چرا سران اصلاح‌طلب از "بازگشت به قانون" سخن می‌گویند؟

اکنون انتظار می‌رود که خاتمی و کروبی نیز با یکدیگر دیدار کنند تا مثلث دیدارهای "حلقه معترضان" به نقطه پایانی برسد. حلقه‌ای که در هفته‌های اخیر در خلوت ترین روزهای خود به سر می‌برد.

به گزارش شبکه ایران، رسانه‌های مکتوب و اینترنتی اصلاح‌طلب امروز شنبه، از دیدار محمد خاتمی و میرحسین موسوی خبر دادند.

بر اساس گزارش های منتشر شده در این رسانه‌ها، خاتمی و موسوی بر پایبندی جدی به قانون اساسی و معیارهای اصیل انقلاب و دفاع از جمهوری اسلامی تاکید کردند.

آن‌ها همچنین در این جلسه گفته‌اند: آنچه امروز بیش از هر چیز مورد نیاز است بازگشت به قانون اساسی و پرهیز از نقض، تحریف یا توجیهات ناروا نسبت به این میثاق گرانسنگ ملی است.

اما خاتمی و موسوی در حالی بر "بازگشت به قانون اساسی" تاکید کرده‌اند که پس از اعلام نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، با استفاده از روش‌های غیرقانونی در صدد آن بر آمدند تا نتیجه انتخابات را به نفع خود تغییر دهند.

عدم تمکین به رای ملت و اتهام زنی به نهادهای اجرایی و نظارتی انتخابات دهم ریاست جمهوری اولین سرپیچی از قانون اساسی کشور بود که از سوی میرحسین موسوی و رهبران اصلاحات انجام شد.

حتی با وجود اینکه شورای نگهبان پس از انجام بررسی‌های متعدد سلامت انتخابات دهم را تائید کرد، رهبران اصلاحات این شورا را هم به تقلب متهم کردند.

فراخواندن مردم به حضور در خیابان‌ها و آنچه که اصلاح طلبان نام "اعتراضات مدنی" بر روی آن می‌گذاشتند از دیگر اقدامات غیرقانونی سران اصلاحات در انتخابات بود که از طریق صدور بیانیه‌های تحریک آمیز انجام می‌شد.

این رویکرد تامل برانگیز علاوه بر خسارات فراوان مالی به اموال خصوصی و عمومی، جان تعدادی از هموطنان را گرفت و موجب هتک آبروی نظام جمهوری اسلامی شد.

اما پس از این اقدامات غیرقانونی که با حمایت برخی کشورهای غربی و رسانه‌های وابسته به آن‌ها انجام شد، جز ریزش پایگاه مردمی نتیجه‌ای عاید جریان اصلح طلب نشد.

با این حال رفتارهای چند روز اخیر اصلاح طلبان حکایت از چرخش مجدد آنها و مطرح کردن شعارهای قانون گرایانه دارد.

چندی پیش نیز منبعی آگاه از جلسه میان سران اصلاحات در یکی از رستوران های تهران را داده بود که در آن بر اتخاذ مواضع معتدل و قانون مدارانه تاکید شده بود.

دیدار اخیر خاتمی و موسوی و حرف‌های رد و بدل شده میان آنها نیز همین رفتار جدید را از سوی رهبران اصلاحات تائید می‌کند.

به گفته فعالان مذهبی این موضع جدید با آنچه درباره تلاش قانون شکنان برای "فرار از پیگرد و محاکمه قانونی" گفته می‌شود، ارتباط مستقیم دارد.

گفتنی است پیش از این دیدار، موسوی برای ملاقات کروبی به منزل او رفته بود. بر این اساس اکنون انتظار می‌رود که خاتمی و کروبی نیز با یکدیگر دیدار کنند تا مثلث دیدارهای "حلقه معترضان" به نقطه پایانی برسد. حلقه‌ای که در هفته‌های اخیر در خلوت ترین روزهای خود به سر می‌برد.

/ 0 نظر / 3 بازدید