تلگراف: هند و چین تحریم بنزین ایران را بی‌اثر کردند

خبرگزاری فارس: روزنامه تلگراف با اعلام خبر از سر گیری صادرات بنزین هند به ایران گزارش داد: تحلیل گران اقتصادی بر این باورند که شرکتهای چینی و هندی با فروش بنزین مورد نیاز ایران ، عملا تلاشهای آمریکا برای محدود کردن صادرات بنزین به ایران را بی اثر کردند.


به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه تلگراف گزارش داد: محدودیت فعالیت تجاری شرکتهای آمریکایی با ایران و اعمال فشار بر شرکتهای اروپایی و غربی ، عرضه بنزین و سوخت به ایران را تهدید می کند . گرچه ایران دومین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد ولی ظرفیت پالایشگاهی کافی برای تامین تقاضای داخلی را نداشته و مجبور است برای تامین این تقاضا ، از خارج از کشور سوخت وارد کند . ولی تحلیل گران بر این باورند که شرکتهای چینی شکاف مربوط به عدم صادرات سوخت از سوی بریتیش پترولیوم به ایران طی یک سال اخیر را جبران کرده اند .
احمد عبدالله کارشناس ارشد نفتی در این باره گفت ، سیاست های آمریکا برای تحریم بنزین ایران از سوی کشورهایی مثل هند ، چین و کشورهای آسیای مرکزی بی اثر شده است . این کشورها توجهی به سیاستهای آمریکا ندارند . هیچ تحریم رسمی بین المللی بر ضد فروش فرآورده های نفتی به ایران وجود ندارد ولی آمریکا فشارهای خود را برای کاهش صادرات سوخت به ایران افزایش داده است .
توتال فرانسه یکی از شرکتهایی است که با افزایش این فشارها روبرو شده است . آمریکا شرکتهایی را که به ایران بنزین بفروشند ، جریمه و مجازات خواهد کرد . شرکت ریلاینس هند برای مدت زمانی در سال 2008 صادرات بنزین به ایران را متوقف کرد ولی بنا بر اعلام منابع آگاه ، پس از حل مشکل تامین مالی ، صادرات بنزین این شرکت به ایران مجددا از سر گرفته شده است .
شرکتهای سینوپک و پتروچاینای چین نیز سرمایه گذاری های کلانی را برای توسعه پروژه های نفت و گاز ایران انجام داده اند . البته شرکتهای چینی برای تامین بنزین داخلی خود با مشکلاتی روبرو هستند بنابراین شرکتهای کوچکتر این کشور با خرید بنزین از بازار سنگاپور آن را به ایران صادر می کنند .
شرکت ژوهای ژنرانگ بخش کمی از بنزین مورد نیاز ایران را در سال 2008 تامین کرده است . این شرکت بخش عمده ای از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند . هنوز هیچ شواهدی دال بر فروش مستقیم بنزین چین به ایران وجود ندارد . چین هیچ تمایلی برای افزایش تحریم های تجاری بر ضد ایران ندارد .
کارشناسان و مقامهای رسمی بر این باورند که اوباما در دیدار اخیر خود با هو جین تائو رییس جمهور چین در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل ، وی را تحت فشار شدیدی قرار داده تا با اعمال تحریم های جدید بر ضد ایران موافقت کند

/ 0 نظر / 3 بازدید