مبادا کسی آتش اختلاف را در کشور روشن کند

خبرگزاری فارس: امام جمعه قم با بیان اینکه باید در رفتار، گفتار و اعمال خود مراقب باشیم آتش اختلاف را روشن نکنیم، تصریح کرد: مبادا حرفی بزنیم و کاری انجام دهیم که آتش اختلاف شعله‌ور شود.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی امام جمعه قم ظهر روز پنجشنبه در دیدار با دانشجویان عضو اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در شهرستان دماوند با بیان اینکه سال اخلاقی سیر و سلوک از ماه شعبان آغاز می‌شود اظهار داشت: برای افراد متخلف که اهل سیر و سلوک باشند، سال جدید از ماه شعبان آغاز می‌شود و به شعبان سال بعد ختم خواهد شد و به همین دلیل تمام شب‌ها و روزهای این ماه را به عبادت می‌گذرانند که این نکته در دعای ماه‌های شعبان، رمضان و همچنین در روایات متعددی آمده است.
وی با تاکید بر اینکه در سال جدید که وارد رمضان می‌شویم نمی‌توان زود نتیجه گرفت بلکه بعد از یکماه در روز عید فطر زمان نتیجه‌گیری است، ادامه داد: تمام این عبادات برای این است که اگر در طول سال همکار، دوست و یا همسایه‌ای را آزرده کرده‌ایم آن را جبران کنیم و بکوشیم حق او را ادا کنیم تا پاک و طاهر وارد میهمانی خدا شویم.
امام جمعه قم در ادامه ماه رمضان را ماه رحمت خدا خواند و گفت: رمضان مانند یک دریا است، دریای رحمت خدا بر سر مردم و درست است که رحمت الهی بیکران است اما انسان باید زنده باشد، اگر انسان زنده بود می‌تواند تا عمق این دریا برود و از آن استفاده کند اما اگر تنها یک لاشه باشد، دریا آن را پس خواهد زد.
آیت‌الله جوادی آملی در ادامه سخنانش به بحث دانشگاه اسلامی و اسلامی کردن دانشگاه‌ها اشاره کرد و اذعان داشت: مهمترین پیام، تحول و چشم‌انداز انقلاب این بود که فضای کشور به خصوص دانشگاه‌ها را اسلامی کند چون مدیران و مسئولان آینده کشور محصول این دانشگاه‌ها هستند در واقع اگر دانشگاه‌ها اسلامی شود دیگر مشکلی در مملکت نخواهیم داشت.
وی اسلامی شدن دانشگاه‌ها را تنها به داشتن نمازخانه و جدا کردن دختران و پسران ندانست و تصریح کرد: این موارد در همه مراکز و اداره‌ها باید وجود داشته باشد اما عنصر اصلی دانشگاه به دانش آن است یعنی اگر دانش اسلامی شود، کل فضای جامعه اسلامی خواهد شد.
امام جمعه قم با بیان اینکه درس و کتاب اصل هستند، خاطرنشان کرد: دانشگاه زمانی اسلامی می شود که دانش اسلامی شده باشد، دانش زمانی اسلامی می شود که موضوعات درسی، اسلامی باشند و موضوع درسی نیز هنگامی اسلامی خواهد شد که کتب اسلامی شوند.
آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به اینکه کتب درسی کشور با بسم‌الله و آرم جمهوری اسلامی آغاز می‌شود، افزود: کتب درسی کشور وقتی اسلامی می‌شوند که علم، اسلامی باشد چون علوم باید اسلامی شوند یعنی مشکل اساسی در کمبود علوم اسلامی است.
وی با طرح این سوال که مگر علم اسلامی یا غیراسلامی می‌شود، یادآور شد: علم یا الهی و دینی است، یا غیرالهی و غیردینی هر چند که بخشی از علوم تجربه بشری است اما کسانی که ادعا می‌کنند علم تجربی دارند در اشتباه هستند چون اگر طبیعت وجود نداشت علوم طبیعی نیز پدید نمی‌آمد اسلام برای اینکه پیام خدا را برساند می‌گوید هر چیزی که مصداق شی باشد مخلوق خدا است که بر این اساس فقط خلقت‌شناسی و مخلوق شناسی داریم.
امام جمعه قم با بیان اینکه در علم سه عنصر معلوم علم و عالم نقص دارند، اظهار داشت: زمین، دریا و آسمان از عناصر معلوم هستند که همگی مخلوق خدا هستند.
آیت‌الله جوادی آملی عقل را نیز بر دو نوع تجربی و تجریدی دانست و تاکید کرد: عقل، سراج و چراغی است که خدا در درون ما روشن کرده است، عقل راه نیست بلکه راه‌بین است چون در عالم یک راه وجود دارد، یک راه بین و یک راه رو که عقل در این بین سراج است و راه را روشن می‌کند و حق را از باطل مشخص می‌سازد.
وی عالم بی‌عمل را مصداق کسانی دانست که با وجود چراغ‌های بسیار راه را اشتباه می‌رود و گفت: عالم با عمل چراغ دارد و راه را درست می‌بیند و درست انتخاب می‌کند اما کسی که چراغ دارد و راه را اشتباه می‌رود یا حوزی است یا دانشگاهی.
امام جمعه قم با بیان اینکه تدین چیزی غیر از دین بوده که به انسان مرتبط است، خاطرنشان کرد: دینداری چیزی به غیر از دین است، ایمان نیز مطلبی جدا از دین است که به انسان وصل می‌شود و ما نیز کاری با ایمان افراد نداریم بلکه در باره دین بحث می‌کنیم.
آیت‌الله جوادی آملی دین را یک مکتب دانست که عقل نمی‌تواند آن را تدوین کند و یادآور شد: عقل نمی‌داند که سرنوشت انسان قبل از تولد چه بوده و بعد از مرگ نیز چه می‌شود و با این شرایط نمی‌تواند برای آن برنامه‌ریزی کند یعنی چون از آینده و گذشته بی‌خبر است نمی‌تواند برای آن قانونگذاری کند.
وی در ادامه اظهار داشت: دین مجموعه‌ای است از قوانین که منبع هستی‌شناسی آن عناصر علم ذات اقدس الله بوده و برای اینکه بفهمیم خداوند چه قوانینی وضع کرده باید از وحی و نبوت بهره ببریم که در این مورد یک انسان کامل مورد نیاز است تا وحی را مستقیم دریافت کرده و بدون کم و کاست آن را منتقل کند.
امام جمعه قم با طرح این سوال که از کجا بفهمیم پیامبران چه آورده‌اند یادآور شد: با چراغ عقل می‌فهمیم که دین چیست و با چراغ نقل در می‌یابیم که دین چه می‌گوید در واقع عقل را نمی‌توان در برابر دین یا وحی قرار داد و حکما و خردمندان نیز در برابر پیامبران نیستند. چون عقل و نقل دو چراغی هستند که کمک می‌کنند بفهمیم پیامبران چه آورده‌اند.
آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه عقل در برابر دین نیست، بلکه در برابر نقل قرار دارند، افزود: چیزی که امروز در دانشگاه‌ها مطرح می‌شود لاشه علم است چون سیر عمودی علوم را از آن گرفته‌اند و لاشه آن را در کتب درسی قرار داده‌اند یعنی در این کتب فقط به "بود، شد و می‌شود " توجه شده و اصلا توجهی به اینکه "چه کسی انجام داد و یا چگونه انجام داد "، ‌نمی‌شود.
وی ‌گفت: نمی‌توان توقع داشت که تمام فرمول‌ها در آیات قرآن وجود داشته باشد و به همین دلیل برخی عقل را بشری دانسته و آن را مصادره کرده‌اند در حالی که عقل در برابر دین و وحی نیست بلکه سراج است و صراط و راه نیست، عقل راه بین است و رونده خود فرد خواهد بود و این مسیر نشان می‌دهد که علم غیراسلامی نداریم.
امام جمعه قم در ادامه خاطرنشان کرد: فردی که ملحد باشد ابتدا و انتها را قبول ندارد و آغاز و انجام را انکار می‌کند، فردی که لامذهب است امکان ندارد علم اسلامی داشته باشد، یعنی اگر فلسفه الحادی باشد، علم نیز الحادی می‌شود. ولی اگر فلسفه عبادی شد، علم نیز عبادی خواهد شد.
آیت‌الله جوادی آملی در ادامه سخنانش به حوادث اخیر اشاره کرد و گفت: در قدیم آتشی که روشن می شد را فوت می‌کردند تا شعله‌ور شود، یک نوع فوت کردن که به "دم " معروف است آتش را خاموش می‌کند ولی نوع دیگری از فوت کردن وجود دارد که آتش را مشتعل می‌کند.
وی با بیان اینکه باید در رفتار، گفتار و اعمال خود مراقب باشیم آتش اختلاف را روشن نکنیم تصریح کرد: مبادا حرفی بزنیم و کاری انجام دهیم که این آتش اختلاف شعله‌ور شود که اگر چنین شود ایران نیز مانند عراق می‌شود که روزانه 50-60 نفر در آن کشته می‌شوند.
امام جمعه قم با تشبیه شرایط کنونی به میدان مین اذعان داشت: در شرق کشور القاعده و طالبان هستند در غرب نیز سربازان انگلیسی حضور دارند و در جنوب کشور شیوخ خلیج فارس حکومت می‌کنند که در قالب آن کشورهای یک وجبی آمریکا پایگاه نظامی دارد و در شمال کشور نیز ترکیه قرار گرفته که در آن برخی با دشمنان جمهوری اسلامی پیمان نظامی بسته اما به برکت روح امام و شهدا کشور در این میدان مین همچنان امن است.
آیت‌الله جوادی آملی در ادامه با بیان اینکه مبادا کسی آتش اختلاف را روشن کند، تاکید کرد: هر فردی در هر جا باید تلاش کند این آتش را خاموش کند، هر چند اختلاف و انتقاد وجود داشته باشد اما باید آن را دوستانه حل کرد.
وی با تاکید بر اینکه باید بدانیم این آتش از کجا شروع شده است اظهار داشت:‌ آتش اختلاف در سه نوع است، اول آتشی است که خاموش شدنی نیست اما ضرری ندارد مانند اختلاف علمی بین صاحب‌نظران که به نوعی برکت است، نوع دوم اختلاف در مواردی است که اهانتی به فردی شده باشد و حقی از کسی ضایع کرده باشند که در این موارد مسئله با بخشش یک طرف و عذرخواهی طرف دیگر حل شدنی است اما اختلاف نوع سوم که منجر به عذاب الهی می‌شود اگر در جامعه اتفاف بیافتد تنها راهش نفرین و ناله است.
امام جمعه قم در پایان با بیان اینکه اگر اختلاف در این قسم باشد، باید به جنگ آن رفت خاطرنشان کرد: در جنگ با دشمن بیرونی، آهن حرف اول را میزند اما در جنگ با دشمن درونی آه حرف نخست را خواهد زد، اگر فردی اهل ناله و شب‌زنده‌داری باشد و دعایی کند یقینا این آتش خاموش خواهد شد.
انتهای پیام/م

/ 0 نظر / 3 بازدید