا، مطالعه آینده بوده که به عنوان روشی مفید برای دوراندیشی آینده یا "آینده‌های احتمالی " به آن نگاه می‌شود، تاکید شده است: این امر با به تصویر کشیدن اتفاقات احتمالی پیرامون یک مسئله خاص در آینده صورت می‌پذیرد.
مقاله فوق افزود: مشکل سیستم آینده‌پژوهی در دستگاههای نظامی آمریکا این است که بعضاً نتیجه پژوهش از قبل مشخص است و پژوهشگر ناچار است به نتیجه دلخواه سران خود برسد.
فاف با بیان این که مشکل دوم این تکنیک این است که جلوگیری از تفکر پژوهشگر در سیستم خرد عرفی و قراردادی نیز دشوار است، افزود: اگر از مردم در رابطه با آینده ژئوپولتیک سئوال کنید، آنها تقریباً همیشه تهدید "چین ابرقدرت " یا بازگشت "تهدید روسیه " را مطرح می‌کنند که میراثی از خاطرات جنگ سرد است. یعنی اندیشه مردم بر اساس عرف و آنچه که مرتب از سوی دولتمردان به عنوان تهدید بیان شده است، شکل می‌گیرد.

* دلیل مخالفت آمریکا با حمله به ایران بررسی عواقب بعد از آن است

فاف با بیان اینکه با در نظر نگرفتن این دو آفت آینده‌پژوهی، سناریونویسان امروزی عموماً افزایش قدرت تروریست‌ها در دستیابی به توان نظامی را مدنظر در تحقیقات خود قرار می‌دهند، تصریح کرد: برای مثال، یکی از سناریوهای احتمالی مطرح امروزی این است که القاعده تسلیحات اتمی پاکستان را تصرف کرده و به آمریکا حمله می‌کند. سناریوی دیگری که از دراز مدت بین نومحافظه‌کاران مطرح بوده، این است که تروریست‌ها برای رشد و گسترش خود، در میان اقلیت مسلمان غرب اروپا نفوذ می‌کنند و با براندازی دولت‌های کنونی اروپا و متحد کردن کل اروپا با آسیای مرکزی و جنوبی و با استفاده از منابع آن‌ها، یک "خلافت والای " جدید را ایجاد خواهند کرد و در نتیجه آمریکا محاصره می‌شود.
نویسنده این گزارش در ادامه با بیان این مطلب که "نمی‌دانم چه تعداد از مردم واشنگتن این تهدیدات را جدی می‌گیرند؟ "، نوشت: سمینارهایی از گروه‌های متخصص برای بحث درباره احتمالات این قضیه برگزار و کتاب‌هایی نیز در رابطه با این موضوع نوشته شده‌اند.
فاف با بیان اینکه تهدیدات بیان شده یا دیگر تهدیداتی که مطرح می‌شد، مواردی هستند که در صورت وقوع، به شدت آمریکا را دچار آسیب می‌کنند، افزود: اما به ندرت سناریویی مطرح می‌شود که بیان کند، یک آمریکای تهییج شده، قادر به رویارویی با بحران نیست. به این امر توجه زیادی نمی‌شود و دلیل آن نیز ناشی از یک غرور و خودبینی قهری است که این اعتقاد را به وجود آورده که "چیزی وجود ندارد که قویترین کشور جهان قادر به رویارویی و مقابله با آن نباشد. "
این تحلیلگر آمریکایی با بیان این که مطمئناً چیزی وجود ندارد که نشود آن را از بین برد اما از بین بردن همه چیز هم چاره کار نیست، ادامه داد: اجازه بدهید تا در این مورد به اوضاع عراق اشاره کنیم. جایی که همچنان نزدیک به 130 هزار سرباز آمریکایی در آنجا حضور دارند و طبق زمانبندی، اغلب آن‌ها طی یک سال و نیم آینده از عراق خارج می‌شوند.
این گزارش با بیان این که "این روزها احتمال اندک ولی محتمل حمله هوایی رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران وجود دارد "، تاکید کرد: یک دلیل مهم که موجب شده واشنگتن با چنین حمله‌ای مخالفت کند، این است که به طور واضحی، ایران به چنین حمله‌ای که خواه یا ‌ناخواه به مثابه یک حمله مورد حمایت آمریکا قلمداد می‌شود، پاسخ متقابل و کوبنده‌ای خواهد داد که می‌تواند حمله زمینی به نیروهای آمریکایی در عراق و مسیرهای لجستیکی آن‌ها به کویت باشد.

* آمریکا به ناتوانی خود در خلیج فارس در برابر ایران اعتراف کرده است

فاف با اشاره تلویحی به این مسئله که آمریکا در محاسبات خود به ناتوانی نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس در قبال شناورهای تندروی ایرانی اعتراف کرده است، افزود: تهدید ناوها و شناورهای متعارف سریع و بزرگ توسط قایق‌های سرعتی مجهز به راکت و آرپی‌جی، به طور وسیعی در محافل وابسته به نیروی دریایی آمریکا مورد بحث قرار گرفته و نیروی دریایی نیز چگونگی مواجهه با این تهدیدات را نیز مورد آزمایش قرار داده است که بنابر گزارشات رسیده، نتایج مناسبی از آن حاصل نشده است.
وی با بیان این که مشکل دیگر آمریکا این است که با توجه به جنگ دوم آمریکا در منطقه که هم‌اکنون در شرف وقوع است، احتمالاً حامیان طالبان اقدام به تسلیح این گروه با موشک‌های مدرن زمین به هوا کنند، خاطرنشان کرد: همانطور که آمریکا در جریان اشغال افغانستان توسط شوروی، اقدام به ارایه چنین تسلیحاتی به مجاهدین ضد روسیه کرد ممکن است بر سر آمریکا نیز چنین بلایی آورده شود. به هر حال چنین اتفاقی منجر به زمین‌گیر کردن پشتیبانی هوایی جنگنده‌های بمب افکن و بالگردهای آمریکا و ناتو خواهد شد.
این کارشناس علوم آینده‎پژوهی افزود: حال "روسیه دشمن با آمریکا " را در نظر بگیرید که توافقنامه عبور هوایی هواپیماهای ناتو و آمریکا را که اجازه تامین نیروهای ائتلافی در افغانستان و پاکستان از طریق مسیرهای هوایی آسیای مرکزی را می‌دهد، لغو کند. دولت پاکستان همزمان با اقدامات تهاجمی طالبان، فعالیت‌های دیگر شورشیان و جدایی‌طلبان بلوچستان، تضعیف شده و با ناامن شدن مسیرهای ارتباط زمینی نیروهای آمریکایی به جنوب و شرق، این مسیرها دیگر عملیاتی نخواهند بود. در نتیجه مخمصه‌ای همچون گرفتاری آمریکا در عراق دوباره در پاکستان ایجاد خواهد شد.
نویسنده گزارش با بیان این که گفته‌هایش در واقع یک نوع پیش‌بینی آینده و تشریح اوضاع جنگی آینده است، یادآور شد: می‌توان مطمئن بود که تمامی مواردی که ارائه کردم می‌توانند قابل پیش‌بینی باشند و مورد تحلیل پرسنل نظامی و دریایی آمریکا قرار گیرند.
این کارشناس غربی خطاب به سیاستمداران آمریکایی نوشت: نتیجه نهایی که از اسناد این تحلیل‌ها بیرون خواهد آمد این است که هر چه بیشتر به کشورهای خارجی وارد شوید، هر چه در مکان‌های بیشتری مداخله کنید و هرچه پایگاه‌های بیشتری در سراسر دنیا بسازید، امنیت کمتری خواهید داشت.
وی افزود: پنتاگون دنیا را با هدف تامین امنیت آمریکا و خنثی کردن هرگونه تهدید علیه منافع واشنگتن، با پایگاه‌های آمریکایی احاطه کرده است به طوری که هم‌اکنون بیش از 800 پایگاه مجهز و آماده به جنگ در خارج آمریکا وجود دارد. بنابراین اگر چه تمامی این موارد با یکدیگر تشکیل یک آرایش هولناک قدرت را می‌دهند اما به طور خاص، هر یک از این پایگاه‌ها می‌توانند توسط یک عملیات نظامی متناسب دشمن از بین برود.
تحلیلگر آنتی‌وار در انتهای گزارش خود با طرح مجدد سوال این مقاله مبنی بر این که " آیا اقدامات امنیتی و مداخله‌جویانه آمریکا موجب حفظ امنیت این کشور می‌شود؟ "، پاسخ داد: من تاکید می‌کنم که هر یک از پایگاه‌های آمریکایی و دیگر ابزارهای مداخله‌جویانه این کشور، در واقع یک نقطه آسیب‌پذیر برای آمریکا هستند.
انتهای پیام/.

/ 0 نظر / 3 بازدید