جلالی :هیچ‌گونه مذاکره دو جانبه‌ای با هیئت آمریکایی انجام نشده است

خبرگزاری فارس: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت:هیئت ایرانی گفته که اگر آمریکایی‌ها مطلبی دارند باید در چارچوب مذاکرات 1+5 مطرح کنند از این رو جمهوری اسلامی ایران مذاکرات دو جانبه ای با آمریکا نداشته و نماینده امریکا خواستار گفت و گو با رئیس هیئت ایرانی می‌شود که این گفت و گو بر مبانی بسته پیشنهادی انجام می‌شود.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز با اشاره به جلسه صبح امروز اعضای این کمیسیون با دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در این جلسه 2 ساعته که با حضور آقای جلیلی برگزار شد مذاکرات و گفت و گوهای کشورهای 1+5 مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
وی افزود: دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین گزارش مفصلی درباره سیر تحولات و مسائل مطرح شده در اجلاس ژنو را به نمایندگان ارائه کرد.
جلالی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی همانطور که در بیانیه 239 نماینده نمایان بود قطعا از مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 در راستای منافع ملی حمایت می‌کند.
وی ادامه داد: در این جلسه آقای جلیلی گفت که مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 در سطح معاون شورای عالی امنیت ملی و معاون سولانا رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه می‌یابد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در مذاکرات کشورهای 1+5 و ایران ،محور گفت و گوها بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران بود یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران در این دور از گفت و گوها با چارچوبی مشخص برای اجرایی کردن بسته پیشنهادی خود مذاکره کرد و مقرر شد که این مذاکرات ادامه پیدا کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران با هیئت آمریکایی دیداری داشته است یا خیر اظهار داشت: همانطور که دبیر شورای عالی امنیت ملی گزارش داد طرف آمریکایی اصرار بر مذاکرات بر جمهوری اسلامی ایران داشته که پاسخ هیئت ایرانی مذاکرات با همه کشورها در چارچوب کشورهای 1+5 بوده است و مذاکرات به غیر از این چارچوب مطرح نبوده است.
وی گفت: هیئت ایرانی گفته که اگر آمریکایی‌ها مطلبی دارند باید در چارچوب مذاکرات 1+5 مطرح کنند. از این رو جمهوری اسلامی ایران مذاکرات دو جانبه ای با آمریکا نداشته و در پایان دور اول مذاکرات نماینده امریکا خواستار گفت و گو با رئیس هیئت ایرانی می‌شود که این گفت و گو بر مبانی بسته پیشنهادی انجام می‌شود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: آنچه به کمیسیون امنیت ملی گزارش داده شد هیچ مذاکرات دو جانبه با هیئت آمریکایی انجام نشده اگر چه شایعات در این باره مطرح شده اما همه گفت و گوها در چارچوب بسته پیشنهادی و مسائل هسته‌ای بوده است.
خبرنگاری از جلالی درباره مطرح شدن تامین سوخت نیروگاه اتمی تهران در مذاکرات ژنو سوال کرد که وی پاسخ داد در این زمینه در ژنو بحثی مطرح نشده چرا که این امر موضوعی جدا از مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 است و در این صورت مذاکرات بیشتر تمرکز بر روی بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی بوده است و این مذاکرات اصلا مذاکرات هسته‌ای نبوده است.
وی اضافه کرد: در این مذاکرات طرف‌های مذاکره کننده تلاش می‌کنند تا موضوع را صرفا به مسئله هسته‌ای تبدیل کنند اما هیئت ایرانی تمام توجه‌اش با توجه به توافقی که با سولانا داشته تمرکز بر بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران بوده است.
جلالی با تاکید بر اینکه نیروگاه اتمی امیر آباد تهران صرفا در راستای اقدامات درمانی مورد نیاز جامعه تاسیس شده است خاطر نشان کرد: در نامه‌ای که جمهوری اسلامی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرده خواسته است تا برای تامین سوخت هسته‌ای خود غنی سازی 20 درصد داشته یا این سوخت با توجه به تعهدات آژانس از سوی کشورهای دیگر در اختیار ایران قرار گیرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: آژانس موظف است به کشورهای اعضاء این گونه درخواست‌ها را اعلام کند و در زمینه تامین سوخت با غنای 20 درصد تاکنون کشورهای چین و روسیه اعلام آمادگی کرده اند.
جلالی در پاسخ به سوالی در رابطه با حضور متکی وزیر امور خارجه در این کمیسیون نیز گفت: این کمیسیون با توجه به وظیفه‌اش که در حوزه امنیت ملی و سیاست خارجی متمرکز است جلسات منظمی را با وزیر خارجه دارد و این دیدار نیز در همین راستا برگزار شد.
جلالی همچنین از برگزاری جلسه هم اندیشی مسائل مربوط به دریای خزر در شهر رشت خبر داد و گفت: در این اجلاس که وزیر خارجه نیز حضور دارد با همکاری کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از مسئولان مربوط به دریای خزر و بخش‌های مختلف در این زمینه مانند شیلات، کشتیرانی، سازمان های دفاعی و نیز شرکت نفت دعوت به عمل آمده است.
نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که نمایندگان مجلس از این پس مباحث مربوط به دریای خزر و رژیم حقوقی آن را با جدیت پیگیری می‌کنند و اعضای این کمیسیون فردا نیز از اسکله‌ها، تاسیسات نفتی و شیلات بازدید خواهند کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید