روسیه:عدم عرضه s300به ایران به ضرر ماست

اگر روسیه از عرضه اس-300 به ایران امتناع کند، صنایع نظامی روسیه ضرر مالی بسیاری خواهند دید.

در حالی که خبرگزاری شین هوا از مسکو گزارش داد که یک منبع آگاه در دولت روسیه اعلام کرده است" تصمیم احتمالی روسیه برای لغو قرارداد تحویل سامانه های دفاع هوایی s300 به ایران برای مسکو مشکلات مالی موثری ایجاد نخواهد کرد."، یک نماینده صنایع نظامی فدراسیون روسیه به «ریا نووستی» گفت که اگر روسیه از عرضه مجموعه های موشکی ضدهوایی اس-300 به ایران امتناع کند، صنایع نظامی روسیه ضرر بسیاری خواهند کرد."

این کارشناس ضمن صحبت درباره جوانب مالی این قرارداد اظهار داشت که اگر روسیه از عرضه اس-300 به ایران امتناع کند، صنایع نظامی روسیه "ضرر مالی بسیاری خواهند دید".

پیشتر "کنستانتین ماکینکو" معاون رئیس مرکز تحلیل استراتژی و فناوری به «ریا نووستی» گفته بود که امتناع از قرارداد عرضه سیستم های ضدهوایی اس-300 به ایران می تواند برای صنایع روسیه 1میلیارد دلار سود دریافت نکرده و جریمه به مبلغ 300-400 میلیون دلار را به همراه داشته باشد.

نماینده صنایع نظامی روسیه یادآور نمود که مجموعه های اس-300، تسلیحاتی دفاعی هستند و افزود: "ممنوعیتی در رابطه با آنها وجود ندارد و روسیه حق دارد مستقلانه درباره عرضه این تسلیحات به هر کشوری که ممنوعیتی در رابطه با آن وجود نداشته باشد، تصمیم گیری کند".

سیستم های اس-300 ویژه دفاع از مووسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت واردسازی ضربه به اهداف زمینی نیز برخوردار است. تازه ترین مدل سیستم اس-300 می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند. پیشتر روسیه به ایران مجموعه های ضدهوایی موشکی تور-ام1 را با برد شلیک 12 کیلومتر و ارتفاع پرواز موشک 6 کیلومتر عرضه کرده بود.

/ 0 نظر / 3 بازدید