جلیلی: انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ کس

 

سعید جلیلی در مصاحبه با مجله آلمانی زبان اشپیگل گفت: مبارزه با تروریسم در عراق از موارد همکاری مشترک ایران و غرب است اما فراموش نکنید که در عراق تروریست‌هایی فعال هستند که یکی از پایگاه‌ها و حامیان آنها دولت آلمان است.

به گزارش شبکه ایران، مجله اشپیگل در مصاحبه با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با مطرح کردن سوالات متعدد پیرامون برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، سعی در به چالش کشیدن جلیلی داشت که وی با زیرکی و هوشمندی به تمام سوالات این مجله پاسخ داد.
متن این مصاحبه به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی،به شرح زیر است:

* اشپیگل: جهان در انتظار پیشنهاد شماست

**جلیلی: ما فکر می‌کنیم مسایل هسته‌ای نگرانی مشترک جامعه بشری است که تعهدات دسته جمعی را می‌طلبد. لذا در بسته پیشنهادی هم به این موضوع توجه جدی داشتیم که چگونه نگرانی مشترک جامعه بشری را درباره سلاح‌های هسته ای برطرف کنیم.

* آیا شما به استراتژی مشترک درباره عراق، افغانستان یا محیط زیست فکر می کنید؟

** ما فکر می‌کنیم اگر ما به مبانی مشترک برسیم می‌توانیم به اهداف مشترک و به موضوعاتی برسیم که موضوع همکاری باشد نه موضوع چالش، آنچه ما در بسته ارایه کرده‌ایم زمینه‌ای همکاری برای عدالت و صلح برای پیشرفت ملت هاست.

* جنابعالی در بسته پیشنهادی از تغییرات در افغانستان، عراق و موضوع محیط زیست صحبت کرده اید، آیا مثلا در نبرد با طالبان همکاری مشترک متصور است؟
** ما فکر می‌کنیم یکی از موضوعاتی که می‌تواند موضوع همکاری باشد، نگرانی مشترک جامعه جهانی درباره تروریسم است.

* پیشرفت در این زمینه چگونه می‌تواند باشد؟

**ما باید ابتدا به یک تعریف مشترک از تروریسم برسیم سپس مناطقی که در آن تروریسم امنیت جامعه جهانی را تهدید می‌کند، معلوم می‌شود.

* شما از افغانستان بیش از همه رنج برده اید؟

**نگاه دلسوزانه به افغانستان که برای مردم افغانستان رفاه و آرامش بیاورد، نیاز به همکاری جدید و رویکرد متفاوت است. مردم افغانستان در این سال‌ها بیش از همه رنج بردند. اگر ناتو به جای تانک، تراکتور به افغانستان می‌فرستاد، مردم افغانستان بیشتر سود می‌بردند.

* فکر می‌کنید تفاهم با غرب برای تعریف تروریسم امکانپذیر است؟ شما حماس را مقاومت می‌دانید و غرب آن را تروریست.

** تاکید ما هم از همین روست که مثلا در مورد تروریسم باید به یک تعریف مشترک برسیم.

* آیا نزدیکی و قرابتی بین شما و غرب مشهود است؟

** در برخی موضوعات ما اشتراک و در برخی موضوعات اختلاف داریم.

* آیا درباره عراق این نزدیکی و همکاری متصور است؟

**حتما در مورد عراق می‌شود همکاری‌ها و بحث‌های جدی داشت. ما بارها با همتای عراقی مان و سایر مسئولان عراقی بحث‌های جدی درباره ایجاد امنیت در عراق داشته ایم. عراق به نظر ما با وجود تنوع قومی یک کلیت یکپارچه و تمامیت ارضی آن برای ما محترم است. مبارزه با تروریسم در عراق از موارد همکاری مشترک است. اما فراموش نکنید که در همین عراق تروریست‌هایی فعال هستند که یکی از پایگاه‌ها و حامیان آنها دولت آلمان است.

* آیا همکاری بیشتری از دولت آلمان می‌خواهید؟

** آلمان نه تنها اصلا همکاری نکرده است، متاسفانه از تروریست‌ها حمایت هم می‌کند.

* آیا در خواست همکاری بیشتر کرده‌اید از دولت آلمان؟

** بله، درخواست کردیم ضمن اینکه این وظیفه دولت آلمان است که با تروریست ها مقابله کند.

* اما ظاهرا دولت آلمان در مبارزه با تروریسم فعال است.

**من وقتی معاون اروپای وزارت خارجه بودم این درخواست را از دولت آلمان کردم که تا حالا سه سال گذشته و کاری نشده است.

* در هر صورت نگاه شما در بسته پیشنهادی تان چیست؟

** نگاه ما در ارایه بسته نگاه راهبردی است نه تاکتیکی. ما این بسته را فراهم کرده‌ایم برای همکاری در جهت موضوعاتی که می‌تواند موضوع مشترک باشد.

* در برنامه شما، برنامه هسته‌ای هم هست. در غرب می‌گویند ایران درباره همه چیز می‌خواهد صحبت کند جز موضوع هسته ای.

**در اینجا برعکس است. ما فکر می‌کنیم غرب راجع به همه چیز نگرانی دارد جز موضوع هسته ای. چون هیچ حرکتی برای خلع سلاح انجام نمی‌دهند. کشورهای دارای سلح هسته‌ای جهان را تهدید می‌کنند. ماده ‪ NPT ۶‬می‌گوید جهان باید خلع سلاح شود که این موضوع خوبی برای همکاری است.

* جهان بسیار خوشحال است که شما این محور را مورد توجه قرار دادید، خوشحال تر می‌شویم اگر درباره مسایل هسته‌ای ایران هم توضیح دهید.

** مگر قرار است برخورد دوگانه باشد. اگر خلع سلاح موجب نگرانی است باید در همه موضوعات در آن کار شود. ما رفتارهای خلاف می‌بینیم. هفته پیش شورای حکام و آژانس اجلاس داشت. قطعنامه‌ای پیشنهاد شد برای نظارت بر فعالیت های هسته‌ای رژیم صهیونیستی. خوشبختانه این قطعنامه تصویب شد اما بسیاری از کشورهای غربی از جمله آلمان با آن مخالفت کردند.

* این بیم موجود در غرب را ،تاکید می‌کند که ایران می‌خواهد...

** این بیم چگونه ایجاد می‌شود؟ چه کسی این فضا را ایجاد می‌کند؟ چرا عده ای به خودشان اجازه می‌دهند با افکار عمومی مردم بازی کنند؟ یک شکل تروریسم همین است که مردم را مرتب بترسانید، ترویسم رسانه ای، که قربانیان آن مردم اروپاست. با این ترساندن‌ها چند سال بحث شد که بالاخره در اروپا خیلی نگران بودند. این نوع ترساندن هم نوعی تروریسم است.
ترورسیم رسانه‌ای را بر چه مبنا و به چه حقی علیه مردم اروپا به بهانه سپر دفاع موشکی اعمال کردند. همین طور ترس از تهدید موشکی ایران را القا کردند این بازی با افکار عمومی است.

* اوباما سعی می‌کند در جهت ایران گام بردارد. آیا وقت آن نرسیده که با دست کشیدن از غنی‌سازی یک رفتار دوستانه نشان دهید؟

** رابطه این دو را اگر به ما نشان دهید، خوشحال می‌شویم.

* بوش خیلی مشخصا سیاست ضد ایرانی را در پیش گرفته بود ولی اوباما حداقل شفاها عکس این دارد عمل می‌کند. آیا این تغییر نیست؟

** تغییر در جهت اصلاح باید باشد. بوش اشتباه می‌کرد. اوباما نباید دوباره آن اشتتباه را تکرار کند.

* چه انتظاری از آمریکا دارید؟

** انتظاری نداریم. خوب است اشتباه نکنید، منافع مردم خودشان را تامین کنند. سیاست‌هایی که در پیش گرفتند قبل از همه هزینه هایش را مردم خود آمریکا دارند می‌دهند.

* به هر حال واقعیت این است که یک سیاست بین‌المللی وجود دارد، قعطنامه هایی صادر شده، در وین گفته می‌شود ایران همکاری نکرده و...

** واقعیت این است که آقای البرادعی برای بیستمین بار گفته که فعالیت‌های هسته‌ای ایران هیچ انحرافی نداشته، واقعیت است که البرادعی رسما اعلام کرد که تمام مسایل بین ایران و آژانس حل شده است، واقعیت این است که اعضای ‪ NPT‬و آژانس در برابر تکالیف خود، حقوقی هم دارند.

* آقای البرادعی در چهار مورد گفته ایران از غنی‌سازی دست برنداشته و گفته ایران به طور کامل همکاری نکرده است.

** اینکه البرادعی گفته ایران از غنی‌سازی دست بر نداشته، حرف درستی است ولی البرادعی نگفته که غنی‌سازی حق ایران نیست.

* البرادعی گفته که ایران در همکاری قصور داشته است.

** البرادعی گفته که ایران خواسته شورای امنیت در مورد توقف غنی‌سازی را نپذیرفته که درست است. ما می‌گوییم طبق ‪ NPT‬همه اعضا حق دارند.

* در روز اول اکتبر سال جاری جامعه جهانی نگاه می‌کند که...

** البته به خاطر داشته باشید ما جامعه جهانی را تمام ‪ ۱۸۰‬کشور دنیا می دانیم. ‪ ۱۲۰‬کشور دنیا یعنی غیر متعهدها رسما از حق هسته‌ای ایران دفاع کرده اند.

* من بار دیگر به اول اکتبر برمی گردم. آیا ایران فکر می‌کند که آماده گفتگو برای مسایل هسته‌ای هست؟

** ما معتقدیم که انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه باشد و سلاح هسته ای برای هیچ کس. آیا این منطق قابل قبول است یا نه؟

* آیا درک من درست است که شما همه راه حل‌ها را موکول می‌کنید به موضوع خلع سلاح اسراییل؟

** ما درباره خلع سلاح جهانی صحبت می‌کنیم. آمریکا و اروپا هم باید بروند به سمت خلع سلاح و نباید تبدیل به زرادخانه هسته‌ای شود. آیا اروپا که نگران چند هزار سانتریفیوژ در ایران است نگران این همه زرادخانه در خاک خود نیست؟

* چرا نگران هستند. سخت‌گیری در مورد ایران برای این است که نگران هستند که ایران به سمت سلاح هسته‌ای منحرف شود.

** آنهایی که الان سلاح دارند، و جهان را به صحنه درگیری بین خودشان تبیدل کرده اند، چرا از این نگران نیستند.

/ 0 نظر / 3 بازدید