رقابت تولیدکنندگان بین‌المللی برای فروش بنزین به ایران

 

با وجود آنکه طی یک ماه اخیر آمریکا فشار خود را از طریق تصویب طرحی در کنگره برای تحریم بنزینی ایران دوچندان کرده اما نماینده ایران در اوپک اعلام کرد رقابت تولیدکنندگان دنیا برای فروش بنزین به ایران افزایش یافته است.

به گزارش شبکه ایران، نماینده ایران در اوپک گفت: با توجه به اینکه فصل بارندگی در اکثر کشورها به پایان رسیده، تعداد زیادی از تولید و عرضه‌کنندگان بنزین در حال رقابت بایکدیگر برای فروش بنزین خود به ایران هستند.

" محمدعلی خطیبی" درباره آثار تحریم بنزین در آینده به فارس گفت: همانطور که مطلع هستید، مصرف بنزین در فصل بارندگی در همه کشورهای جهان بسیار زیاد می‌شود و به اوج خود می‌رسد.

به گفته وی، فصل بارندگی در بیشتر کشورهای جهان سپری شد و در نتیجه مصرف بنزین به پایین‌ترین حد خود خواهد رسید، بنابراین تعداد زیادی از فروشندگان بنزین با یکدیگر در رقابت شدید یه سر می‌برند تا بنزین تولیدی خود را به ایران عرضه کنند.

خطیبی تصریح‌کرد: با این شرایط به نظر نمی‌رسد برای تامین بنزین در آینده مشکلی وجود داشته باشد زیرا با عرضه‌کننده زیاد مواجه هستیم و یقینا مشکلی نخواهیم داشت.

 

به گزارش شبکه ایران،‌ محدودیت‌های اعمال شده از سوی برخی کشورهای غربی و آمریکا بر روی صادرات بنزین به ایران، حتی با تصویب طرحی در کنگره امریکا برای افزایش این فشارها در طی ماه‌های اخیر، نگرانی مصرف‌کنندگان ایرانی را سبب نشد زیرا شرکت‌های زیادی در بازار انرژی جهان هستند که تمایل خود را برای جایگزن شدن شرکت‌های متوقف کننده صادرات بنزین به ایران اعلام کرده‌اند.

سنای آمریکا در ادامه سیاست‌های ضد ایرانی خود طرح ممنوعیت صادرات سوخت به ایران را تصویب و آن را به کاخ سفید ارسال کرده است.

 

این طرح در حدود دو هفته قبل در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده بود و هم اکنون برای تصویب نهایی و اجرایی شدن فقط نیازمند امضای "باراک اوباما" است.

به موجب این طرح، هر شرکت خارجی که بیش از یک میلیون دلار بنزین و یا سایر فرآورده‌های نفتی پالایش شده را به ایران صادر کند، با تحریم‌های آمریکا مواجه می‌شود.

 

ایران بنزین مورد نیاز خود را تامین می‌کند

به گزارش شبکه ایران، شرایطی که کشورمان در دوران تحریم تجربه کرد و سبب شد با تلاش متخصصان ایرانی بسیاری از کالاها و وسایل مورد نیاز در کشور تولید شود، رسانه‌های خارجی را به این موضوع معطوف کند که ایران از بابت تحریم‌های اعمالی امریکا هیچ نگرانی ندارد.

"علی زعیتر" کارشناس برجسته امور نفتی در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره نیز گفته است: ایران قادر است از سایر کشورها از جمله شرکت‌های چینی در صورت اعمال خرید بنزین این محصول را تامین کند.

 

به گفته زعیتر، در صورت اعمال تحریم بنزین علیه ایران دو جایگزین برای مقابله با آن وجود دارد، نخست افزایش ظرفیت تولید این محصول در داخل کشور است که ایران می‌تواند آنرا به بیش از ۴۵درصد برساند.

ایران همواره موضوع تحریم را بی‌تاثیر دانسته و با توجه به سیاست‌های شکست خورده آمریکا در سه دهه گذشته اعلام کرده است که ثابت شده اراده ملی ایران مستحکم‌تر از آن است که تحریم بنزین کوچکترین تاثیری بر آن بگذارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید